Co Great Repeal Bill oznacza dla Polaków w UK?

Dziś rano Izba Gmin przegłosowała drugie czytanie Great Repeal Bill. Coraz bliżej do wcielenia w życie kluczowej dla wyjścia Wielkiej Brytanii ze struktur unijnych ustawy, ale co będzie ona oznaczała dla Polaków?

To właśnie było tematem reportażu przygotowanego przez TVN24. W zasadzie wciąż niewiele wiemy, jak projekt ustawy autorstwa gabinetu premier Theresy May wpłynie na sytuację Polaków na Wyspie, ale pewne wydaje się jedno – czeka nas prawdziwa walka z biurokratyczną machiną rozpędzoną przez torysów.

Już dziś głosowanie nad Great Repeal Bill – co to oznacza dla Polaków w UK?

O "ogromnym bałaganie" w tej kwestii mówi Michael Dembinski, Główny Doradca Ekonomiczny BPCC. "Polacy, którzy już mają prawo do stałego pobytu w Wielkiej Brytanii będą musieli po raz kolejny składać wszelkie papiery i od nowa aplikować o pozwolenie na pozostanie w kraju" – komentuje.

Wtóruje mu Maciej Czajkowski, były pracownik BBC, obecnie zatrudniony w "Gazecie Wyborczej", który wymienia dokumenty, które będziemy musieli przedłożyć w Home Office, aby udowodnić, że przez pięć ostatnich lat przebywaliśmy na terenie Zjednoczonego Królestwa. "Zeznania podatkowe z ostatnich pięciu lat, payslipy otrzymywane od pracodawcy, wyciągi z kont. Konieczne będzie również udowodnienie, że jest się obywatelem Polski" – komentuje Czajkowski. "Jeśli ktoś prowadzi własną firmę będzie to jeszcze bardziej skomplikowane".

 

 

Izba Gmin PRZEGŁOSOWAŁA Great Repeal Bill – najważniejszą ustawę o Brexicie

Choć rząd i Home Office zapewniają, że procedury będą maksymalnie uproszczone i wystarczy zalogować się na stronie rządowej i tam wypełnić liczący, bagatelka, 85 stron formularz, specjaliści pozostają w tym temacie mocno sceptyczni. Dembinski zwrócił uwagę, że w pierwszym kwartale bieżącego roku liczba Polaków, którzy aplikowali o stały pobyt wzrosła pięciokrotnie. Trend ten będzie się z pewnością utrzymywał i gabinet Theresy May będzie musiał zatrudnić więcej urzędników, którzy "przerobią" to wszystko. Mówi się nawet o 5 tysiącach pracowników, których zadaniem będzie "ogarnąć" formalne kwestie dotykające milionów unijnych imigrantów.

Jakby tego było mało w życie ma wejść rozwiązane podobne do tego, które obowiązuje w USA. Jeśli wyjedziemy na dwa lata z kraju i będziemy chcieli wrócić do UK będziemy musieli przechodzić podobne procedury po raz kolejny!

Porównanie cen w Wielkiej Brytanii i w Polsce. Gdzie życie jest tańsze?

W tym wszystkim Czajkowski widzi jednak pozytywny aspekt. Polacy ostatecznie na Brexicie zyskają, bo "ich społeczna pozycja będzie lepsza". "Polacy staną się częścią wielkiego brytyjskiego społeczeństwa, nie będą już outsiderami, jak to było do tej pory" – kończy dziennikarz.

Oby okazało się, że w tym temacie ma rację.

Teksty tygodnia

Polka znęcała się nad dziećmi w żłobku w Londynie. Wszystko nagrały kamery

22-letnia Polka znęcała się nad dziećmi w londyńskim żłobku. Jej ofiarą padło 23 dzieci. Kobieta uderzała je, szczypała i szarpała nimi.

Będą cięcia Winter Fuel Payments. Rząd jest nieustępliwy

Rząd potwierdził, że nie cofnie swojej decyzji o cięciach Winter Fuel Payments. Mimo że nawet członkowie Partii Pracy apelują o ponowne przemyślenie tego ruchu.

Macie zaplanowany lot na maj lub czerwiec? Ryanair ostrzega

Linie Ryanair i EasyJet ostrzegają przed utrudnieniami w podróżowaniu. Osoby, które planują lot na maj, muszą liczyć się z opóźnieniami.

Najlepsze linie lotnicze 2025 według „Which?”

Eksperci z „Which?” przygotowali zestawienie najlepszych linii lotniczych działających w Wielkiej Brytanii.

Obniżka stóp procentowych. W tle porozumienie między UK i Trumpem

Bank Anglii zdecydował się na obniżkę stóp procentowych po pesymistycznych danych ekonomicznych. W międzyczasie zawarto porozumienie handlowe z USA.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie