Wstajesz pierwszy – wysiądziesz ostatni. Ryanair i lekcja kultury w podróży

Znasz to z własnych doświadczeń? Samolot wylądował, pasy odpięte, a tu nagle wszyscy zaczynają wstawać jak na komendę. Wstajesz pierwszy, myślisz: „Będę pierwszy przy wyjściu!”. Tylko że… nic z tego! Ryanair, niepoprawny ironista lotniczego świata, trafnie przypomina: „Wstajesz pierwszy – wysiądziesz ostatni”. Linia lotnicza i lekcja kultury w podróży. 

Brzmi jak porada od guru cierpliwości? A może jak ostrzeżenie przed niepotrzebnym pośpiechem? Tak, tak – wcale nie jest to banał. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego wstawanie od razu po wylądowaniu wcale nie skraca czasu opuszczania samolotu? Jak wielu podróżnym przydałaby się lekcja kultury w podróży.

- Advertisement -

Lotniskowy wyścig na 100 metrów – kto tu jest naprawdę najszybszy?

Kiedy drzwi samolotu otwierają się, pasażerowie zmieniają się w sprinterów. Walka o miejsce przy wyjściu przypomina biegi przez płotki – z tą różnicą, że płotki to ludzie blokujący przejście, a każdy bagaż podręczny to dodatkowa przeszkoda.

Ale czy na pewno warto być tym, kto zaraz po sygnale „proszę zapiąć pasy” wstaje, blokując przejście i stresując współpasażerów? Logika podpowiada coś innego – im więcej ludzi wstanie na raz, tym większy korek w przejściu. A co za tym idzie? Czas wyjścia z samolotu się wydłuża. Kto więc faktycznie wygrywa ten wyścig?

Ryanair i jego lekcja kultury w podróży

Irlandzki przewoźnik słynie z ciętego humoru i prostych zasad. Jego wpis na Twitterze: „Gratulacje, że wstałeś pierwszy. I tak będziesz wychodzić ostatni” rozbawił i… uświadomił wiele osób.

Czy to nie trochę jak życie? Często to, co wydaje nam się błyskawiczne i efektywne, okazuje się… zupełnie odwrotne. Zastanów się, czy naprawdę chcesz być tym, kto przeszkadza innym i na końcu sam się męczy?  Dlatego fakt, że linia lotnicza i lekcja kultury w podróży zdobyła rozgłos w mediach, wcale nie dziwi.

Dlaczego warto poczekać? Nie tylko dla innych, ale i dla siebie!

Wydaje się, że czekanie to strata czasu. Nic bardziej mylnego. Spokojne zejście z samolotu to mniej stresu, zero obijania się o walizki i mniej ryzyka… siniaków na kolanach od ciągłego przeciskania się.

Ryanair i lekcja kultury w podróży
Ryanair i lekcja kultury w podróży, fot. gettyimages.com

Co więcej, cierpliwość i kultura osobista to nie tylko kwestie dobrego wychowania, ale też bezpieczeństwa i sprawnej organizacji. Personel lotniczy i inni pasażerowie docenią, gdy przejście będzie przejrzyste i łatwe do pokonania.

Czy lekcja kultury w podróży może być zabawna?

Oczywiście, że tak! Ryanair pokazuje, że nawet prosta zasada „wstajesz pierwszy, wysiądziesz ostatni” może być okazją do uśmiechu i autorefleksji. Nie da się ukryć – trochę dystansu do siebie i sytuacji przyda się każdemu.

Zamiast więc rozpoczynać „bitwę o wyjście”, może lepiej usiąść wygodnie, odetchnąć i… pozwolić innym zejść bez przeszkód? Bo kultura osobista w podróży to najlepszy bagaż, który naprawdę nie waży, a z pewnością ułatwia życie.

 

Przeczytaj także

Milion euro za dom? Rząd tłumaczy się z porażki mieszkaniowej

Irlandzki rząd został zmuszony do tłumaczenia się z kontrowersyjnej decyzji o wycofaniu się z programu partnerstwa publiczno-prywatnego, który miał dostarczyć tysiące domów w Dublinie i sąsiednich hrabstwach.

Ryanair odwołał 170 lotów. Dziesiątki tysięcy pasażerów w opałach!

We Francji rozpoczął się dwudniowy strajk kontrolerów ruchu lotniczego. Kontrolerzy protestują przeciwko planowanym reformom systemu kontroli ruchu, domagają się podwyżek, zwracają uwagę na niedobór personelu i na przestarzałe narzędzia pracy. W związku ze strajkiem Ryanair odwołał aż 170 lotów. To oznacza problemy dla ponad 30 tys. pasażerów.

250 euro dla osób na niepełnym etacie

Part-Time Job Incentive Scheme (PTJI) to świadczenie przyznawane w Irlandii. Przysługuje osobom na niepełnym etacie. 250 euro dla każdej osób na niepełnym etacie to kwota, która może wiele zmienić.

Mundurki szkolne i elektronika dla uczniów rujnują budżety rodzin

W Irlandii rodzice mierzą się z bardzo wysokimi kosztami przygotowania dzieci do roku szkolnego. Jednym z głównych wydatków są mundurki, które w większości przypadków trzeba kupować w sklepie wyznaczonym przez szkołę.

Irlandzkie szpitale zarabiają miliony na parkingach. Pacjenci oburzeni!

W Irlandii coraz głośniej mówi się o potrzebie zmiany zasad pobierania opłat za parkowanie przy szpitalach. Pacjenci i ich rodziny wielokrotnie mówili już o swoim niezadowoleniu z wysokich kosztów, które mocno obciążają ich budżet.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Irlandii

Wydarzenia kryminalne

Transport