Jeden funt z 2016 roku może być unikatem?

Numizmatyka i filatelistyka poszukują obiektów unikatowych. Na liście poszukiwanych jest niezwykła moneta. Jeden funt z 2016 roku może być wart nawet 60 Funtów. Czy masz monetę we własnym portfelu?

Jednofuntowa moneta z 2016 roku wyróżnia się obecnością rzadkiego znaku menniczego – tzw. crosslet cross, czyli niewielkiego krzyżowego wzoru umieszczonego pod lewą stroną korony na rewersie. Choć większość monet wybitych w tym roku wygląda identycznie jak te, które trafiły do obiegu w 2017 roku. Jedynie nieliczne egzemplarze posiadają ten subtelny, ale istotny detal.

Jeden funt z 2016 roku unikatem? Dlaczego jeden funt jest tak niezwykły?

Unikatowe monety były częścią limitowanego zestawu kolekcjonerskiego. Jednak nigdy nie znalazły się w powszechnym użyciu. Dlatego ich wartość na rynku numizmatycznym jest wielokrotnie wyższa od nominalnej. Co jednak ciekawe, niezwykłą monetę można znaleźć we własnym portfelu. Kilka z nich trafiło bowiem przypadkowo do obiegu. Sporadycznie pojawiają się w nawet w sklepach. Czy drobna różnica w projekcie może sprawić, że zwykła moneta staje się unikalnym przedmiotem pożądania kolekcjonerów? W świecie numizmatyki – zdecydowanie tak. Jeden funt z 2016 roku może być małym skarbem.

Sprawdź, czy masz niezwykłą monetę we własnym portfelu

Znalezienie rzadkiej monety w własnym portfelu to prawdziwa niespodzianka, zwłaszcza jeśli chodzi o jednofuntówkę z 2016 roku z unikalnym znakiem menniczym. Takie egzemplarze trafiły do obiegu tylko w ramach limitowanego zestawu kolekcjonerskiego. Zatem choć mogą zdarzyć się w sklepach czy podczas transakcji, są one rzadkie. Jeśli ktoś znajdzie taką monetę w swoim domu, warto ją dokładnie obejrzeć. Maleńki, krzyżowy wzór pod koroną na rewersie jest najważniejszym wyróżnikiem.

Czy kolekcjonerski jeden funt znajdzie się w Twoim portfelu?
Czy kolekcjonerski jeden funt znajdzie się w Twoim portfelu?, fot. gettyimages.com

Jeżeli okaże się, że w portfelu jest unikatowy egzemplarz, można udać się do specjalistycznych domów aukcyjnych lub skontaktować się z numizmatykami. Specjaliści pomogą określić wartość monety i doradzą, co z nią zrobić. Warto pamiętać, że kolekcjonerzy mogą zapłacić za taki mały skarb znacznie więcej, niż wynosi jego nominalna wartość.

Unikatowe monety  w UK, niezwykłe historie numizmatyki

W historii numizmatyki w Wielkiej Brytanii nie brakuje fascynujących opowieści o unikatowych monetach, które stały się prawdziwymi skarbami. Jednym z najbardziej znanych przykładów jest moneta „Double Florin” z 1849 roku, której niewielka liczba egzemplarzy przetrwała do dziś. Jej wyjątkowość wynika z faktu, że była pierwszą monetą o wartości dwóch funtów, a jej limitowana produkcja czyni ją niezwykle poszukiwaną przez kolekcjonerów. Inny cenny skarb to „1933 Gold Sovereign”, który został wybity, ale nie trafił do obiegu, a kilka sztuk tej monety sprzedano na aukcjach za miliony funtów.

Takie numizmatyczne historie pokazują, jak moneta, która początkowo może wydawać się zwykłym środkiem płatniczym, może w przyszłości stać się prawdziwym skarbem – cennym świadectwem historii i wielką pasją dla kolekcjonerów. Warto więc przyjrzeć się dokładniej monetom, które mogą skrywać niezwykłą wartość!

Teksty tygodnia

Komu służby graniczne mogą anulować pre-settled status. Czy mogą także cofnąć setlled-status?

Pracownicy służb granicznych otrzymali uprawnienia do tego, aby anulować pre-settled status obywateli UE, którzy nie spełniają wymogów.

Brakuje personelu medycznego. Mężczyźni będą przeprowadzać mammografię?

W służbie zdrowia eksperci proponują kontrowersyjne zmiany. Czy już wkrótce mężczyźni będą przeprowadzać badania piersi u pacjentek?

Świadczenie dla chorych i niepełnosprawnych – punktacja i zasady

Po zmianach DWP wiele osób odczuwa chaos w zasadach przyznawania Personal Independence Payment (PIP). Przedstawiamy zasady punktacji.

Czy Polacy w UK zarabiają więcej niż Brytyjczycy?

Według raportu The Economist mediana zarobków Polaków w Wielkiej Brytanii nieznacznie przewyższyła medianę zarobków Brytyjczyków. Czy zatem Polacy w UK zarabiają więcej niż Brytyjczycy?

Sąsiedzi usłyszeli zwierzęcy krzyk, gdy Polka zabiła swojego syna piłą

Sąsiedzi twierdzą, że usłyszeli zwierzęcy krzyk, gdy Polka zabiła swojego 6-letniego niepełnosprawnego syna. Do tragedii doszło w Gendros.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie