piątek, 20 września, 2024

Policja z zarzutem o stosowanie podwójnych standardów. Tylko wobec kogo?

W przestrzeni publicznej coraz częściej padają zarzuty, że w ciągu ostatnich dwóch tygodni brytyjska policja wyjątkowo ostro obchodzi się z uczestnikami zamieszek inspirowanych przez skrajną prawicę. Zarzut o stronniczość padł w kierunku funkcjonariuszy nie tylko ze strony partii Reform UK, ale też na przykład ze strony samego Elona Muska. Tymczasem jeden z czołowych think tanków – Rusi – twierdzi, że rzeczywistość jest zgoła inna.

Kto stanął w obronie uczestników prawicowych zamieszek?

W ciągu ostatnich dwóch tygodni brytyjska policja aresztowała już ponad 700 osób w związku z zamieszkami, jakie wybuchły po zabójstwach w Southport. A ponad 300 osobom postawiono poważne zarzuty. Tymczasem kilkoro prominentnych postaci z polityki i biznesu skrytykowało policję w UK za stosowanie podwójnych standardów wobec uczestników zamieszek. Lider partii Reform UK, Nigel Farage, a także Elon Musk stwierdzili na przykład, że rząd Keira Starmera traktuje „białych” uczestników zamieszek surowiej niż kontrmanifestantów innej rasy niż biała.

Islamiści czy skrajna prawica – kto jest traktowany gorzej w UK?

Nieco inne zdanie w tym temacie mają jednak eksperci think tanku the Royal United Services Institute (Rusi). Ci z kolei uważają, że skrajnej prawicy zdecydowanie się na Wyspach pobłaża i na za dużo pozwala. Rusi sygnalizuje, że prawicową przemoc „często klasyfikuje się [tylko] jako zwykły bandytyzm”. A robią to zarówno służby bezpieczeństwa i prokuratorzy, jak też politycy. Eksperci są zdania, że działania podobne do tych, które obecnie obserwujemy, gdyby były dziełem islamistów, to „szybko zostałyby uznane za terroryzm”.

„Badania Rusi wskazują, że przemoc ze strony skrajnej prawicy, która jest często postrzegana jako mało skuteczna i rozproszona, w połączeniu z instytucjonalnymi uprzedzeniami i rasizmem, nie wywoływała na przestrzeni lat takich samych reakcji ze strony polityków, służb bezpieczeństwa i mediów, jak brutalny ekstremizm ze strony dżihadystów. Istnieją zatem wyraźne, podwójne standardy. Lub dwupoziomowe podejście w zakresie sposobu, w jaki traktuje się różne formy ekstremizmu. Szczególnie gdy porówna się odpowiedź prawną i ze strony służb bezpieczeństwa na skrajnie prawicowy ekstremizm i ten islamistyczny” – czytamy w artykule napisanym przez dyrektorów Rusi.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Większość Brytyjczyków popiera samobójstwo wspomagane

Citizens’ Jury, będące reprezentatywną próbą społeczeństwa w Anglii, poparło zalegalizowanie samobójstwa wspomaganego

Szwajcaria uznana „najlepszym krajem na świecie”. Jak w rankingu wypadły inne państwa?

Jakie są najlepsze kraje na świecie? Jak wypada Europa, jak Polska, a jak inne regiony w najnowszym zestawieniu?

Polak w Holandii pomagał swoim rodakom oszukiwać na zasiłkach

44-letni Polak stanął przed holenderskim sądem za "pomaganie" swoim rodakom mieszkającym w "Kraju tulipanów" w staraniu się o zasiłek dla bezrobotnych. O co chodzi?

Dzieci w Holandii otrzymają szczepionkę MMR znacznie wcześniej

Jak wynika z informacji podanych przez RIVM, dzieci w Holandii będą otrzymywać szczepionkę przeciwko odrze, śwince i różyczce.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?