piątek, 20 września, 2024

Kierowcy w Wielkiej Brytanii nadal płacą za dużo za paliwo

Kierowcy w Wielkiej Brytanii wciąż przepłacają, kupując paliwo do swoich samochodów, jak wynika z danych przedstawionych przez Competition and Markets Authority (CMA). Brytyjski organ nadzorujący konkurencyjność stwierdził, iż w 2023 roku sumarycznie na stacjach wydano, aż 1,6 mld funtów za dużo.

Jak czytamy w raporcie CMA dotyczącym kosztów utrzymania na Wyspie, ceny na stacjach benzynowych w UK są nadal zbyt wysokie, a brak odpowiedniej konkurencji wśród sprzedawców paliw „zawodzi konsumentów”. Marże sprzedawców detalicznych na paliwo są „nadal znacznie wyższe od historycznych poziomów”, jak podano w raporcie, a marże na stajach przy supermarketach są mniej więcej dwukrotnie wyższe niż były w 2019 roku. W 2023 roku kierowcy zapłacili o 1,6 mld funtów więcej za benzynę i olej napędowy w porównaniu z 2019 rokiem, gdy w 2022 roku ta różnica na niekorzyść osób zmotoryzowanych wynosiła 900 mln funtów.

Dyrektor naczelna CMA, Sarah Cardell, stwierdziła, że ​​ustalenia te są „niepokojące” i że „wysokie ceny paliw drogowych wywierają presję finansową na budżety gospodarstw domowych i firm”, jak cytujemy za „Guardianem”.

Paliwa w UK są (wciąż!) zbyt drogie

W obliczu takiej sytuacji na rynku CMA wzywa rząd do stworzenia ogólnodostępnej i regulowanej prawnie platformy, która zapewniłaby wszystkim kierowcom dostęp do aktualnych cen paliwa na stacjach, dostępnej choćby z poziomu popularnych aplikacji z nawigacją samochodową.

Dodajmy, iż w styczniu rząd ogłosił plany zobligowania sprzedawców paliw do udostępniania aktualnych informacji o zmianach cen na stacjach, aby pomóc kierowcom znaleźć najtańszą benzynę i olej napędowy. Jednak próby wprowadzenia tych przepisów w życie zostały zarzucone w obliczu kampanii wyborczej.

Co można w tej sytuacji zrobić?

– To, że kierowcy zapłacili o 1,6 mld funtów więcej, niż powinni, w zeszłym roku, jest po prostu oburzające – komentował Simon Williams z RAC.

– Zwłaszcza że wiele osób jest zależna od swoich samochodów w codziennym życiu. Kierowcy mają pełne prawo czuć się oszukani, szczególnie że nie ma praktyczne żadnej konkurencji na brytyjskim rynku między detalistami. CMA nie mogłoby się bardziej jasno wyrazić co do tego, co trzeba zrobić – komentuje dalej Williams.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla nastolatków i dzieci

Minister ds. technologii chciałby wprowadzić zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla nastolatków i dzieci.

Rośnie bezrobocie wśród osób młodych. Tak źle nie było od czasów pandemii

Od czasu pandemii bezrobocie wśród młodych nie było tak wysokie. Pracodawcy znów coraz chętniej zatrudniają starszych pracowników

Nowy wariant COVID-19 szaleje w Europie. Czy ktoś jeszcze się tym przejmuje?

Nowy wariant COVID-19, nazwany Covid XEC, wzbudza coraz większe...

Powódź w Polsce. Krytyczna sytuacja w województwie opolskim i dolnośląskim

Brytyjskie media piszą o powodzi w Polsce. Ta noc była wyjątkowo trudna dla mieszkańców Głuchołaz, Lądka-Zdroju i Kłodzka.

Lato 2024 r. było najcieplejsze w historii pomiarów

Lato 2024 r. jest rekordowe pod względem ciepła. Tak wysokich temperatur w okresie wakacji jeszcze nie było

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?