Fot: Pixabay
Jak wyglądają regulacje dotyczące przywożenia na własny użytek jedzenia z Polski, na przykład wyrobów mięsnych, do Wielkiej Brytanii? Oto wszystko, co powinniście na ten temat wiedzieć!
Na jednej z popularnych grup powrotowych na FB pojawiło się takie zapytanie:
Jak wyglądają oficjalne regulacje po Brexicie
Oto pytanie, które zostało zadane: "Dzien dobry.Czy jest mozliwosc przewozu cwiartki swini do UK.Przed swietami rodzina chce zabic swinke i przywiezc swiezonke" (zachowaliśmy oryginalną pisownę).
To pytanie dla wielu może wydawać się śmieszne, ale wzbudziło wiele reakcji wśród naszych rodaków. Zastanawiano się jak wyglądają przepisy w tym względzie, pojawiły się także niesprawdzone, nieprawdziwe lub wprowadzające w błąd informacje. Jak więc wygląda obecnie sytuacja prawna w tej kwestii? W przygotowaniu tego materiału posiłkowaliśmy się oficjalnymi i aktualnymi informacjami zamieszczony na brytyjskich stronach rządowych i w razie jakichkolwiek wątpliwości w tej kwestii odsyłamy właśnie na nie.
Zatem, jak wyglądają regulacje prawne w tej kwestii?
Przywożenie jedzenia na "własny użytek" do Wielkiej Brytanii
Zasady sprowadzania mięsa, nabiału, ryb i innych produktów zwierzęcych zależą od kraju, z którego są sprowadzane. Przywożąc je z krajów nalezących do UE (a więc także i POLSKI), ze Szwajcarii, Norwegii, Islandii, Liechtensteinu, Wysp Owczych i Grenlandii do użytku osobistego można wwieźć do UK:
- mięso
- nabiał
- ryby
- inne produkty pochodzenia zwierzęcego – np. jaja i miód
Jeśli przywozisz żywność z kraju spoza UE, nie będącego Szwajcarią, Norwegią, Islandią, Liechtensteinem, Wyspami Owczymi lub Grenlandią, to obowiązują następujące zasady:
NIE można wwieźć:
- mięso lub produktów mięsnych
- mleko lub produktów na bazie mleka, z wyjątkiem mleka dla niemowląt w proszku, żywności dla niemowląt lub specjalnej żywności (w tym karmy dla zwierząt domowych) potrzebnej ze względów medycznych
MOŻESZ wwieźć (do 2 kg na osobę):
- miód
- mleko w proszku dla niemowląt, karma dla niemowląt lub specjalna karma (w tym karma dla zwierząt domowych) potrzebna ze względów medycznych – można ją przywieźć tylko wtedy, gdy nie musi być przechowywana w lodówce przed użyciem i znajduje się w nieotwieranym, markowym opakowaniu (chyba że jest aktualnie używana)
- skorupiaki, takie jak małże lub ostrygi
- ślimaki (muszą być zakonserwowane lub wyłuskane, ugotowane i przygotowane)
- żabie udka (musi to być tylna część żaby z usuniętą skórą i narządami wewnętrznymi)
- mięso owadów
MOŻESZ wwieźć do 20 kg ryb, w tym:
- świeża ryba – musi być wypatroszona
- produkty rybne
- ryby przetworzone – muszą być suszone, gotowane, peklowane lub wędzone
- homary
- krewetki
Nie możesz przywieźć kawioru pochodzącego z niektórych gatunków chronionych, takiego jak kawior z łososia.
Prawo w tej kwestii jest jasne – jak to jednak wygląda w praktyce? Czy na lotnisku albo na granicy mieliście z tym jakieś problemy? Czekamy na wasze głosy w tej sprawie. Podzielcie się z innymi Polakami waszymi doświadczeniami w tej kwestii i piszcie komentarze na naszym FB!