piątek, 20 września, 2024

Rosną opłaty za przedszkole. To efekt polityki torysów?

Już 2 września w życie wejdzie kolejny etap przyjętego przez torysów programu bezpłatnej opieki nad dziećmi. Tymczasem okazuje się, że przedszkola podnoszą ceny, ponieważ nie są w stanie zapewnić dzieciom wszystkich usług ze środków przyznawanych przez rząd.

Koszty przyjęcia dziecka do żłobka rosną

Już w poniedziałek 2 września w UK wejdzie w życie kolejny, drugi etap wartego 4 mld programu bezpłatnej opieki nad dziećmi. Za poprzedniego rządu przyjęto przepisy dotyczące zapewnienia do września przyszłego roku 30 godzin bezpłatnej opieki nad dziećmi w wieku od dziewięciu miesięcy. Od poniedziałku natomiast startuje etap obejmujący 15 godzin bezpłatnej opieki dla dzieci poniżej drugiego roku życia. Niestety, choć w teorii wszystko wygląda bardzo obiecująco, to okazuje się, że praktyka jest zgoła odmienna. Żłobki zmuszone są podwyższać opłaty dla rodziców, ponieważ finansowanie otrzymywane od władz centralnych nie jest wystarczające.

Z badania organizacji charytatywnej the Coram Family and Childcare wynika, że koszt całodobowej opieki nad dziećmi w żłobkach (dla dzieci poniżej 2. roku życia) wzrósł w ciągu roku o 6 proc., do 14 645 funtów rocznie. Jeszcze gorzej jest w centrum Londynu, gdzie koszt ten szacowany jest na 20 557 funtów rocznie. A przecież, przypomnijmy, torysi obiecywali, że rodzice zaoszczędzą na kosztach opieki nad dziećmi nawet 7000 funtów rocznie.

Finansowanie bezpłatnej opieki nad dziećmi nie jest wystarczające

Właściciele żłobków przyznają, że muszą zwiększać opłaty za godziny niefinansowane przez rząd, ponieważ finansowanie tych darmowych godzin nie jest wystarczające. I nie pokrywa wszystkich kosztów. Już z początkiem tego roku 73 proc. żłobków objętych badaniem National Day Nurseries Association (NDNA) poinformowało, że w najbliższym cyklu rozliczeniowym spodziewa się ponieść stratę lub, w najlepszym razie, wyjść na zero.

Dodajmy też, że niektóre żłobki wprowadzają dodatkowe opłaty dla rodziców korzystających z bezpłatnej opieki. Do ponoszenia tych opłat, rzędu nawet 10 funtów dziennie i idących na pokrycie żywności i pieluszek, przyznało się już trzy czwarte rodziców korzystających z bezpłatnych godzin.

– Pamiętam, jak rząd ogłaszał program bezpłatnej opieki nad dziećmi i jak wtedy pomyślałam, że kiedy moja córka skończy dwa lata, zaoszczędzę wszystkie te pieniądze. I że to będzie tylko krótki okres, w którym będę się męczyła. Ale okazało się, że to tylko fasada. Uważam, że to okropne – poskarżyła się na łamach mediów brytyjskich mieszkająca w Londynie Chloe Hubbard, która niedawno dowiedziała się, że koszt całodobowej opieki nad jej dwuletnią córką w żłobku w Twickenham wzrósł we wrześniu o 9 proc., do 2249 funtów miesięcznie.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Bezrobocie w Irlandii spadło – na „Zielonej Wyspie” ciągle trzeba rąk do pracy

Odsetek osób pozostających bez zatrudnienia na "Zielonej Wyspie" wyniósł 4,3%, jak podaje CSO. Miesiąc wcześniej, w lipcu, stopa bezrobocia wynosiła nieco więcej, bo 4,7%.

Szabrownicy wykorzystują tragedię powodzian

Podano niepokojące informacje z Kłodzka i Lewina Brzeskiego, gdzie pojawili się szabrownicy, którzy wykorzystują tragedię powodzian.

Nowy wariant COVID-19 szaleje w Europie. Czy ktoś jeszcze się tym przejmuje?

Nowy wariant COVID-19, nazwany Covid XEC, wzbudza coraz większe...

Ponad 1,7 mln gospodarstw domowych w UK nie chce tej zimy włączać ogrzewania

2-3 milionów gospodarstw domowych w UK albo w ogóle nie włączy ogrzewania tej zimy, albo będzie z tym zwlekać do ostatniej chwili

Brytyjskie pokolenie Z sprzeciwia się Brexitowi i chce powrotu do UE

Szczególnie mocny sprzeciw wobec Brexitu wyrażają przedstawiciele pokolenia Z. Osoby dorastający we w pełni scyfryzowanym społeczeństwie były zbyt młode, aby wziąć udział w referendum w 2016 roku.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?