Czy maseczki chronią przed zarażeniem? Sprawdź, co mówią naukowcy!

Fot. Getty

Od 24 lipca mieszkańcy Anglii będą mieli obowiązek noszenia maseczek ochronnych w sklepach. Zobacz, co na temat skuteczności tego rozwiązania mówią brytyjscy naukowcy i WHO.

- Advertisement -

Badanie przeprowadzone przez Cambridge University pokazuje, że nawet proste domowe maseczki ochronne mogą zmniejszyć transmisję wirusa. Co więcej – mogą nawet pomóc w zapobieganiu drugiej fali epidemii, przyczyniając się do utrzymania wskaźnika zarażeń (R) na stosunkowo bezpiecznym poziomie.

 

Czy maseczki chronią przed zarażeniem się?

„Sky News” opublikował dane z międzynarodowego raportu, który pojawił się w prestiżowym naukowym czasopiśmie medycznym „The Lancet”. W raporcie tym przeanalizowano dane ze 172 badań z 16 krajów, dotyczące m.in. noszenia maseczek ochronnych. Według wyników badań, zakrywanie nosa i ust zmniejsza ryzyko zarażenia się wirusem do zaledwie 3 proc. Z kolei zachowywanie dystansu społecznego wynoszącego co najmniej 1 metr zmniejsza ryzyko zarażenia do 2,56 proc., a zachowywanie 2-metrowej odległości zmniejsza ryzyko jeszcze dwukrotnie.

Czy maseczki domowej roboty chronią przed zarażeniem się?

Inne badanie przytaczane przez „Sky News” wykazało, że maseczki ochronne domowej roboty również mogą pomagać w ograniczeniu rozprzestrzeniania się epidemii. University of Edinburgh przetestował siedem rodzajów maseczek, w tym: maski chirurgiczne, specjalistyczne osłony na twarz oraz ręcznie wykonane maseczki. Okazało się, że wszystkie maseczki zmniejszają zasięg rozprzestrzeniania się wydychanego powietrza o co najmniej 90 proc. Wskazuje to więc na to, że noszenie maseczek przez osoby zarażone daje wymierne efekty.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wciąż jednak ostrzega, że same maseczki nie ochronią nas przed epidemią. Ważne jest utrzymywanie dystansu społecznego oraz częste mycie dłoni. Wskazuje się również, że o ile uzasadnione wydaje się noszenie maseczek przez osoby zarażone, to jednak dotychczasowe dowody na skuteczność noszenia maseczek w przypadku osób zdrowych są zbyt słabe, by móc bez wątpliwości mówić o efektywnej ochronie przed wirusem, jaką miałoby dawać zakrywania nosa i ust przez osoby zdrowe.

Co więcej, pojawiły się obawy, że maseczki mogą mieć negatywne skutki, dając ludziom złudne poczucie bezpieczeństwa i skłaniając ich tym samym do nieprzestrzegania zasad dystansu społecznego i nieutrzymywania należytej higieny rąk.

Widzimy zatem, że skuteczność maseczek w chronieniu przed zarażeniem się wirusem wciąż nie jest dostatecznie potwierdzona i wśród naukowców nie ma jednolitego stanowiska. Niezależnie jednak od wyników dalszych badań nad maseczkami, wiadomo, że przed wirusem chroni dystans społeczny oraz zachowywanie podstawowych zasad higieny osobistej – a zwłaszcza częste i dokładne mycie rąk. Biorąc też pod uwagę fakt, że można być zarażony, ale nie wiedzieć o tym z powodu łagodnych objawów, być może warto zakładać maseczkę na wszelki wypadek – by przypadkiem nie zarazić innych.

Teksty tygodnia

Awaria banku to niemal codzienność. Ile gotówki warto mieć w domu?

Awarie systemów bankowych, black out, blokada konta po włamaniu…...

Tragedia 12-letniego Polaka w UK. Zginął przez popularny internetowy challenge

Polska rodzina z West Yorkshire przestrzega przed zagrożeniami związanymi z mediami społecznościowymi. Dwunastoletni Sebastian zmarł w wyniku udziału w internetowym wyzwaniu.

Zarabiasz mniej niż 100 tysięcy rocznie? Możesz otrzymać nawet 4000 zasiłku na dziecko

Rodzice pracujący z rocznym dochodem poniżej 100 000 funtów mogą otrzymać od HM Revenue & Customs zasiłek Tax-free Childcare sięgający nawet 4 000 funtów. Program pokrywa koszty opieki nad dziećmi – opiekunek, żłobków, niań oraz zajęć pozalekcyjnych.

Jak przygotować się na wojnę? Rządowe rady na trudne czasy

Niestabilność polityczna oraz kolejne powstające punkty zapalne powodują, że coraz częściej rządy wydają oficjalne dokumenty i porady dotyczące tego, jak przygotować się na wojnę lub inna kryzysową sytuację.

Nowe plany rządu. Zagraniczni więźniowie będą deportowani wcześniej

Zgodnie z planami zapowiedzianymi przez rząd, zagraniczni przestępcy osadzeni w brytyjskich więzieniach mają być deportowani wcześniej niż dotychczas. Według władz, ta zmiana pozwoli zwolnić około 500 cel rocznie, co przełoży się na oszczędności sięgające milionów funtów.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie