Protesty przeciwko rasizmowi po zamieszkach antyimigracyjnych

Po tygodniu zamieszek antyimigracyjnych – w środę – w miastach i miasteczkach w całej Anglii zorganizowano protesty przeciwko rasizmowi.

W środę w całej Anglii tysiące ludzi wzięło udział w pokojowych protestach przeciwko rasizmowi w odpowiedzi na antyimigracyjne zamieszki. Wiele osób biorących udział w demonstracjach skandowało „uchodźcy są tu mile widziani”.

Protesty przeciwko rasizmowi

Policja była przygotowana na protesty przeciwko rasizmowi, chociaż obawiała się reakcji chuliganów. W środę przewidywano ponad 100 wydarzeń w całym kraju. Mieszkańcy Wielkiej Brytanii są oburzeni zachowaniem skrajnych prawicowców wzniecających od tygodnia agresywne demonstracje.

W Londynie ponad 1000 osób stało ramię w ramię na Hoe Street protestując przeciwko rasizmowi. Po tym, gdy w obawie przed zamieszkami zamknięto wszystkie sklepy wcześnie wieczorem.

Protesty przeciwko rasizmowi / fot. Getty Images

Celem chuliganów w całym kraju od tygodnia są meczety i hotele, w których zakwaterowane są osoby ubiegające się o azyl. Agresorzy napadają też na sklepy i plądrują je. W środę na głównych ulicach w miastach Anglii właściciele sklepów zabili deskami okna bojąc się dalszych aktów przemocy.

Policja zaleciła prawnikom imigracyjnym pracę w domach po tym, jak listy kancelarii prawnych i agencji doradczych udostępniono na grupach w Internecie jako potencjalne cele ataków.

Wieczorem w środę zgłoszono jednak tylko kilka aresztowań, gdyż demonstracje w większości rejonów Anglii przebiegły spokojnie.

Do tej pory zarzuty w związku z zamieszkami postawiono 140 osobom. A trzej mężczyźni zostali skazani za udział w brutalnych zamieszkach w Southport i Liverpoolu.

Atak na imigrantów

W środę wicepremier Angela Rayner odwiedziła Holiday Inn Express w Rotherham. Hotel, w którym przebywają osoby ubiegające się o azyl, a który w niedzielę został zaatakowany przez uczestników zamieszek.

Protesty przeciwko rasizmowi
Protesty przeciwko rasizmowi / fot. Getty Images

Rayner obiecała imigrantom, że osoby biorące udział w zamieszkach nie uciekną przed prawem. Zapytana, czy demonstranci mieli uzasadnione obawy dotyczące imigracji, powiedziała:

– Wychodzenie na ulice, rzucanie rakietami w policję i atakowanie hotelu takich jak ten, nie jest uzasadnionym zachowaniem. Nie w taki sposób uprawiamy politykę w tym kraju. I nikt tego nie powinien robić. To jest bandytyzm.

Policja ma pozostać w gotowości przez najbliższe dni i weekend, dopóki atmosfera w kraju się nie uspokoi.

Teksty tygodnia

Ludzie chorują po wejściu do wody. Zanieczyszczenie rzek w UK przeraża

Pomimo zapewnień brytyjskiego rządu stan wód w rzekach i kąpieliskach w UK jest coraz gorszy. Zrzut ścieków sprawia, że woda staje się niebezpieczna.

Egg Hunt wśród śmieci? W Birmingham góry odpadów nadal rosną

Czy w Birmingham coroczne Egg Hunt odbędzie się między workami ze śmieciami? Czy świąteczny spacer będzie podróżą w labiryncie worków z resztkami i ucieczką przed szczurami wielkimi jak koty?

Tragiczna śmierć Polki zabitej przez 13-latkę – nowe ustalenia

Sprawa Polki zabitej przez 13-latkę do dziś budzi wiele emocji. Szczególnie, że motywacje i powód ataku dotąd nie są znane. W sprawie pojawiły się jednak nowe fakty.

Home Office wycofało się z deportacji 80-letniej Polki

Home Office zreflektowało się przyznając, że deportacja Polki była błędną decyzją. Ostatecznie 80-letniej kobiecie przyznano prawo pobytu.

Zakaz przywożenia tych produktów do UK. Uważnie pakujcie walizki

Wielka Brytania wprowadza zakaz przywożenia produktów mięsnych i serów z Unii Europejskiej. Za jego złamanie grożą kary do 5 tys. funtów.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie