Czym jest Attendance Allowance i komu należy się ten benefit?

W jaki sposób działa świadczenie socjalne Attendance Allowance? Ile wynosi, kto może liczyć na ten benefit i jakie wymagania trzeba spełniać?

Attendance Allowance w polskim przekładzie, można tłumaczyć, jako zasiłek opiekuńczy. Jest to wolne od podatku świadczenie, z którego obecnie korzysta ponad 1,4 miliona osób w Wielkiej Brytanii.

Czemu w swoim założeniach służy Attendance Allowance? Ma on na celu pomóc osobom w wieku emerytalnym z problemami zdrowotnymi w pokryciu codziennych wydatków na życie. Ma także pomóc im jak najdłużej pozostać ludźmi całkowicie niezależnymi. Osoby, które osiągnęły odpowiedni wiek, mogą z niego korzystać jeśli cierpią na niepełnosprawność umysłową lub fizyczną. Również jeśli cierpią na chorobę na tyle poważną, że utrudnia ona samodzielne dbanie o siebie i konieczna jest pomoc osoby trzeciej. Każdy przypadek jest inny dlatego warto sprawdzić czy należy się to świadczenie. GOV rozpatruje wnioski indywidualnie. 

Kto może liczyć na wsparcie Attendance Allowance?

Attendance Allowance to świadczenie przeznaczone dla osób, które osiągnęły wiek emerytalny i potrzebują pomocy w codziennej opiece lub nadzoru z powodu choroby lub niepełnosprawności. Nie każdy emeryt jest uprawniony do Attendance Allowance.  Jest to świadczenie niezależne od dochodów i nieopodatkowane. Ma na celu przyczynić się do pokrycia kosztów opieki i życia.

Aby kwalifikować się do otrzymania Attendance Allowance, muszą być spełnione następujące warunki:

  1. Osiągnięcie wieku emerytalnego.
  2.  Posiadanie fizycznej niepełnosprawności (w tym niepełnosprawności sensorycznej, na przykład ślepoty), niepełnosprawności umysłowej (w tym trudności w uczeniu się) lub obu tych stanów.
  3. Niepełnosprawność jest na tyle poważna, że wymaga pomocy w opiece nad sobą lub nadzoru dla własnego bezpieczeństwa lub bezpieczeństwa innych osób.
  4. Potrzeba takiej pomocy trwała co najmniej 6 miesięcy.

Musisz także:

  • przebywać w Wielkiej Brytanii, gdy pobierasz pieniądze (od tej reguły są jednak pewne wyjątki)
  • przez co najmniej 2 z ostatnich 3 lat przebywałeś w UK (nie dotyczy to sytuacji, gdy jesteś uchodźcą lub posiadasz status ochrony humanitarnej)
  • mieć miejsce zwykłego pobytu w Wielkiej Brytanii, Irlandii, na Wyspie Man lub na Wyspach Normandzkich
  • nie podlegać kontroli imigracyjnej (chyba że jesteś imigrantem sponsorowanym)

Ile wynoszą stawki Attendance Allowance?

Niższa stawka dotyczy sytuacji, w której potrzeba jest częsta pomoc lub stały nadzór w ciągu dnia, lub nadzór w nocy. Z kolei wyższa stawka dotyczy tego samego, jeśli lekarz wyda orzeczenie, iż wnioskodawca może mieć 12 miesięcy życia lub mniej.

Stawki to odpowiednio:  £72.65 i £108.55 

Płatności są zwykle dokonywane co cztery tygodnie. Pieniądze można wykorzystać w dowolny sposób.

Jeśli jesteś mieszkańcem domu opieki, to zwykle nie możesz otrzymać zasiłku opiekuńczego, jeśli opieka nad tobą jest opłacana przez władze lokalne. Nadal możesz ubiegać się o zasiłek opiekuńczy, jeśli sam pokrywasz wszystkie koszty domu opieki.

Pomoc ta jest przeznaczona dla osób, które zmagają się z wykonywaniem codziennych czynności. Jeśli obowiązki wykonywane powszechnie zajmuje ci dużo czasu lub potrzebujesz pomocy, aby je wykonać, to można ubiegać się o ten benefit, nawet  jeśli nie jesteś niepełnosprawny fizycznie lub choroba. Należy się starać o ten benefit jeśli potrzebna jest pomoc lub nadzór osoby trzeciej w ciągu dnia, lub nocy. 

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.gov.uk/attendance-allowance

Attendance Allowance helpline
Telephone: 0800 731 0122
Textphone: 0800 731 0317

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

WOŚP w Niemczech gra głośno i licznie!

Najnowsza informacja ze sztabu - w Berlinie zagra PolenPapa. Jakie jeszcze wydarzenia i atrakcje 26. stycznia rozświetlą Niemcy. Gdzie gra WOŚP w 2025 roku.

Ślisko na drogach w Holandii

Mróz oraz zamarzający deszcz znacząco utrudniają sytuację na drogach w Holandii. Niemal cały kraj jest objęty alertami. Od rana służby notują liczne wypadki i kolizje.

Generał Maczek bohaterem w Bredzie

Holenderskie miasto ma w swojej historii mocny polski akcent. Breda w wyjątkowy sposób uczciła pamięć bohaterów II wojny światowej. Zachowanie mieszkańców zaskakuje.

Ceny prądu w Irlandii wciąż rosną

Jaka jest przyczyna stale rosnących cen prądu w Irlandii? Powoli kraj staje się jednym z najdroższych do życia. Pomimo dobrych pensji i dynamicznego rynku pracy codzienne życie jest coraz trudniejsze. 

37-latek zaatakował pielęgniarkę w szpitalu. Kobieta ma poważne obrażenia

W Royal Oldham Hospital 37-letni mężczyzna zaatakował pielęgniarkę ostrym narzędziem na oddziale ratunkowym.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Kara za zbieranie szyszek w lesie? Przepisy w Niemczech zaskakują Polaków

Grudzień to czas tworzenia bożonarodzeniowych dekoracji. I dla siebie, i na sprzedaż? A co lepiej oddaje klimat świat niż szyszki? Czy jednak wiesz, ile można zebrać, by nie płacić kary?

Zapadł wyrok w sprawie zakatowania 10-letniej Sary Sharif

Śmierć dziesięciolatki, która ponad rok temu poruszyła wszystkich w końcu doczekała się sprawiedliwości. Ojciec, macocha i wujek zostali uznani winnymi. Czekają na wyrok.

Ceny w UK znowu rosną – inflacja na najwyższym poziomie od marca 2024

Inflacja w Wielkiej Brytanii rośnie drugi miesiąc z rzędu. Indeks CPI, będący na Wyspach miarą tempa wzrostu cen w gospodarce, wyniósł 2,6 proc. w listopadzie 2024, w skali rocznej.

Ryanair ostrzega, na co uważać przy przewożeniu prezentów świątecznych

Podróżni, którzy mają zaplanowany lot przed świętami, dostali ostrzeżenie dotyczące zasad przewożenia prezentów świątecznych.

Wzrost płac w UK przyspieszył do poziomu 5,2% w październiku 2024

Jak wynika z oficjalnego komunikatu przekazanego przez Office for National Statistics odnotowano znaczący wzrost średnich zarobków pracowników w okresie ostatnich trzech miesięcy do października.

Zakończono śledztwo w sprawie śmierci Polaków

We wrześniu 2024 roku na granicy niemiecko-holenderskiej znaleziono ciała dwóch młodych Polaków. Właśnie zakończono śledztwo. Czy tajemnica została rozwikłana? Co wiemy w sprawie?