Home Office po Brexicie wydaje wizy pracownicze homeopatom, psim groomerom i DJ-om

Jak działa brytyjski system imigracyjny po Brexicie? Na mocy przepisów obowiązujących w UK pracę podejmują groomerzy dla psów i DJ-e. Jak się okazuje m.in. te zawody kwalifikuje się do wiz Skilled Worker.

Zgodnie z założeniami nowy system imigracyjny miał ograniczyć napływ obcokrajowców do UK. Home Office wydając wizy Skilled Worker miał odpowiednio reagować na potrzeby rynku pracy. Chciano również ograniczyć napływ taniej siły roboczej.

- Advertisement -

Jak jednak to wszystko wyszło w praktyce?

Brytyjski system imigracyjny po Brexicie

Dość nieoczekiwanie wśród zawodów pożądanych na Wyspach znaleźli się zwierzęcy groomerzy oraz osoby wyprowadzające psy. Przedstawiciele tych zawodów podjęli pracę w UK aplikując o wizę Skilled Worker. Robert McNeil, badacz z Centre on Migration, Policy and Society na University of Oxford prowadził badania w tej sprawie. Powołując się na oficjalne dane Home Office w latach 2021–2024 wydano 334 wizy na „zawody związane z opieką nad zwierzętami”, jak cytujemy za relacją na łamach „The Independent”.

Kategoria ta obejmuje groomerów psów, wyprowadzaczy psów, stajennych, asystentów w hotelarstwie i asystentów weterynaryjnych. Wydano także 167 wiz instruktorom fitnessu i dobrego samopoczucia. To także nauczyciele pilatesu i jogi oraz trenerzy stylu życia. Na liście kwalifikujących się zawodów znaleźli się również „tłumacze kostiumowi” („costume interpreters”), którzy witają gości w muzeach w strojach z epoki.

Jacy pracownicy otrzymują wizy Skilled Worker?

– Wiele z tych zawodów może być trudnych i wymagać szczególnych umiejętności – komentuje naukowiec. – Ale mogą to nie być tacy pracownicy, o których myślą przedstawiciele opinii publicznej, jako o „key workers” rekrutowanych z zagranicy – zwraca uwagę.

– Rząd jednocześnie z zakończeniem swobodnego przepływu osób obniżył próg kwalifikacji. Zrobił to, aby umożliwić kwalifikowanie się do wiz pracowniczych w przypadku miejsc pracy wymagających średnich kwalifikacji. Wcześniej w systemie obowiązującym obywateli spoza UE kwalifikowano jedynie absolwentów do pracy w danym zawodzie – wyjaśnia Robert McNeil.

Zgodnie z założeniami nowy system imigracyjny miał ograniczyć napływ obcokrajowców do UK.
Home Office po Brexicie wydaje wizy pracownicze homeopatom, psim groomerom i DJ-om (fot: Getty Images)

– Kiedy ludzie myślą o takich zawodach wymagających średniego wykształcenia, to mają myśli hydraulików, murarzy czy techników inżynieryjnych. Ale zdefiniowanie, czym właściwie są średnie kwalifikacje nie jest takie proste – podsumowuje, jak cytujemy za „The Independent”. Na liście pracowników „średnio wykwalifikowanych” znajdują się przedstawiciele personelu pokładowego i personelu linii lotniczych. Są to także zarządcy cmentarzy, homeopaci i instruktorzy kolarstwa.

Laburzyści obiecują naprawę „zepsutego systemu”

– Jesteśmy wdzięczni za pracę, jaką wykonują w Wielkiej Brytanii wykwalifikowani międzynarodowi specjaliści – komentuje tę sprawę rzecznik Home Office. – Jednakże jest oczywiste, że musimy położyć kres uzależnieniu od siły roboczej z zagranicy. Musimy skupić się na pobudzeniu wzrostu gospodarczego. Dlatego w ramach naszego Plan for Change opublikujemy Białą Księgę, aby przedstawić kompleksowy plan przywrócenia porządku w zepsutym systemie imigracyjnym – dodaje.

Minister spraw wewnętrznych Yvette Cooper zleciła również Migration Advisory Committee (MAC) przeprowadzenie przeglądu skupiającego się na procesach rekrutacji spoza UK

Poziom migracji netto w UK

Przypomnijmy również, iż według najnowszych, oficjalnych danych ONS migracja netto osiągnęła 906 000 w pewnym momencie. Był to rekord. Dane dotyczyły okresu od czerwca 2022 do czerwca 2023. Z kolei w ciągu 12 miesięcy do czerwca 2024 roku, zanotowano spadek. Ostatnie szacunki mówiły o migracji netto wynoszącej 728 000 osób.

ONS argumentuje, że migracja netto utrzymuje się na historycznie wysokim poziomie z powodu wojny na Ukrainie i przepisów wizowych wprowadzonych po Brexicie przez rząd Borisa Johnsona.

Teksty tygodnia

Obniżka rachunków za energię. O ile mniej zapłacimy?

Dzięki obniżce limitu cenowego, zmniejszą się rachunki za energię, co odczuje 21 milionów gospodarstw domowych w Anglii, Szkocji i Walii.

Kanapka z samolotu może kosztować cię grzywnę

Planujesz wakacyjny lot z Wielkiej Brytanii do jednego z krajów Unii Europejskiej liniami Ryanair, Jet2, Easyjet lub TUI? Uważaj, co zabierasz ze sobą na pokład. Kością niezgody bywa... kanapka z samolotu.

Met Office ostrzega: powodzie w Wielkiej Brytanii niemal pewne. Ludzie powinni przygotować zestawy awaryjne

Met Office wydało ostrzeżenie, apelując do mieszkańców o przygotowanie się na intensywne opady deszczu i możliwe powodzie. Upały, które jeszcze niedawno dawały się we znaki, mają już odejść w zapomnienie.

Chcesz zostać w Wielkiej Brytanii na stałe? LANGUAGECERT pomoże Ci zrobić ten krok

Planujesz zostać w UK na stałe? Sprawdź, jak uzyskać ILR lub obywatelstwo brytyjskie i dlaczego warto zdać egzamin z języka z LANGUAGECERT.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie