Dzieci imigrantów urodzone w UK czują się bardziej dyskryminowane niż ich rodzice

Dyskryminacja ma ogromny negatywny wpływ na osoby, które jej doświadczają – zmniejsza ona ich satysfakcję życiową, poczucie przynależności oraz pogarsza stan zdrowia psychicznego. Okazuje się, że imigranci – w tym także Polacy – są grupą, która najczęściej doświadcza dyskryminacji w Wielkiej Brytanii, a najbardziej ich dzieci.

Ze względu na swój akcent lub fizyczne różnice imigranci są najbardziej poszkodowaną grupą na Wyspach. Jak się okazało po referendum brexitowym w 2016 roku coraz więcej Polaków doświadcza także dyskryminacji w UK.

- Advertisement -

 

 

Poszkodowane dzieci imigrantów

Niepokojący jest także fakt, że to dzieci imigrantów czują się bardziej dyskryminowane niż ich rodzice – wynika z najnowszych badań. Między rokiem 2016 a 2018 jedna trzecia dorosłych dzieci imigrantów w Wielkiej Brytanii czuła, że należy do grupy, która jest dyskryminowana przez brytyjskie społeczeństwo.

Bardziej dotkliwa dyskryminacja

Powody, dla których dzieci imigrantów urodzone w UK częściej i bardziej dotkliwie odczuwają dyskryminację niż ich rodzice, są złożone. Częściowo jednak wynika to z faktu, że ludzie, którzy emigrowali na Wyspy porównują swoje obecne życie do tego, które mieli w swoim rodzimym kraju i czują, że mimo wszystko skorzystali na wyjeździe, nawet gdy doświadczają nierówności w brytyjskim społeczeństwie.

Z kolei dzieci imigrantów, z których większość urodziła się na Wyspach, spędziły całe swoje życie w UK i mają wyższe oczekiwania wobec równego ich traktowania w społeczeństwie w porównaniu z oczekiwaniami ich rodziców.

Teksty tygodnia

Aż 1,5 mln imigrantów z UE poczeka dłużej na status zasiedlenia

Osoby, które przeprowadziły się do Wielkiej Brytanii w 2020 roku, będą musiały czekać dodatkowe pięć lat, aby otrzymać status zasiedlenia.

Nowa brytyjska umowa z UE ma zmniejszyć kolejki na lotniskach

Wielka Brytania uzgodniła nową umowę z UE, która ma usprawnić podróże, handel żywnością i zwiększyć obronę.

Rynek pracy w UK coraz słabszy. Najgorzej w budowlance i handlu

Rynek pracy w UK nadal słabnie. Odnotowano spadek osób zatrudnionych. Zmniejszyła się także liczba wolnych miejsc pracy.

Podpalenie domu premiera Keira Starmera. Policja podejrzewa motyw polityczny

W poniedziałek, 12 maja 2025 r. doszło do pożaru nieruchomości w północnym Londynie. Właścicielem nieruchomości jest Keir Starmer. Nie doszło do zagrożenia życia premiera Wielkiej Brytanii ani osób mu bliskich.

Podwyżka wieku emerytalnego. Ale nie dla wszystkich

Od 2026 ma nastąpić podwyżka wieku emerytalnego w Wielkiej Brytanii z 66 do 67 lat. A pełne wdrożenie zmiany planowane jest na 2028 rok.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie