Cofnięto ograniczenia w wizach. Ukraińcy mogą sprowadzać dzieci do UK

Ukraińcy mogą ponownie sprowadzać swoje dzieci do Wielkiej Brytanii. Po tym, jak rząd cofnął zmiany w przepisach wizowych.

Bez uprzedzenia w lutym ubiegłego roku brytyjski rząd wprowadził ograniczenia w wizach. Na ich podstawie Ukraińcy bez prawa stałego pobytu w Wielkiej Brytanii nie mogli już sprowadzać swoich dzieci w ramach programu Homes for Ukraine.

Cofnięto ograniczenia w wizach dla Ukraińców

Organizacje charytatywne zwróciły uwagę, że przez ograniczenia w wizach, ukraińskie rodziny zostały rozdzielone. Niektórzy zdesperowani rodzice podobno korzystali także z nielegalnych tras, aby tylko przewieźć swoje dzieci do Wielkiej Brytanii.

Cofnięcie restrykcyjnych zmian wizowych rodzice rozdzieleni z dziećmi przyjęli z „ogromną ulgą”. Ostrzegli jednak, że nie pomoże to tym, którzy zostali zmuszeni do rozłąki z innymi członkami rodziny. Takimi jak rodzeństwo lub rodzice.

W ramach programu Homes for Ukraine ponad 190 000 osób przybyło do Wielkiej Brytanii od czasu jego uruchomienia w marcu 2022 roku po inwazji Rosji. Jednak od lutego ubiegłego roku tylko obywatele brytyjscy lub irlandzcy, albo osoby posiadające prawo do stałego pobytu w Wielkiej Brytanii mogą działać jako sponsorzy, którzy zapewniają uchodźcom miejsce do zamieszkania.

Oznaczało to, że Ukraińcy mieszkający w Wielkiej Brytanii bez stałego pobytu nie mogli już sponsorować członków rodziny, aby dołączyli do nich na Wyspach. W tym samym czasie zamknięto również program Ukraine Family Scheme. Umożliwiał on Ukraińcom dołączanie do członków rodziny, którzy już mieli stały już pobyt w UK.

Sponsoring w ramach programu Homes for Ukraine

Obecnie rząd ogłosił jednak, że rodzic lub opiekun prawny przebywający na Wyspach w ramach któregokolwiek ze programów wizowych dla Ukraińców, może złożyć wniosek o sponsorowanie dziecka.

Dyrektor naczelna organizacji charytatywnej wspierającej imigrantów – Work Rights Centre, Dora-Olivia Vicol, powiedziała:

– To będzie dla rodziców ogromna ulga po tym, jak rozdzielono ich z dziećmi. I w końcu będą mogli sprowadzić je do Wielkiej Brytanii. Jednak akcja ta nie pomaga tym, którzy zostali zmuszeni do rozłąki z innymi członkami rodziny. W tym z rodzeństwem, rodzicami lub partnerami.

– Wiemy, że na Wyspach jest wielu Ukraińców, którzy zostawili starszych, chorych lub niepełnosprawnych krewnych z przekonaniem, że będą mogli ich później sprowadzić. Stają przed okrutnym wyborem. Zrezygnować z bezpieczeństwa w Wielkiej Brytanii, aby opiekować się nimi na Ukrainie. Lub pozostać bezpieczni, narażając swoich bliskich na ryzyko – dodała.

Yuliia Ismail, doradca ds. imigracji w organizacji charytatywnej, powiedziała:

– Wzywamy Home Office do szybkiego podjęcia działań w celu rozpatrzenia zaległych wniosków dzieci uwięzionych w ukraińskich strefach konfliktu. Niektóre z nich pozostają w zawieszeniu od prawie roku.

Teksty tygodnia

ETA do Wielkiej Brytanii – wszystko, co musisz wiedzieć przed podróżą

Wielka Brytania wprowadza system ETA. Od 2 kwietnia 2025 Polacy muszą posiadać elektroniczne zezwolenie na podróż. Sprawdź, jak złożyć wniosek!

Będą 12-miesięczne wizy pracownicze dzięki porozumieniu UK z UE?

Jeśli negocjacje między UK i UE przebiegną pomyślnie, oba kraje mogą wprowadzić 12-miesięczne wizy pracownicze.

Cyberataki na Marks and Spencer uderzają w klientów

Klienci są sfrustrowani, gdyż cyberataki na Marks and Spencer (M&S) trwają już drugi tydzień. Zawieszono płatności kartami i zakupy online.

Sytuacja na brytyjskim rynku pracy

Liczba pracowników na etacie w brytyjskich firmach spadała najszybciej od szczytu pandemii Covid-19. Na rynku rośnie niepewność, która ufundowana jest na polityce fiskalnej Rachel Reeves oraz globalnej zmienności ekonomicznej.

Hotele zmieniane w ośrodki dla nielegalnych imigrantów. Ludzie wyszli na ulice!

Lista miast mających zapewnić noclegi dla migrantów wzbudza oburzenie w UK. Hotele zmieniane są w ośrodki dla imigrantów. W Dover wybuchły protesty przeciw zabijaniu miejscowości turystycznych.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie