czwartek, 19 września, 2024

Apple za łamanie unijnych regulacji zapłaci rządowi Irlandii 13 mld euro

Amerykański gigant przegrał walkę z unijnymi regulacjami. Trybunał Sprawiedliwości UE nakazał firmie Apple zapłacić rządowi Irlandii 13 miliardów euro w ramach zaległych podatków.

Decyzja w tej sprawie jest ostateczna i przedsiębiorstwo z siedzibą w amerykańskim Cupertino nie ma już możliwości dalszego odwoływania się od wyroku.

Ostateczna porażka Apple z unijnymi regulacjami

W 2016 roku Komisja Europejska wydała Apple nakaz zapłaty zaległych podatków. Amerykański koncern wykorzystując dwa orzeczenia podatkowe, zawarte w irlandzkim prawie chciał sztucznie zaniżyć swoje zobowiązania podatkowe. Nie uszło do uwadze unijnych organów regulacyjnych, które zajmują się sprawami konkurencji w obrębie UE, gdzie przecież Apple funkcjonuje.

Z rzeczonych „kruczków” informatyczny gigant korzystał przed dwie dekady, konkretnie w latach 1991-2014. Dodajmy, iż w 2014 wysokość jego podatku została obniżona do poziomu… 0,005 procent. Wygląda więc teraz, że po ponad trzydziestu latach sprawiedliwości stało się zadość.

„Trybunał Sprawiedliwości wydał ostateczny wyrok w tej sprawie i potwierdził decyzję Komisji Europejskiej z 2016 r.: Irlandia przyznała (firmie) Apple bezprawną pomoc, którą Irlandia jest zobowiązana odzyskać” – jak stwierdzili sędziowie europejskiego sądu z siedzibą w Luksemburgu.

Przedstawiciele Apple`a nadal twierdzą, że nakaz zapłaty zaległego podatku „przeczy rzeczywistości i zdrowemu rozsądkowi”, jak cytujemy za Reuterem. „Komisja Europejska próbuje zmienić przepisy wstecz i zignorować fakt, że zgodnie z wymogami międzynarodowego prawa podatkowego nasz dochód podlegał już opodatkowaniu w USA” – jak czytamy w oświadczeniu w tej sprawie.

Władze Irlandii nie godzą się na wyrok TSUE

Co ciekawe, decyzję KE i wyrok TSUE kwestionuje również… Irlandia. Kraj, który skorzystałby na wielomiliardowym zastrzyku do budżetu państwa, zwraca uwagę, że to właśnie niskie stawki podatkowe pomogły przyciągnąć globalne firmy technologiczne i skłoniły je do utworzenia europejskich siedzib właśnie na „Zielonej Wyspie”.

Dodajmy, iż wydane we wtorek 10 września orzeczenie w tej sprawie jest ostateczne i Apple nie może się już od niego odwołać.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Dzieci w Holandii otrzymają szczepionkę MMR znacznie wcześniej

Jak wynika z informacji podanych przez RIVM, dzieci w Holandii będą otrzymywać szczepionkę przeciwko odrze, śwince i różyczce.

Ryanair przewiduje spadek cen biletów

Linie lotnicze Ryanair przewidują spadek cen biletów o od 5 proc. do 9 proc. w kwartale od lipca do września.

Koszmar 66 pasażerów, których Ryanair zostawił na lotnisku

Kobieta mieszkająca w Irlandii opowiedziała o koszmarze 66 pasażerów, których Ryanair zostawił na lotnisku w Lanzarote.

Ponad 1,7 mln gospodarstw domowych w UK nie chce tej zimy włączać ogrzewania

2-3 milionów gospodarstw domowych w UK albo w ogóle nie włączy ogrzewania tej zimy, albo będzie z tym zwlekać do ostatniej chwili

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Ponad 1,7 mln gospodarstw domowych w UK nie chce tej zimy włączać ogrzewania

2-3 milionów gospodarstw domowych w UK albo w ogóle nie włączy ogrzewania tej zimy, albo będzie z tym zwlekać do ostatniej chwili

Polacy w UK zebrali (ponad!) milion złotych dla powodzian – akcja dalej trwa

Polacy mieszkający na Wyspach wykazali się nie lada solidarnością ze swoimi rodakami poszkodowanymi przez powódź. W ramach zbiórki internetowej zebrali dla powodzian już prawie 800 tysięcy złotych. Czy uda się dojść do miliona?

Polak w Holandii pomagał swoim rodakom oszukiwać na zasiłkach

44-letni Polak stanął przed holenderskim sądem za "pomaganie" swoim rodakom mieszkającym w "Kraju tulipanów" w staraniu się o zasiłek dla bezrobotnych. O co chodzi?

Wprowadzono stan klęski żywiołowej w Polsce – jaką pomoc oferuje poszkodowanym rząd?

Stan wyjątkowy będzie obowiązywał na terenach objętych powodzią na maksymalnie 30 dni, a więc na obszarze części województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego.

Jak założyć konto bankowe w Holandii?

Założenie konta bankowego w Holandii jest stosunkowo prostym procesem, ale wymaga spełnienia kilku warunków.

Czy Opole i Wrocław poradzą sobie z falą powodziową?

Z najnowszych informacji wynika, że fala powodziowa dotrze do...