Polska firma przejmuje brytyjskiego giganta. To dopiero początek?

W branży turystycznej przejęcie najstarszej marki turystycznej na świecie Thomas Cook przez Polską Grupę eSky robi wrażenie. To nowy rozdział zarówno dla kultowego biura podróży, jak i dla polskiej firmy, która poprzez przejęcie umocni swoją pozycję na europejskim rynku turystycznym.

Polacy kupują Thomas Cook

Polska Grupa eSky poinformowała, że podpisała z chińskim funduszem Fosun Tourism Group umowę przejęcia najstarszej marki turystycznej na świecie Thomas Cook. Biuro podróży ogłosiło co prawda w 2019 r. bankructwo, ale znane na całym świecie znaki towarowe kupili wtedy inwestorzy z Państwa Środka – za zaledwie 14 mln dolarów. Teraz natomiast biuro przejęła Grupa eSky, spółka portfelowa MCI Capital i właściciel wiodącej platformy podróżniczej w Europie Środkowo-Wschodniej, działającej już w ponad 50 krajach na pięciu kontynentach.

– Najważniejszym elementem, który braliśmy pod uwagę, była rozpoznawalność marki, która ma globalny zasięg, a przy tym bardzo silną pozycję w Wielkiej Brytanii. Jednocześnie nabywamy ogromną bazę klientów, liczącą setki tysięcy konsumentów. Ponadto przejmujemy ok. 80 pracowników z bardzo bogatym doświadczeniem i kompetencjami, a także skorzystamy z mocnej synergii kosztowej przy wdrażaniu rozwiązań technologicznych – tak na gorąco o przejęciu Thomas Cook mówił Łukasz Habaj, współzałożyciel i prezes Grupy eSky.

A także dodał: – Synergia niemal 200-letniego dziedzictwa i doświadczenia marki Thomas Cook z technologią i rozumieniem potrzeb współczesnych konsumentów w eSky pozwoli umocnić naszą pozycję na zachodzie Europy, a także zwiększy elastyczność naszej oferty. Dzięki przejęciu wejdziemy w czołówkę firm sprzedających pakiety dynamiczne w Wielkiej Brytanii, co będzie doskonałą promocją polskiego biznesu na arenie międzynarodowej.

Współpraca Thomas Cook i eSky – co może przynieść?

Wydaje się, że przejęcie Thomas Cook przez Polską Grupę eSky przyniesie wymierne korzyści obu stronom. Z jednej strony „przywrócone do życia” przez Chińczyków biuro podróży uzyska dostęp do portfolio lotniczego eSky, w skład którego wchodzi ponad 500 linii lotniczych, w tym Ryanair i Lufthansa Group. Konkurencyjność ofert przewoźników powinna przyciągnąć do Thomas Cook wielu klientów i tchnąć nowe życie w markę. Z kolei eSky wykorzysta przejęcie do przejścia transformacji z platformy w głównej mierze lotniczej do organizatora wycieczek torystycznych (ang. Virtual Travel Orchestrator). Poza tym przejęcie marki z ponad 180-letnią historią i ogromnym know-how w turystyce zorganizowanej będzie przepustką dla firmy, by rozpocząć lub rozszerzyć działalność na kolejnych rynkach Europy Zachodniej.

Szykuje się fala przejęć brytyjskiego biznesu przez Polaków?

Jak pisze Daily Telegraph, coraz więcej polskich firm może być zainteresowanych inwestycją lub przejęciem brytyjskich. Dziennik wskazuje na bardzo dobry stan polskiej gospodarki, która rozwija się dynamicznie. Wg. prognoz polskie PKB wzrośnie o 3 proc.  Polska jest szóstą co do wielkości gospodarką w Europie i piątą pod względem siły nabywczej. Istnieje również szansa, że wyprzedzi Hiszpanię oraz Włochy w najbliższych latach.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Ministerstwo sprawdza konta osób pobierających Universal Credit

Osoby pobierające Universal Credit poproszono o zgłaszanie następujących zmian. Ministerstwo sprawdza konta tych osób.

Jak aplikować o ETA? Coraz więcej Polaków o to pyta

Coraz więcej Polaków pyta, jak aplikować o ETA. Od 2 kwietnia osoby, które będą wybierać się na Wyspy, powinny uzyskać ten dokument.

Kiedy w UK przestawiamy zegarki na czas letni?

Kiedy przestawiamy nasze zegarki do przodu? Kiedy wiosną 2025 roku dochodzi do zmiany czasu na czas letni w Wielkiej Brytanii?

Ceny czekoladowych jajek odstraszają

W tym roku Egg Hunt będzie droższe niż kiedykolwiek. Z wielu miejsc płyną informacje od zaniepokojonych konsumentów. Ceny czekoladowych jajek odstraszają. Jak drogie będą Święta Wielkanocne w tym roku?

Kryzys mieszkaniowy w UK. Migranci wynajmują przybudówki jako mieszkania

Patologia na rynku wynajmu mieszkań w Wielkiej Brytanii jest bardzo widoczna. Migranci szukający taniego lokum zapłacą za każdy dach nad głową

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Życie nielegalnego imigranta w UK „było nie do zniesienia”

Dwa lata temu liczba nielegalnych migrantów przypływających na Wyspy znajdowała się na rekordowym poziomie.

Pogrzeb Polaka zamordowanego w Hanwell

W miniony weekend odbył się pogrzeb Dariusza Serfina, Polaka zamordowanego w Hanwell. Mężczyzna zmarł w połowie lutego. Wcześniej był ofiarą ulicznego ataku. Sprawca wielokrotnie pchnął go nożem.

Płacisz za wysoki czynsz w Berlinie? Możesz to zgłosić

Mieszkańcy Berlina mogą skorzystać z nowej infolinii, pod którą uzyskają porady dotyczące zbyt wysokiego czynszu.

Niepewna przyszłość sieci Poundland w UK

Poundland to popularna sieć dyskontów z artykułami spożywczymi, kosmetykami, środkami czystości i nie tylko.

Mężczyzna nielegalnie wszedł na wieżę Big Ben

W Weekend w Londynie miała miejsce dość nietypowa, jednoosobowa demonstracja. Mężczyzna nielegalnie wszedł na wieżę Big Ben i nie chciał zejść przez 16 godzin. Demonstracja trwała całą sobotę.

Cięcia wydatków i świadczeń w Wielkiej Brytanii

Biuro Odpowiedzialności Budżetowej (OBR) wkrótce opublikuje raport. Będą to prognozy dla gospodarki UK. Niestety nie wyglądają one optymistycznie. Już 26 marca Reeves przedstawi główne wyniki tego raportu Parlamentowi.