Dyskryminacja ma ogromny negatywny wpływ na osoby, które jej doświadczają – zmniejsza ona ich satysfakcję życiową, poczucie przynależności oraz pogarsza stan zdrowia psychicznego. Okazuje się, że imigranci – w tym także Polacy – są grupą, która najczęściej doświadcza dyskryminacji w Wielkiej Brytanii, a najbardziej ich dzieci.
Ze względu na swój akcent lub fizyczne różnice imigranci są najbardziej poszkodowaną grupą na Wyspach. Jak się okazało po referendum brexitowym w 2016 roku coraz więcej Polaków doświadcza także dyskryminacji w UK.
- Przeczytaj też: „Szału nie ma” – Szczere wyznanie Polki, która żałuje decyzji o powrocie do Polski z UK
Poszkodowane dzieci imigrantów
Niepokojący jest także fakt, że to dzieci imigrantów czują się bardziej dyskryminowane niż ich rodzice – wynika z najnowszych badań. Między rokiem 2016 a 2018 jedna trzecia dorosłych dzieci imigrantów w Wielkiej Brytanii czuła, że należy do grupy, która jest dyskryminowana przez brytyjskie społeczeństwo.
Bardziej dotkliwa dyskryminacja
Powody, dla których dzieci imigrantów urodzone w UK częściej i bardziej dotkliwie odczuwają dyskryminację niż ich rodzice, są złożone. Częściowo jednak wynika to z faktu, że ludzie, którzy emigrowali na Wyspy porównują swoje obecne życie do tego, które mieli w swoim rodzimym kraju i czują, że mimo wszystko skorzystali na wyjeździe, nawet gdy doświadczają nierówności w brytyjskim społeczeństwie.
Z kolei dzieci imigrantów, z których większość urodziła się na Wyspach, spędziły całe swoje życie w UK i mają wyższe oczekiwania wobec równego ich traktowania w społeczeństwie w porównaniu z oczekiwaniami ich rodziców.