Współwłasność miała być remedium na wysokie ceny mieszkań. Teraz jest problemem

Osoby, które dały się skusić i zdecydowały się na zakup mieszkania w formie współwłasności skarżą się, że czują się teraz uwięzieni. Wielu z nich musi przeznaczać ponad połowę swoich dochodów netto na spłatę kredytu hipotecznego, czynsz i opłaty eksploatacyjne.

Współwłasność nie okazała się dobrym rozwiązaniem

Jakiś czas temu wielu ludzi skusiło się na zakup „przystępnego cenowo” mieszkania w formie współwłasności z uwagi na kampanie promujące taki ruch jako dobrą inwestycję i pierwszy krok na drodze do posiadania czegoś na własność. Tymczasem, jak się okazuje, współwłaściciele mają teraz nie lada orzech do zgryzienia, ponieważ ponoszą ogromne koszty w tytułu takiej współwłasności. I to nie tylko na skutek spłacania rat kredytu hipotecznego, ale też z uwagi na bardzo wysokie opłaty za czynsz i opłaty eksploatacyjne. Jeśli chodzi o te ostatnie, to niektórzy muszą z tego tytułu wykładać nawet 5000 funtów.

Przy zakupie nieruchomości w formie współwłasności koszty z tytułu kredytu hipotecznego, czynszu i opłat za eksploatację nie powinny przekraczać 40 proc. dochodu netto. Ale jak ustalili dziennikarze „The Observer”, wielu ludzi dzielących własność z kimś drugim przeznaczają na to obecnie nawet ponad 50 proc. swoich dochodów. – To najgorsze z możliwych rozwiązań, współwłaścicielstwo, ponieważ mimo że współwłaściciele posiadają tylko część domu, odpowiadają za wszystkie koszty napraw i opłaty za usługi – mówi Suzanne Muna z the Social Housing Action Campaign.

.

Opłaty eksploatacyjne rosną w niekontrolowanym tempie

Dziennikarze „The Observer” ujawnili niedawno skalę podwyżek opłat eksploatacyjnych dokonywanych przez towarzystwa mieszkaniowe. Niestety, w przypadku nieruchomości będących współwłasnością, opłaty takie nie podlegają górnemu limitowi i w wielu przypadkach przekraczają stawki czynszu, które są ściśle kontrolowane.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Seks kilka minut po starcie samolotu. Pasażerowie easyJet nie kryli obrzydzenia

Do nietypowego incydentu doszło w trakcie lotu z Teneryfy do Bristolu. Młodzi ludzie, tuż po starcie, zaczęli uprawiać seks w samolocie

Wielu pracowników poświęciłoby zarobki za 4-dniowy tydzień pracy

Z najnowszego raportu wynika, że trzy czwarte pracowników poświęciłoby swoje zarobki za 4-dniowy tydzień pracy.

Jak uzyskać ETA dla rodzica przed jego przyjazdem do UK?

Od 2 kwietnia 2025 roku Polacy podróżujący do UK na okres do 6 miesięcy, będą musieli uzyskać ETA - elektroniczne zezwolenie na podróż.

Były agent Chloe Ayling, modelki porwanej przez Polaka przedstawia swoją wersję wydarzeń

Historią porwania Chloe Ayling żyły całe Wyspy. Aspirująca modelka miała zostać odurzona, porwana i przetrzymywana jako zakładniczka w odległej włoskiej chatce przez sześć dni. Jak był jednak prawda? Co w tym czasie rzeczywiście się wydarzyło?

Fries czy chips? Które z nich to frytki?

Dla wielu Polaków, słowa takie jak fries i chips mogą wydawać się synonimami. Jednakże, w kulturze anglosaskiej mają one różne znaczenia.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie