Współczynnik dzietności w Anglii i Walii spadł do najniższego poziomu od… 1938!

Współczynnik dzietności w Anglii i Walii spadł do najniższego poziomu od czasu rozpoczęcia prowadzenia rejestrów w latach 30. XX wieku, jak wynika z danych przedstawionych przez Office for National Statistics.

Dane z ONS pokazują, że całkowity współczynnik dzietności – średnia liczba dzieci, jaką kobieta rodzi w swoim życiu – wyniósł 1,44 dziecka na kobietę w 2023 roku. Stanowi to najniższy wynik od czasu rozpoczęcia prowadzenia rejestrów w tym zakresie w… 1938 roku!

Dla odpowiedniego kontekstu dodajmy, iż w państwach rozwiniętych współczynnik dzietności zapewniający prostą zastępowalność pokoleń powinien wynosić 2,1. Na Wyspach przyjmuje się nieco mniejszą wartość, według analiz NHS współczynnik dzietności powinien utrzymywać się na poziomie 2,08.

Ile dzieci urodziło się w Anglii?

W 2023 roku urodziło się tylko 591 072 dzieci (żywych), a więc mniej niż w jakimkolwiek innym roku od 1977 i o ponad 14 000 mniej niż w roku poprzednim. W Walii urodziło się 27 374 dzieci, a w Anglii 563 561.

Dla porównania w Szkocji całkowity współczynnik dzietności spadł również do 1,3, a liczba urodzonych dzieci spadła do najniższej w historii liczby 45 935, zgodnie z danymi przedstawionymi przez National Records of Scotland.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż sytuacja w Anglii i Walii odzwierciedla trendy, które obowiązują na całym świecie. Kryzys demograficzny dotyka w zasadzie wszystkie kraje rozwinięte i wiele z krajów rozwijających się. Generalnie wskaźniki dzietności powoli spadają na całym świecie. W 2022 roku całkowity wskaźnik dzietności na świecie wynosił 2,3 dziecka na kobietę, podczas gdy w Unii Europejskiej sięga tylko 1,5.

Z jakimi wyzwaniami muszą zmagać się rodzice i potencjalni rodzice?

Chociaż całkowity wskaźnik dzietności spadł do rekordowo niskiego poziomu, liczba kobiet w wieku rozrodczym jest najwyższa w historii. W zeszłym roku w Anglii i Walii było prawie 11,9 miliona kobiet w wieku od 15 do 44 lat. Średni wiek nowych mam i ojców wzrósł do 33,8 lat dla ojców i 30,9 lat dla matek. Dodajmy, iż średni wiek pierwszego porodu dla kobiet urodzonych w 1946 r. wynosił zaledwie 24 lata.

Zgodnie z badaniami przeprowadzonych przez UCL Centre for Longitudinal Studies tylko jedna czwarta millenialsów w Anglii, którzy chcą mieć dzieci, aktywnie stara się o poczęcie. Ponad połowa osób reprezentujących to pokolenia ma już dzieci, a połowa z tych, którzy jeszcze nie są rodzicami, chce mieć dzieci.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

11-latek musiał rzucić szkołę, bo droga do niej była zbyt niebezpieczna

Decyzję w tej sprawię, podjęli jego rodzice. Uznali, że droga, którą ich syn miałby pokonywać codzienne, aby dotrzeć na lekcje, jest dla niego... zbyt długa i zbyt niebezpieczna.

Laburzyści zdradzili małe rodzinne firmy?

Już od 2026 r. gospodarstwa rolne i małe firmy będą w chwili przekazywania obciążane 20-proc. podatkiem. Co to dla nich oznacza?

Keir Starmer drastycznie stracił na popularności. Jeszcze przed ogłoszeniem budżetu

Po trzech miesiącach rządów, poparcie dla Keira Starmera drastycznie spadło. Lepiej oceniany był nawet Boris Johnson

Praca marzeń w Szkocji za 56 000 funtów rocznie

Na odległej wyspie na Hebrydach Zewnętrznych NHS Scotland poszukuje pracowników oferując pensje w wysokości 56 000 funtów rocznie.

Najważniejsze zmiany finansowe w UK w listopadzie 2024

Na łamach "Polish Express" tematy związane z Autumn Statement opracowaliśmy dokładnie wczoraj, w tym artykule przyjrzymy się pozostałym zmianom finansowym, które są ważne i istotne, dla osób mieszkających w UK i ich pieniędzy.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie