Podwyżka emerytur w Niemczech. O ile?

Od lipca nastąpi podwyżka emerytur w Niemczech o 3,74 proc. Dzięki niej przeciętny emeryt otrzyma średnio o 66 euro więcej miesięcznie.

Ministerstwo Spraw Społecznych Niemiec ogłosiło, że od 1 lipca podwyżka emerytur wyniesie 3,74 proc. Według danych z lipca 2024 roku średnia wysokość emerytury w Niemczech przed opodatkowaniem i składkami na ubezpieczenie społeczne wyniosła 1 769,40 euro miesięcznie.

W lecie podwyżka emerytur w Niemczech

Za sprawą lipcowej podwyżki niemiecki emeryt, który zarabiał średnią krajową i przez 45 lat wpłacał składki na ustawowy fundusz emerytalny, otrzyma co miesiąc dodatkowe 66 euro. Będzie to jednak kwota przed opodatkowaniem.

– W zeszłym roku rynek pracy pozostał stabilny pomimo wszystkich kryzysów. Były też przyzwoite ustalenia płacowe. Emeryci na to zasłużyli — powiedział ustępujący minister pracy i spraw socjalnych Hubertus Heil (z SPD) dla Süddeutsche Zeitung.

Niemiecka emerytura pójdzie do góry
Niemiecka emerytura pójdzie do góry / fot. pixabay

3,2 mln emerytów w Niemczech grozi ubóstwo

Sytuacja emerytów w Niemczech nie jest jednak optymistyczna. Mimo zapewnień Heila, wielu z nich będzie z trudem wiązać koniec z końcem. Ponieważ dodatkowe 66 euro opiera się na standardowych składkach w ciągu 45 lat od osoby o średniej niemieckiej pensji. Dlatego wielu emerytów otrzyma mniej.

Eurostat w styczniu tego roku ujawnił, że 3,2 mln osób w wieku powyżej 65. lat w Niemczech otrzymuje co miesiąc mniej niż 60 proc. średniej krajowej pensji w ramach emerytury.

Natomiast 60 proc. średniej krajowej pensji wynosi około 1 310 euro miesięcznie dla osób samotnych i 2 751 euro dla pary z dwójką dzieci. A Eurostat uważa tę grupę, którą stanowi 3,2 mln osób, za „zagrożoną ubóstwem”.

Problemem w Niemczech są też obciążenia demograficzne funduszu emerytalnego. Z tego względu kraj stoi przed wyzwaniami. Pozytywną informacją dla emerytów jest to, że liczba osób opłacających składki emerytalne przewyższa liczbę emerytów. Z drugiej strony sytuacja ta jest obciążająca dla osób opłacających składki. To oni stoją w obliczu obciążenia finansowego.

– Dla emerytów jest to korzystne, ale staje się trudne dla osób opłacających składki – twierdzą analitycy.

Te zmiany wymagają dostosowania składek młodszych pracowników w celu utrzymania stabilności systemu emerytalnego.

Zgodnie z obowiązującymi zasadami, o niemiecką emeryturę państwową lub zasiłek emerytalny ubiegać się mogą zarówno Niemcy, jak i imigranci, którzy przepracowali tam co najmniej pięć lat. Natomiast wysokość emerytury oblicza się na podstawie punktów emerytalnych i średniego wynagrodzenia w Niemczech.

Przeczytaj także

Ranking najlepszych pracodawców w Niemczech w 2025 roku

Osoby szukające pracy w Niemczech mogą skorzystać z rankingu najlepszych pracodawców przygotowanego przez LinkedIn.

Elektroniczna kartoteka pacjenta (ePA) w Niemczech

Po okresie testowym w styczniu, od 29 kwietnia już w całych Niemczech wchodzi w życie Elektroniczna kartoteka pacjenta (ePA).

Policjant strzelił do 21-latka. Czy 4 strzały w plecy były uzasadnione?

Tragiczne zdarzenie z nocy z 19 na 20 kwietnia roznieciło w Niemczech gorącą dyskusję o nadużywaniu broni przez policję. Policjant strzelił do 21 lata. 4 strzały okazały się śmiertelne. Czy postępowanie policjanta było uzasadnione?

Czy Polska staje się nowym rajem dla Niemców? Trend migracyjny rośnie!

Spadające poczucie bezpieczeństwa, kryzys gospodarczy i rosnące koszty życia sprawiają, że Niemcy coraz częściej wybierają Polskę jako miejsce do życia i pracy. Co ich przyciąga?

O czym powinniście wiedzieć przeprowadzając się do Niemiec

Niemcy są jednym najczęściej wybieranych krajów przez emigrantów. Co warto wiedzieć przed przeprowadzką na temat kosztów życia w Niemczech?

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Niemczech

Wydarzenia kryminalne

Transport