Boris Johnson nie ma zamiaru renegocjować umowy z UE – twardy Brexit 31 października to najbardziej realna opcja

Po spotkaniu z przedstawicielami rządu Borisa Johnsona unijni dyplomaci nie mają wątpliwości, że Londyn nie chce renegocjować umowy Theresy May – nowy premier chce twardego Brexitu.

Boris Johnson nie ma zamiaru renegocjować umowy wyjścia Wielkiej Brytanii ze struktur unijnych. Pomimo tego, że obecny szef brytyjskiego rządu podczas swojej kampanii zapewniał, że będzie chciał zmienić ustalenia Theresy May z Brukselą, to w istocie bezumowny Brexit jest "głównym scenariuszem" realizowanym przez polityków jego gabinetu. Unijni dyplomaci wysokiej rangi spotkali się z przedstawicielami brytyjskiego rządu i jak czytamy na łamach "The Guardian" niechęć do jakiegokolwiek kompromisu w kwestii porozumienia ze strony Londynu była oczywista dla wszystkich uczestników.

- Advertisement -

GORĄCY TEMAT: Partia Pracy chce jesienią zablokować "twardy" Brexit – ale w jaki sposób?

"To jasne, że Wielka Brytania nie ma innego planu" – komentował dla brytyjskich mediów brukselski dyplomata po rozmowie z Davidem Frostem, nowym głównym doradcą rządu. "Oni nie mają zamiaru prowadzić negocjacji, bo to wymagałoby planu. Obecnie głównym scenariuszem rządu Wielkiej Brytanii jest brak porozumienia" – uzupełniał. 

Według relacji gabinet BoJo miał postawić sprawę jasno – albo z umowy zostanie usunięty zapis o back-stopie, albo UK decyduje się na "twardy" Brexit. Nowy premier nie ma zamiaru zostawiać jakiejkolwiek przestrzeni na zbudowanie kompromisu, który zadowoliłby, zarówno Londyn, jak i Brukselę. Premier Johnson miał określić mechanizm zapobiegający powstaniu twardej granicy w Irlandii i jednocześnie wiążący UK z wspólnym unijnym rynkiem "niedemokratycznym rozwiązaniem".

 

 

CZYTAJ TAKŻE: Twardy Brexit: Rząd Johnsona podwoił środki finansowe na przygotowanie kraju do ‘NO DEAL’

Brak przedstawienia przez Wielką Brytanię konstruktywnej propozycji na rozwiązanie obecnego impasu okazał się bardzo znaczący dla urzędników UE, którzy rozmawiali z dziennikarzami "Guardiana". "Nawet jeśli UE zrezygnuje z back-stopu to nie ma żadnej alternatywy w jego miejsce" – konkludował brukselski dyplomata.

Nie zaplanowano dalszych rozmów na linii UK-UE, a z Westminsteru co i ruszą płyną kolejne informacje o przygotowaniach do opuszczenia Wspólnoty bez umowy. Wydaje się, że dość znaczącym ruchem rządu jest przeznaczone dodatkowych pieniędzy – 2,1 miliarda funtów – na taką ewentualność. Boris Johnson zarezerwował na "no deal" dwa razy więcej pieniędzy niż gabinet Theresy May. 

 

Teksty tygodnia

Pobierasz Universal Credit? To sprawdzi Departament Pracy i Emerytur (DWP) od 2026 roku!

Obecnie aż 7,5 miliona osób w UK pobiera Universal Credit. Departament Pracy i Emerytur - DWP - będzie analizowało konta i transakcje osób pobierających świadczenie. Jakie uprawnienia zyska DWP?

Przepowiednie Sybilli sprawdzają się nawet teraz

Przepowiednie Sybilli, czyli proroctwa królowej Saby, słyną z niezwykłej trafności. Wizje mające 3000 lat, wciąż cieszą się zainteresowaniem.

Dziura budżetowa w Wielkiej Brytanii uderzy we wszystkich

Jak wygląda sytuacja ekonomiczna w UK i w kogo najbardziej uderzy dziura budżetowa, a dokładniej jej “łatanie”?

Weganie vs. BBQ. Kto ma rację w sąsiedzkim konflikcie?

W jednej z dzielnic mieszkaniowych, na pozór spokojnych i zielonych, wybuchł konflikt, który rozgrzał nie tylko grille, ale i opinię publiczną. W roli głównej: wegańska rodzina, której przeszkadzał zapach smażonego mięsa z ogrodu sąsiadów, oraz miłośnicy BBQ.

Herbata – napój codzienny i rytuał. Dlaczego warto pić herbatę i jak zaparzyć idealną „cuppę”?

21 maja wypada międzynarodowy dzień herbaty. Jednak herbata to coś więcej niż tylko gorący napój. Dlaczego warto pić herbatę? Jaki ma wpływ na nasze zdrowie?

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie