Przełomowa szczepionka na raka jajnika stworzona przez naukowców z Oxfordu

Na Uniwersytecie Oxfordzkim opracowywana jest szczepionka na raka jajnika. Jest to przełom w walce z tą chorobą. Co więcej naukowcy twierdzą, że może ona całkiem  wyeliminować tego raka. Co roku ponad 200 tysięcy kobiet umiera na raka jajnika.

Naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego tworzą OvarianVax, szczepionkę, która uczy układ odpornościowy rozpoznawać i atakować najwcześniejsze stadia raka jajnika.

Istnieje nadzieja, że szczepionka mogłaby być podawana kobietom profilaktycznie w ramach NHS w celu wyeliminowania choroby.

Eksperci sugerują, że szczepionka ta mogłaby działać podobnie do szczepionki przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), która jest na dobrej drodze do wyeliminowania raka szyjki macicy. Dzięki szczepieniom przeciwko HPV w UK, prowadzonym na dużą skalę od 2008 roku, udało się zmniejszyć znacząco liczbę przypadków raka szyjki macicy. 

Rak jajnika w UK

W Wielkiej Brytanii notuje się około 7500 nowych przypadków raka jajnika każdego roku. Tylko 35% kobiet z diagnozą przeżyje 10 lat po zdiagnozowaniu choroby. Natomiast ponad 4000 kobiet umiera na raka jajnika każdego roku. 

Rak jajnika zabija

Każdego roku na raka jajnika umiera około 207 tysięcy kobiet na całym świecie. Oczekuje się, że ta liczba wzrośnie do 312 tysięcy do 2040 roku, co stanowi wzrost o 51%. 

Jest to jeden z najbardziej śmiertelnych nowotworów wśród kobiet, z wyjątkowo niskimi wskaźnikami przeżywalności, szczególnie w krajach o niższych dochodach, gdzie dostęp do leczenia jest ograniczony. Rak jajnika ma wysoki wskaźnik śmiertelności, ponieważ jest często diagnozowany w zaawansowanych stadiach, co utrudnia skuteczne leczenie. 

Prognozy sugerują, że jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie działania prewencyjne i diagnostyczne, liczba zgonów może znacząco wzrosnąć, zwłaszcza w krajach rozwijających się, takich jak kraje afrykańskie, gdzie przewiduje się blisko 92% wzrost liczby zgonów do 2040 roku. 

Szczepionka opracowywana w Oxford zmieni tą sytuację diametralnie. Już teraz Cancer Research UK zapowiedział finansowanie badań kwotą £600,000.

Teksty tygodnia

Samotni rodzice ucierpią najbardziej na podwyżkach rachunków

Podwyżki rachunków w kwietniu najbardziej dotkną samotnych rodziców. Organizacje charytatywne mówią, że grozi to poważnym kryzysem.

Płaca minimalna w UK – stawki National Living Wage i National Minimum Wage w 2025

Na jaki wzrost wynagrodzenia mogą liczyć pracownicy, którzy zarabiają „najniższą krajową” na Wyspach?

Rzeka czy szambo? Zanieczyszczona rzeka Roding w Londynie

Londyn słynie nie tylko z zachwycających zabytków i ciekawego klimatu, ale również ze szczurów na ulicach i śmieci. Do tego ostatnio dołączyły się wyniki badań wód.

Zmiany finansowe w kwietniu. Jest ich dużo

Dla mieszkańców Wysp kwiecień będzie ciężkim miesiącem. Czekają nas duże zmiany finansowe. Od podwyżek rachunków po podwyżkę płacy minimalnej.

Jak aplikować o ETA? Coraz więcej Polaków o to pyta

Coraz więcej Polaków pyta, jak aplikować o ETA. Od 2 kwietnia osoby, które będą wybierać się na Wyspy, powinny uzyskać ten dokument.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie