Czy można robić grilla we własnym ogrodzie podczas lockdownu? Zobacz, jakie są przepisy i co grozi za ich złamanie

Fot. Getty

Wiosenna pogoda niestety nie jest uznawana przez władze UK za wystarczający powód do omijania zasad lockdownu, wychodzenia z domu i spotykania się ze znajomymi. A czy można chociaż zrobić sobie grilla we własnym ogrodzie? Zobacz, jakie przepisy obowiązują w tej kwestii w czasie epidemii i co grozi za ich złamanie.

Od kiedy temperatury w UK wzrosły do poziomu 20 i więcej stopni, a słońce wyjrzało zza angielskich chmur, wiosny nie da się już dłużej ignorować. Niestety ta pora roku nie sprzyja siedzeniu w domu – musimy się jednak stosować do zasad lockdownu – ze względu na zdrowie i życie nasze, naszych bliskich oraz innych osób, znajdujących się w przestrzeni naszego życia.

Czy można robić grilla podczas lockdownu w UK?

23 marca premier UK wprowadził na Wyspach tzw. lockdown, oznaczający szereg ścisłych wytycznych dotyczących dystansu społecznego. Lockdown ma ograniczyć rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa w UK i w czwartek został przedłużony przez brytyjskie władze do 7 maja.

Podstawowa wytyczna lockdownu głosi, że nie należy wychodzić z domu bez „rozsądnego powodu”. Rozsądnych powodów, wymienionych przez rząd jest jednak niewiele – i nie ma wśród nich organizacji grilla.

Zgodnie z wprowadzonymi przepisami, powinniśmy radykalnie ograniczyć przebywanie w miejscach publicznych czy wszystkich, w których mogą gromadzić się ludzie. Powinniśmy także zrezygnować w najbliższym czasie ze spotkań z rodziną czy znajomymi, którzy nie mieszkają z nami pod jednym dachem, nie należy także chodzić w gości.

Oznacza to, że nie wolno robić grilla w miejscach takich jak parki, wybrzeża, wszelkie tereny zielone czy ogródki/podwórka współdzielone z innymi mieszkaniami. Ponadto, nie można organizować grilla w większym gronie znajomych czy nawet rodziny, która nie mieszka z nami.

Czy wśród tylu ograniczeń możemy chociaż zrelaksować się we własnym ogrodzie, rozpalając sobie grilla?

 

Czy można robić grilla na własnej posesji w czasie lockdownu w UK?

Jeśli posiadasz własny grill, nie ma żadnych zasad, które zabraniałyby korzystania z tego grilla u siebie w domu. Ważne jest jednak by pamiętać, że grill ten może być używany jedynie w obrębie własnej posiadłości i jedynie w gronie osób, które wspólnie zamieszkują dane mieszkanie. Nie można zatem urządzić sobie garden party i zaprosić na grilla sąsiadów lub znajomych czy rodzinę, która mieszka w innej części miasta.

Ponadto, należy unikać rozpalania grilla na balkonie, ponieważ dym i fruwające w nim odpadki stwarzać ryzyko pożaru, gdy będą znajdować się zbyt blisko domu.

Jakie kary grożą za złamanie przepisów?

Na czas lockdownu brytyjska policja otrzymała specjalne uprawnienia do karania grzywną, a nawet pozbawieniem wolności, osób, które łamią zasady lockdownu. Oznacza to, że ci, którzy ignorują zakaz wychodzenia z domu czy wytyczne dotyczące dystansu społecznego, łamią prawo i mogą zostać ukarani przez policję.

Policja ma prawo zakończyć spotkanie, w którym uczestniczą więcej niż dwie osoby i może użyć do tego „rozsądnej siły”, jeśli to konieczne. Kary za złamanie zasad lockdownu zależą od ciężaru przewinienia i od innych okoliczności. Minimalna grzywna wynosi 60 funtów – przy pierwszym wykroczeniu. Przy drugim wykroczeniu stawka zostaje podwojona, co oznacza mandat w wysokości 120 funtów. W przypadku wielokrotnego łamania prawa, grzywny mogą być większe – maksymalnie do 960 GBP.

Ponadto, w niektórych przypadkach policja może oskarżyć kogoś o poważniejsze przestępstwo polegające na naruszeniu przepisów dotyczących koronawirusa i wytoczyć postępowanie sądowe, które może zakończyć się karą pozbawienia wolności oraz grzywną, której górna granica nie została ustalona.

Warto pamiętać, że odmowa podania policji nazwiska i adresu w celu uniknięcia kary stanowi przestępstwo podlegające aresztowaniu.

Co może zostać uznane za rozsądny powód opuszczenia domu?

Zakaz opuszczania domów nie obejmuje następujących sytuacji:

  • wyjście w celu zakupu podstawowych produktów (żywności, lekarstw czy przedmioty niezbędnych w domu)
  • ćwiczenia fizyczne na świeżym powietrzu (można wybrać się na nie z członkami tego samego gospodarstwa domowego)
  • podróż do pracy i z pracy, jeśli jest to „absolutnie konieczne”.

Ponadto, jak podaje BBC, policja nie może nakazać danej osobie powrotu do domu, jeśli:

  • pomaga ona komuś, kto wymaga opieki
  • opuściła dom w celu odbycia wizyty u lekarza
  • wykonuje jakąś usługę publiczną

Ważne jest również, aby pamiętać, że opuszczanie domu w celu uniknięcia szkody nie jest przestępstwem – na przykład opuszczenie domu w celu uniknięcia przemocy rodzinnej.

 

Teksty tygodnia

Dramat w południowym Londynie. Kobieta raniła nożem nastolatków

Do niecodziennej sytuacji doszło wieczorem 25 kwietnia 2025 roku. 35-letnia kobieta zaatakowała nożem dwóch młodych mężczyzn. Ich obrażenia są poważne, jednak na szczęście nie zagrażają życiu chłopców.

Ruch neonazistowski w UK nadal żywy? W pubie zorganizowano urodziny Hitlera

Były flagi, a nawet tort ze swastyką. Takie sytuacje przypominają, jak niewiele potrzeba, by skrajna nienawiść eskalowała. Ludzie, którzy reprezentują skrajne poglądy przesycone nienawiścią oficjalnie, z historią przemocy, z wszystkimi symbolami świętują rocznicę. 

Ryanair ostro sprawdza bagaże. Pasażerowie są oburzeni!

Ryanair zaostrzył kontrole bagażu podręcznego. Pasażerowie są zbulwersowani, chociaż...

Mieszkańcy Hebrydów skarżą się na tajemnicze buczenie

Mieszkańcy Hebrydów skarżą się na tajemnicze buczenie. Dźwięk o niskich częstotliwościach niewiadomego pochodzenia słychać w dzień i w nocy.

Jeden funt z 2016 roku może być unikatem?

Numizmatyka i filatelistyka poszukują obiektów unikatowych. Na liście poszukiwanych jest niezwykła moneta. Jeden funt wybity w 2016 roku może być wart nawet 60 Funtów. Czy masz monetę we własnym portfelu?

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie