Jak zmienią się ceny alkoholu w UK? Od 1 lutego 2025 roku rośnie stawka akcyzy na napoje alkoholowe w Wielkiej Brytanii. Już od pierwszego dnia tego miesiąca będziemy płacić więcej za trunki wyskokowe. Co zdrożeje najbardziej?
Stawka akcyzy zwiększy się o wysokość wskaźnika RPI (Retail Price Index), a więc urośnie o 3,6%.
Na tym jednak zmiany w tej kwestii się nie skończą, bo brytyjskie władze zdecydowała się na wprowadzenie nowego systemu opodatkowania win i napojów spirytusowych. Od 1 lutego akcyza w ich przypadku będzie zależna od zawartości czystego alkoholu w danym napoju, a więc od jego – potocznie mówiąc – mocy.
O ile wzrosną ceny alkoholu w UK?
Zasadniczo oznacza to, że akcyza np. na butelkę ginu wzrośnie o 32 pensy. Natomiast przeciętna cena butelki wina o zawartości alkoholu wynoszącej 14,5% ABV (objętościowo) wzrośnie o 54 pensy, jak czytamy na łamach serwisu www.standard.co.uk.
Zmiany w podatku akcyzowym i opodatkowaniu wina według jego mocy weszły w życie z dniem 1 sierpnia 2023. Jednak wówczas rząd kierowany przez konserwatystów tymczasowo odroczył zmiany w tym zakresie dla win zawierających od 11,5% do 14,5% czystego alkoholu.
Do 1 lutego opodatkowanie w ich przypadku było stałe i wynosiło 12,5%.
Zmiany w akcyzie na wino
Wine and Spirit Trade Association (WSTA) obliczyło, że cena butelki czerwonego wina o mocy 14,5% wzrosłaby o 98 pensów w ciągu 18 miesięcy, biorąc pod uwagę nowe podwyżki wprowadzone w sierpniu 2023. Co więcej, na ten wzrost złożyłby się również dodatkowe koszty opłat za recykling opakowań, które zostaną wprowadzone w kwietniu. To kolejne 12 pensów za butelkę wina i 18 pensów za butelkę mocnych alkoholi, jak podaje „The Evening Standard”.
Niemniej, nie wszystkie lutowe zmiany boleśnie uderzą po kieszeni osoby kupujące i pijące alkohol. Dla miłośników piwa spożywanego w pubach zmiany oznaczają… obniżkę. Akcyza w przypadku złocistego napoju nalewanego prosto z beczek zostanie obniżona o 1,7%. W praktyce będzie to oznaczało obniżkę o jednego pensa na jednej pincie piwa w pubie.
Najwyższe podwyżki od prawie 50 lat
Ostatnie podwyżki akcyzy na wino i napoje spirytusowe następują po podwyżkach, które miały miejsce w sierpniu 2023. Były one najwyższe od prawie 50 lat. Dodały 20% do podatku akcyzowego na ponad 85% wszystkich win na rynku brytyjskim i ponad 10% do akcyzy płaconej na napoje spirytusowe, jak podaje WSTA.