Fot. Getty
Dlaczego Polacy zdecydowali w pewnym momencie swojego życia, żeby opuścić rodzinny kraj i wyemigrować do Wielkiej Brytanii? Czemu w ogóle postanowili wyjechać albo dlaczego akurat na Wyspy? Poniżej zgromadziliśmy dla Was zbiór najciekawszych odpowiedzi zebranych z mediów społecznościowych.
Decyzja o emigracji z Polski – dlaczego?
Choć od czasu wstąpienia polski do Unii Europejskiej, państwa Europy stoją dla nas otworem, to decyzja o wyjeździe z własnego kraju nigdy nie należy do najłatwiejszych. Oczywiście, perspektywy jawią się zazwyczaj ciekawe, ale opuszczenie rodzinnych stron nieodłącznie wiąże się z porzuceniem tego, co znamy i kochamy, na rzecz tego czego nie znamy i nawet nie wiemy, czy polubimy. Decyzja o emigracji zawsze wiąże się ze sporym ryzykiem – czy sobie poradzimy, czy gra warta jest świeczki i czy damy radę i tam, daleko, zbudować drugi dom.
Tymczasem po wstąpieniu do Unii Europejskiej w 2004 roku i otwarciu w tym samym czasie granic Wielkiej Brytanii dla pracowników z Polski, nasi rodacy tłumnie wyjechali na Wyspy. Można by nawet odnieść wrażenie, że bez zastanowienia, bo w pewnym momencie w UK mieszkał na stałe około 1 milion Polaków. Oddajmy im głos i zobaczmy, jakie myśli im przyświecały, gdy zdecydowali się wyjechać.
Emigracja to sposób na…?
No właśnie – emigracja to sposób na co? Zobaczmy, co w chwili wyjazdu myśleli o tym Polacy, którzy opuścili rodzinne strony.
- „Za lepszym życiem… ”;
- „Bo w polsce bylo nudno i denerwowały [przyp.red.] mnie smutne miny sprzedawców w sklepach”;
- „Żeby spłacić kredyty w Polsce”;
- „Chciałam zobaczyć jak się żyje gdzie indziej niż w Polsce:) i tak już 15 rok”;
- „To było moje marzenie”;
- „Pomysł byłego męża, teraz on w Pl a ja tu”;
- „Dla kasy, jak większość w sumie. A teraz to mój dom”;
- „Bo nie miałam na chleb”;
- „Miałam chyba dość naszego piekiełka”;
- „1300 pensji za Tuska było porażką, trzeba było zwiewać za lepszą kasą”;
Dlaczego emigracja do Wielkiej Brytanii?
A dlaczego większość Polaków zdecydowała się wyemigrować do Wielkiej Brytanii? Cóż, trudno nie zauważyć, że wpływ na to miały obiektywnie dwa czynniki – jeden to otwarcie rynku pracy dla Polaków w UK zaraz po wstąpieniu do Unii Europejskiej – bez żadnych okresów przejściowych, które obowiązywały w większości krajów wspólnoty – a drugi to język, którego chociaż przez kilka uczymy się w szkole. Ale dla niektórych Polaków emigracja do Wielkiej Brytanii była bardziej świadoma i poparta innymi argumentami. Zobaczmy kilka ciekawych komentarzy, choć… zaznaczymy, na kilka należy popatrzeć z lekkim przymrużeniem oka.
- „Uwielbiam herbatę pić co 15min';
- „Ze względu na grę w Pokera, która w Polsce jest nielegalna, a w Londynie daje ogromne możliwości”;
- „Nie chciałam żyć w Polsce. Drażniło mnie traktowanie ludzi niepełnosprawnych, kłanianie się lekarzom i księciom. Zawiść i mentalność. Kocham Polską naturę, jednak to nie był nigdy kraj dla mnie. Do tego zdrowotnie , zawsze tam byłam chora. W momencie przyjazdu do UK , astma praktycznie zniknęła ( ktoś, kto się interesuje totalną biologią, zrozumie)”.
Reemigracja na Wyspy – gdzie warto wrócić?
Co ciekawe, obecnie mamy do czynienia z coraz bardziej powszechnym zjawiskiem reemigracji. Coraz więcej Polaków, którzy mieszkali wcześniej w UK, a później zdecydowali się wrócić nad Wisłę, nie potrafi się przystosować do warunków panujących w kraju i rozważa ponowną emigrację. Powroty do UK są faktem, co potwierdzają oficjalne statystyki publikowane przez polski GUS. A jakie miasta w Wielkiej Brytanii są najbardziej kuszące pod względem oferowanych możliwości pracy i korzyści ekonomicznych? Oto nasze zestawienie:
1. Sheffield
2. Glasgow
3. Liverpool
4. Bristol
5. Leeds
6. Cardiff
7. Newcastle
8. Edynburg
9. Manchester
10. Birmingham
Warto przyjrzeć się pierwszej trójce tego zestawienia:
Sheffield jest nazywane „Stalowym Miastem” ze względu na tradycję związaną z produkcję stali. Dawniej miasto silnie uprzemysłowione, które dzisiaj bardziej przemienia się w akademickie. Miasto zamieszkuje znaczna liczba Polaków z zarówno starej (powojennej), jak i nowej emigracji.
Koszt dojazdów – 1622 £
Czynsz/kredyt hipoteczny – £9288
Średnia pensja – £27 383
Mówi się, że Glasgow jest trzecim najbardziej zaludnionym miastem w Wielkiej Brytanii. To miasto ma dobre możliwości pracy dla profesjonalistów ze wszystkich branż. To największe miasto Szkocji, uznane za jej komercyjną stolicę, położone nad rzeką Clyde.
Koszt dojazdu do pracy – £1929
Czynsz/kredyt hipoteczny – £9048
Średnia pensja – £29 161
Koszty życia w Liverpoolu spadają poniżej średniego dochodu, co zapewnia rozsądną pensję dla jego mieszkańców. Są on na ogół zadowoleni ze swojej pracy, zarobków i życia codziennego. Liverpool jest drugim po Londynie ośrodkiem portowym Wielkiej Brytanii.
Koszt dojazdu do pracy – £1684
Czynsz/kredyt hipoteczny – £8940
Średnia pensja – £27 596
Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!
Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk: