Okazuje się, że podatki w Holandii i całej Europie charakteryzują się „poważną nierównowagą”. Jak podała organizacja Oxfam – zwykli ludzie płacą więcej podatków niż ludzie bogaci.
Z najnowszych danych wynika, że podatki od wynagrodzeń i konsumpcji (płacone przez zwykłych obywateli) dają dużo większe wpływy do kasy publicznej niż podatki od majątku i korporacji. Tak twierdzi organizacja charytatywna Oxfam zajmująca się ubóstwem.
Podatki konsumpcyjne i od wynagrodzeń
Oxfam przeanalizowała dane Komisji Europejskiej i unijnego urzędu statystycznego Eurostat. Wynika z nich, że w Holandii podatki konsumpcyjne i od wynagrodzeń stanowią ponad 76 proc. całkowitych dochodów fiskalnych. Odpowiednio 105 miliardów i 176 miliardów euro.
Jest to duża różnica w porównaniu z niecałymi 19 proc. podatków od dochodów kapitałowych (70 miliardów euro). Takich jak podatek dochodowy od osób prawnych i składki na ubezpieczenie społeczne osób prowadzących działalność na własny rachunek.
Jeszcze mniej, bo niecałe 5 proc. dochodów budżetowych (17 miliardów euro) pochodzi z opodatkowania aktywów – np. podatków od gruntów i budynków.
Bogaci płacą coraz mniejsze podatki
Martin Brehm Christensen, ekspert ds. podatków i nierówności w Oxfam Novib powiedział:
– Nasza analiza pokazuje, że Holandia boryka się z poważną nierównowagą podatkową. Podatki konsumpcyjne należą do najwyższych w Unii Europejskiej. W latach 2000 – 2023 najwyższa stawka podatku dochodowego dla najbogatszych i największych korporacji spadła. Podczas gdy stawki podatku konsumpcyjnego wzrosły.
– Nałożyło to większe obciążenia na zwykłych ludzi, przynosząc tym samym korzyści najbogatszym. Ta wyraźna nierównowaga pokazuje pilną potrzebę reform, a podatki od majątku muszą być priorytetem – dodał.
Brak równowagi w całej Europie
Z przeprowadzonej analizy wynika, że w całej Europie podatki konsumpcyjne i od wynagrodzeń stanowią prawie 78 proc. całości i przynoszą rządom 13 razy większe dochody niż podatki od majątku.
Oxfam zauważa również, że w Europie stawki podatkowe dla najbogatszych i największych korporacji spadły w ciągu ostatnich dziesięcioleci. Natomiast stawki podatkowe związane z konsumpcją i wynagrodzeniami wzrosły.
– Podatki od wynagrodzeń i konsumpcji stanowią większą część dochodów zwykłych obywateli. Mimo że osoby zamożne również płacą podatki od wynagrodzeń i konsumpcji, stanowią one mniejszą część ich całkowitego dochodu – podaje Martin Brehm Christensen.
Oxfam apeluje o ustanowienie europejskiego podatku od bogactwa. Jednak aby petycja w tej sprawie mogła zostać wzięta pod uwagę – do 9 października musi ją poprzeć milion osób.
Z obliczeń organizacji charytatywnej wynika, że progresywny podatek majątkowy w wysokości do 5 proc., który nakładany byłby na multimilionerów i miliarderów w Unii Europejskiej, mógłby generować 286,5 miliarda euro rocznie dochodu do budżetu.