piątek, 20 września, 2024

Andrzejki w Polsce i dzień św. Andrzeja w Szkocji. Jakie są tradycje w obu krajach?

Andrzejki i dzień św. Andrzeja to ważne dni świąteczne w Polsce i w Szkocji. Co warto wiedzieć o tradycjach świątecznych obu narodów? Czy w dzień św. Andrzeja również królują wróżby, tak jak w Andrzejki? Jakie są tradycyjne zabawy andrzejkowe w Polsce, a jak dzień św. Andrzeja obchodzony jest w Szkocji?

Andrzejki obchodzone są w nocy z 29 na 30 listopada, czyli w wigilię wspomnienia świętego Andrzeja. Andrzejki są świętem wróżb i guseł, od lat tradycyjnie kultywowanym w Polsce. Zabawy andrzejkowe stanowiły też ostatnią „huczną” zabawę przed adwentem, czyli okresem wyciszenia przed Świętami Bożego Narodzenia. Z kolei dzień św. Andrzeja jest narodowym świętem Szkocji, w którym Szkoci wspominają swojego patrona. Czy zwyczaje andrzejkowe i dzień św. Andrzeja bardzo różnią się między sobą?

Zabawy andrzejkowe w Polsce

Andrzejki obchodzone są w wielu krajach, nie tylko w Polsce. W naszym kraju pierwsze andrzejkowe tradycje odnotowano już w XVI wieku. Pierwotnie wróżby andrzejkowe miały na celu pomóc młodym niezamężnym kobietom poznać swoje przeznaczenie i znaleźć „tego jedynego”. Z czasem jednak święto andrzejkowe nabrało bardziej ludycznego charakteru i zaczęto obchodzić je zbiorowo. Przez wiele wieków ludzie uprawiający gusła, wierzyli w andrzejkowe wróżby, jednak dziś jest to przede wszystkim forma zabawy, praktykowana szczególnie w szkołach podstawowych.

Do najbardziej znanych zabaw andrzejkowych należą:

  • kartki na wodzie
  • wyławianie jabłek z wody zębami
  • lanie wosku przez klucz
  • ustawianie butów.

Dzień św. Andrzeja w Szkocji

Z kolei wspomnienie św. Andrzeja jest ważnym świętem między innymi w Szkocji. Już od XIV wieku św. Andrzeja uznaje się za patrona tego kraju, a 30 listopada – w dzień męczeńskiej śmierci Andrzeja, który został zabity na krzyżu – ustanowiono świętem narodowym. W formach świętowania, szkocki dzień św. Andrzeja znacznie różni się od polskich andrzejek.

Narodowe święto Szkocji. W dzień św. Andrzeja Szkoci ubierają tradycyjne kilty i grają na dudach.

W wielu miastach organizowane są uroczystości zarówno o charakterze religijnym, jak i świeckim, państwowym. Tradycyjnym zwyczajem w dzień św. Andrzeja w Szkocji jest to, że Szkoci ubierają się w swoje narodowe stroje, czyli kilty w kratę tartan. Ubrane w tradycyjne stroje zespoły muzyczne często przemierzają ulice miast i miasteczek, grając na dudach. Organizowane są festyny, koncerty czy też pokazy taneczne. Warto również wiedzieć, że w dzień św. Andrzeja zwiedzanie zamku w Edynburgu jest bezpłatne.

Ponadto, z dniem świętego Andrzeja w Szkocji wiąże się także tradycja kulinarna. Na szkockich stołach – w domach i restauracjach – tego dnia królują potrawy rybne. Ma to upamiętnić fakt, że św. Andrzej był z zawodu rybakiem. Jednym z bardziej znanych dań serwowanych tego dnia jest gotowana na wywarze z wędzonej ryby zupa Cullen Skink.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Ponad 1,7 mln gospodarstw domowych w UK nie chce tej zimy włączać ogrzewania

2-3 milionów gospodarstw domowych w UK albo w ogóle nie włączy ogrzewania tej zimy, albo będzie z tym zwlekać do ostatniej chwili

Laburzyści planują zakaz reklamowania śmieciowej żywności. Ale to nie wszystko

Partia Pracy jest zdeterminowana i chce zakazać reklamowania żywności śmieciowej. Aby zawalczyć z otyłością i zmniejszyć presję na NHS

Wzrost wynagrodzenia o 6% i krótszy tydzień pracy – o co CNV będzie walczyć w negocjacjach zbiorowych?

Druga największa centrala związkowa w Holandii będzie walczyć o podwyżki na poziomie od 3,5% do 6%. Oprócz tego CNV chce zmniejszyć tydzień pracy o dwie godziny i zmienić zasady przyznawania pracownikom stałych umów.

Powodzie i podtopienia w Polsce. Nadchodzi koszmarny weekend w wielu województwach

Polska obecnie zmaga się z trudną sytuacją pogodową, a...

Szwajcaria uznana „najlepszym krajem na świecie”. Jak w rankingu wypadły inne państwa?

Jakie są najlepsze kraje na świecie? Jak wypada Europa, jak Polska, a jak inne regiony w najnowszym zestawieniu?

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?