Andrzejki w Polsce i dzień św. Andrzeja w Szkocji. Jakie są tradycje w obu krajach?

Andrzejki i dzień św. Andrzeja to ważne dni świąteczne w Polsce i w Szkocji. Co warto wiedzieć o tradycjach świątecznych obu narodów? Czy w dzień św. Andrzeja również królują wróżby, tak jak w Andrzejki? Jakie są tradycyjne zabawy andrzejkowe w Polsce, a jak dzień św. Andrzeja obchodzony jest w Szkocji?

Andrzejki obchodzone są w nocy z 29 na 30 listopada, czyli w wigilię wspomnienia świętego Andrzeja. Andrzejki są świętem wróżb i guseł, od lat tradycyjnie kultywowanym w Polsce. Zabawy andrzejkowe stanowiły też ostatnią „huczną” zabawę przed adwentem, czyli okresem wyciszenia przed Świętami Bożego Narodzenia. Z kolei dzień św. Andrzeja jest narodowym świętem Szkocji, w którym Szkoci wspominają swojego patrona. Czy zwyczaje andrzejkowe i dzień św. Andrzeja bardzo różnią się między sobą?

- Advertisement -

Zabawy andrzejkowe w Polsce

Andrzejki obchodzone są w wielu krajach, nie tylko w Polsce. W naszym kraju pierwsze andrzejkowe tradycje odnotowano już w XVI wieku. Pierwotnie wróżby andrzejkowe miały na celu pomóc młodym niezamężnym kobietom poznać swoje przeznaczenie i znaleźć „tego jedynego”. Z czasem jednak święto andrzejkowe nabrało bardziej ludycznego charakteru i zaczęto obchodzić je zbiorowo. Przez wiele wieków ludzie uprawiający gusła, wierzyli w andrzejkowe wróżby, jednak dziś jest to przede wszystkim forma zabawy, praktykowana szczególnie w szkołach podstawowych.

Do najbardziej znanych zabaw andrzejkowych należą:

  • kartki na wodzie
  • wyławianie jabłek z wody zębami
  • lanie wosku przez klucz
  • ustawianie butów.

Dzień św. Andrzeja w Szkocji

Z kolei wspomnienie św. Andrzeja jest ważnym świętem między innymi w Szkocji. Już od XIV wieku św. Andrzeja uznaje się za patrona tego kraju, a 30 listopada – w dzień męczeńskiej śmierci Andrzeja, który został zabity na krzyżu – ustanowiono świętem narodowym. W formach świętowania, szkocki dzień św. Andrzeja znacznie różni się od polskich andrzejek.

Narodowe święto Szkocji. W dzień św. Andrzeja Szkoci ubierają tradycyjne kilty i grają na dudach.

W wielu miastach organizowane są uroczystości zarówno o charakterze religijnym, jak i świeckim, państwowym. Tradycyjnym zwyczajem w dzień św. Andrzeja w Szkocji jest to, że Szkoci ubierają się w swoje narodowe stroje, czyli kilty w kratę tartan. Ubrane w tradycyjne stroje zespoły muzyczne często przemierzają ulice miast i miasteczek, grając na dudach. Organizowane są festyny, koncerty czy też pokazy taneczne. Warto również wiedzieć, że w dzień św. Andrzeja zwiedzanie zamku w Edynburgu jest bezpłatne.

Ponadto, z dniem świętego Andrzeja w Szkocji wiąże się także tradycja kulinarna. Na szkockich stołach – w domach i restauracjach – tego dnia królują potrawy rybne. Ma to upamiętnić fakt, że św. Andrzej był z zawodu rybakiem. Jednym z bardziej znanych dań serwowanych tego dnia jest gotowana na wywarze z wędzonej ryby zupa Cullen Skink.

Teksty tygodnia

Mięso z Polski sprzedawano jako niemieckie. Ogromna skala nieprawidłowości

Od lutego do czerwca br. Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych przeprowadziła zakrojoną na szeroką skalę kontrolę mięsa w sklepach na terenie całej Polski. Inspektorzy sprawdzili łącznie ponad 500 punktów sprzedaży. W sumie weryfikacji poddano przeszło 1800 partii mięsa. Wyniki są niepokojące.

Wniosek o świadczenie w UK. Ważne zmiany w sposobie składania dokumentów

DWP wprowadza ważne zmiany w sposobie składania wniosków o Universal Credit. W efekcie wniosek o świadczenie w UK można składać potwierdzając tożsamość tylko na kilka sposobów.

Bonus dla pobierających Universal Credit. Nie wszyscy o nim wiedzą

Tysiącom osób przysługuje bonus, jeśli pobierają Universal Credit. Jednak nie wszyscy korzystają z programu Help to Save.

Kryzys dentystyczny w NHS. Coraz więcej pacjentów szuka pomocy poza systemem

Usługi dentystyczne NHS w najgorszym stanie od dekad. Polacy szukają pomocy poza systemem. Sprawdź, jak odpowiada na to klinika Smile4Life z Nottingham.

Kurs funta spadł do najniższego poziomu od trzech tygodni

Kurs funta spadł do najniższego poziomu od trzech tygodni. Nastąpił po tym, jak szef Banku Anglii zasugerował obniżkę stóp procentowych.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie