Czy na pewno masz rezydencję podatkową w UK? To nie jest oczywiste

Polakom często tylko wydaje się, że mają brytyjską rezydencję podatkową. W praktyce nadal podlegają polskim przepisom, pomimo wielu lat spędzonych na Wyspach. I polskie urzędy mogą domagać się od nich daniny.

Zanim zmieniono sposób rozliczania dochodów z Wielkiej Brytanii w Polsce i zlikwidowano abolicję podatkową, rezydencja podatkowa setek tysięcy Polaków mieszkających na Wyspach nie miała dużego znaczenia. Bez względu na to, czy rezydencja była w Polsce czy w UK, nie musieli oni płacić podatku w Polsce od dochodu z UK ze względu na korzystne zapisy umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania pomiędzy Polską a Wielką Brytanią.

Po zmianie przepisów, Polacy zarabiający na Wyspach, muszą obliczyć i zapłacić podatek wg polskich stawek od swoich brytyjskich dochodów, chyba że są brytyjskimi rezydentami podatkowymi. I tu pojawia się największe zaskoczenie dla wielu z nich, gdyż wydaje im się, że mieszkając w Wielkiej Brytanii są automatycznie brytyjskimi rezydentami podatkowymi i polski fiskus nie może się ich “czepiać” tymczasem nie jest to prawda. Samo zamieszkanie w Wielkiej Brytanii nie oznacza automatycznie, że nastąpiła zmiana rezydencji podatkowej

Reguła 183 dni 

Powszechnie znana zasada, wedle której trzeba mieszkać w danym kraju co najmniej 183 dni, aby móc być uznanym za rezydenta podatkowego tego kraju, jest tylko częściowo prawdą, o czym bardzo wiele osób nie wie lub nie pamięta. Owszem przebywając w jakimś kraju przez minimum wymagane 183 dni w roku, stajemy się jego rezydentem podatkowym, o ile nie posiadamy w innym kraju centrum interesów życiowych.

Tymczasem przykładowo wszyscy Polacy mieszkający na stałe w UK i jednocześnie posiadający najbliższą rodzinę w Polsce, czyli dzieci i współmałżonka, centrum interesów życiowych mają w Polsce i nadal w Polsce powinni rozliczać się z całości dochodów. Mogą od wielu lat mieszkać na Wyspach i nigdy nie utracić polskiej rezydencji podatkowej. Zasada ta budzi sprzeciw wielu Polaków, którzy od lat zarabiają na Wyspach i tam płacą podatki i myślą, że nie muszą dodatkowo rozliczać się w Polsce. 

Rozwód nie zawsze wystarczy 

Od czasu zmiany przepisów, nastąpiła plaga rozwodów, które miały w teorii pomóc Polakom na Wyspach utracić polską rezydencję. Zgodnie z zasadą, że centrum interesów życiowych jest tam, gdzie najbliższa rodzina, w przypadku braku współmałżonka i dzieci, ich miejsce zamieszkania nie wpływa na miejsce posiadania centrum interesów życiowych, co teoretycznie może uwolnić od polskiego fiskusa. Tymczasem, jeśli osoba nie ma rodziny i jest singlem, rozpatrywane są inne kryteria, które wskazują na miejsce posiadania ośrodka interesów życiowych w tym posiadanie nieruchomości, majątek, pracę, dochody, firmę, rachunki, konta bankowe, czyli tak zwane powiązania ekonomiczne i gospodarcze. One również muszą wskazywać na to, że osoba ma silniejsze powiązania z Wielką Brytanią niż Polską. 

Certyfikat rezydencji jest konieczny

W Wielkiej Brytanii stosunkowo łatwo otrzymać certyfikat rezydencji z HMRC, podobnie jak w innych krajach Europy z lokalnych urzędów. Przykładowo na Cyprze wystarczy przebywać 60 dni zamiast 183 i można uzyskać cypryjski certyfikat rezydencji podatkowej. Taki certyfikat jest potwierdzeniem, że nabyło rezydenturę podatkową danego kraju i jest pomocny w sytuacji, gdy należy udowodnić przed polskim urzędem, że nie jest się już rezydentem podatkowym w Polsce. Nie jest on jednak wystarczający i jeśli urząd będzie miał podejrzenia, że podatnik nie utracił powiązań z Polską, zażąda dodatkowych dowodów. 

Jak zmienić rezydencję podatkową?

Należy się upewnić, że skutecznie utraciło się rezydencję polską, poprzez przeniesienie centrum interesów życiowych i niepozostawienie znaczących powiązań z Polską. Z racji braku dokładnej definicji ośrodka interesów życiowych, można jedynie opierać się na istniejących interpretacjach oraz wychodzić z założenia, że im więcej powiązań gospodarczych, ekonomicznych i towarzyskich z krajem nowej rezydencji, tym lepiej. Dobrym rozwiązaniem jest także posiadanie paszportu i obywatelstwa w innym kraju, co wzmacnia więzi z danym krajem. 

 

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Met Office zapowiada falę upałów jeszcze w tym miesiącu

Mieszkańcy UK boją się łatki „nierobów na benefitach”. Do kieszeni osób potrzebujących nie trafia nawet £19 mld rocznie

Martin Lewis radzi jak zaoszczędzenie 1 funta może pomóc w zakupie pierwszego domu

Teksty tygodnia

48% ankietowanych odejdzie z pracy, jeśli stracą home office

Pracodawcy na Wyspach „ryzykują utratę najlepszych talentów”, jeśli całkowicie...

Dostęp do kont i podatek od emerytury. Brytyjski urząd skarbowy “w akcji”.

HMRC zaczyna niezwykle aktywnie działać. Dla rządu UK załatanie dziury budżetowej to priorytet, nawet kosztem najbiedniejszych. Po zapowiedziach zmian w świadczeniach socjalnych czas na brytyjski urząd skarbowy. A ten sięga do kieszeni najstarszych.

Masz te monety w portfelu? Mogą być warte fortunę!

Monety z błędami produkcyjnymi są warte nawet tysiące funtów. Być może i Ty masz w portfelu taki unikat! Podpowiadamy, jak je rozpoznać.

Nadchodzi mała fala upałów. Jaka pogoda na maraton?

Synoptycy zapowiadają zbliżającą się małą falę upałów. Czy jednak pogoda na maraton w Londynie będzie sprzyjająca dla biegaczy?

Brytyjczycy obchodzą nowe przepisy, Polacy powinni być czujni

Właściciele domów w UK, w tym Polacy, unikają wyższego Council Tax dzięki lukom prawnym. Sprawdź, co się zmieniło i jak się przygotować.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie