Brexit: Komisja Europejska zgodziła się na zakończenie okresu przejściowego z końcem 2020 roku!

Komisja Europejska zgodziła się na zakończenie okresu przejściowego 31 grudnia 2020 roku – poinformował dzisiaj unijny negocjator ds. Brexitu Michel Barnier.

Michel Barnier unijny negocjator ws. Brexitu poinformował dzisiaj o zgodzie Komisji Europejskiej na zakończenie okresu przejściowego wraz z dniem 31 grudnia 2020 roku. Ponadto podkreślił, że impas w rozmowach negocjacyjnych między UE i Wielką Brytanią został przełamany. 28 członków Komisji, łącznie z Jean-Claude Junckerem, spotka się dzisiaj, aby zatwierdzić wytyczne związane z pozycją negocjacyjną Unii w sprawie okresu przejściowego.

Na konferencji w Brukseli Barnier powtórzył wielokrotnie, że dla Komisji Europejskiej oznacza to zachowanie jurysdykcji Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości oraz prawa do swobodnego przepływu osób do końca 2020 roku.

W czasie swojego przemówienia we Florencji we wrześniu tego roku, Theresa May zasugerowała, aby „wdrożeniowy okres” (implementation period) trwał dwa lata do wiosny 2021. Komisja Europejska stwierdziła jednak, że najlepszą datą końca okresu przejściowego będzie 31 grudnia 2020 roku.

Barnier oznajmił, że pracuje obecnie nad planem, który pozwoliłby osiągnąć porozumienie co do przyszłych relacji politycznych między UE i UK do października 2018 roku. Do tego czasu miałoby już zostać zawarte porozumienie dotyczące relacji handlowych.

Z kolei plany dotyczące przyszłej relacji między UE i UK zostaną zaprezentowane na szczycie Rady Europejskiej w marcu. „Będziemy pracować nad nowym bardzo ważnym dokumentem, który musi zostać opracowany do października 2018 roku, podobnie jak Artykuł 50. traktatu” – oświadczył Barnier.

Teksty tygodnia

ETA do Wielkiej Brytanii – wszystko, co musisz wiedzieć przed podróżą

Wielka Brytania wprowadza system ETA. Od 2 kwietnia 2025 Polacy muszą posiadać elektroniczne zezwolenie na podróż. Sprawdź, jak złożyć wniosek!

Jak pasażerowie oceniają program Ryanair Prime?

Za i przeciw - jak oceniany jest program Ryanair Prime? Czy korzyści, które płyną z wykupienia „abonamentu lotniczego” w cenie 79 funtów, uzasadniają jego koszt?

Coraz więcej Polaków pracuje w Holandii, a mieszka na co dzień w PL

Wśród pracowników transgranicznych w Holandii jest coraz więcej Polaków. W ten sposób Polacy pracujący w Holandii doganiają Belgów i Niemców.

Obniżka stóp procentowych. W tle porozumienie między UK i Trumpem

Bank Anglii zdecydował się na obniżkę stóp procentowych po pesymistycznych danych ekonomicznych. W międzyczasie zawarto porozumienie handlowe z USA.

Imigranci będą musieli płynnie mówić po angielsku, aby pracować w UK

W ramach najnowszych zmian Partii Pracy imigranci będą musieli płynnie mówić po angielsku, aby móc pracować w Wielkiej Brytanii.

Przeczytaj także