Dobra passa funta słabnie. Kurs szterlinga spada konsekwetnie przed początkiem negocjacji handlowych

W ubiegły piątek kurs funta wzrósł do 5,11 złotego, jednak od początku tego tygodnia powoli, ale konsekwentnie spadał, aby zatrzymać się dzisiaj na poziomie 5,02 złotego. Funt stracił także w relacji do waluty euro i dolara.

W styczniu funt był jedną z najlepiej radzących sobie walut na rynku, jednak w lutym dobra passa szterlinga znacznie osłabła, a inwestorzy czekają na negocjacje handlowe między Wielką Brytanią i Unią.

Po tym, jak funt brytyjski po udanym ubiegłym tygodniu, spadł znowu poniżej granicy 1,18 euro, analitycy twierdzą, że jeszcze większy spadek wartości szterlinga będziemy mogli zaobserwować w najbliższych dniach i tygodniach.

Przeczytaj też: Minister brytyjskiego rządu ds. europejskiej w Warszawie – z Konradem Szymańskim rozmawiał o m.in. sytuacji Polaków w UK

Szterling stracił wobec euro o 0,25 proc. i obecnie GBP/EUR wynosi 1,1783, natomiast wobec dolara strata okazała się rzędu 0,45 proc., a za funta musimy zapłacić 1,2936 dolara. W stosunku do polskiej złotówki szterling plasuje się natomiast na poziomie 5,02 PLN.

Osłabienie funta wynika z faktu, że brytyjska waluta nadal znajduje się pod presją dotyczącą niepewności związanej z przebiegiem negocjacji oraz tego, że już z góry wiadomo, iż będą one trudne.

Napięcie rośnie w związku ze zbliżającymi się rozmowami handlowymi, podobnie jak obawy związane z tym, że obie strony będą miały problemy z osiągnięciem porozumienia, które zabezpieczy ich relacje w przyszłości.

 

Polecane: Priti Patel poinformowała, że o settled i pre-settled status aplikowało już ponad 3 mln imigrantów z UE

Teksty tygodnia

Jeden funt z 2016 roku może być unikatem?

Numizmatyka i filatelistyka poszukują obiektów unikatowych. Na liście poszukiwanych jest niezwykła moneta. Jeden funt wybity w 2016 roku może być wart nawet 60 Funtów. Czy masz monetę we własnym portfelu?

Zamieszkaj tam, gdzie inni jeżdżą tylko na wakacje – 7 zalet mieszkania w Hiszpanii

Marzysz o słońcu, plaży i własnym apartamencie nad Morzem Śródziemnym? Przekonaj się, dlaczego coraz więcej osób wybiera Hiszpanię jako swój drugi dom – i jak Casa Playa pomaga to marzenie spełnić.

Brytyjczycy obchodzą nowe przepisy, Polacy powinni być czujni

Właściciele domów w UK, w tym Polacy, unikają wyższego Council Tax dzięki lukom prawnym. Sprawdź, co się zmieniło i jak się przygotować.

Sytuacja na brytyjskim rynku pracy

Liczba pracowników na etacie w brytyjskich firmach spadała najszybciej od szczytu pandemii Covid-19. Na rynku rośnie niepewność, która ufundowana jest na polityce fiskalnej Rachel Reeves oraz globalnej zmienności ekonomicznej.

Czego Brytyjka dowiedziała się o Polsce i jej historii i kulturze z wystawy w Hull?

Na łamach lokalnego serwisu www.hulldailymail.co.uk Sofie Jackson opisała swoje...

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie