Edukacja w Wielkiej Brytanii – szkolne wakacje w UK będą KRÓTSZE?

Temat skrócenia wakacji i wydłużenia roku szkolnego znów pojawił się w brytyjskich mediach. Za takim pomysłem właściwie są wszyscy – konserwatywny rząd, specjaliści od edukacji, a także część rodziców. Co zatem sprawia, że zmiany te tak opornie wchodzą w życie?

Ze względu na system oświaty obowiązujący w UK letnia przerwa wakacyjna wygląda tam nieco inaczej, niż w Polsce. W naszej ojczyźnie sprawa wygląda dość prosto – w zasadzie wszystkie szkoły, podstawówki, do niedawna gimnazja i szkoły średnie, w drugiej połowie czerwca organizowały oficjalne akademie żegnające rok szkolny.

NHS wprowadza nowy obowiązkowy zabieg dla kobiet w ciąży

Jak to wygląda w UK?

Przede wszystkim edukacja różni się w poszczególnych krajach należących do Zjednoczonego Królestwa, a więc w Walii, Anglii, Szkocji i Irlandii Północnej. Rok szkolny dzieli się nie na dwa, ale na trzy etapy – trymestry. Trymestr jesienny trwa od września do grudnia, trymestr wiosenny – od stycznia do kwietnia, a trymestr letni – od kwietnie do lipca. Dzieci w UK w porównaniu do ich polskich rówieśników zaczynają wakacje później (choć nie do końca, o czym później!).

W Wielkiej Brytanii natomiast nie ma takiej jednej daty, która oznacza koniec edukacyjnej udręki dla dzieciaków. O terminie tym decydują lokalne władze lub organ zarządzający szkołą w przypadku państwowych szkół podstawowych. Z kolei placówki prywatne same decydują o tym, gdy kończy się dany rok szkolny i nierzadko ich harmonogram wygląda nieco inaczej, niż w przypadku "państwowych" placówek.

 

 

Sezon urlopowy w pełni – Jak uchronić się przed włamaniem?

Zasadniczo jednak zakończenie edukacji przypada jednak na okres od 20 do 23 lipca. Od wielu lat trwają próby skrócenia wakacji i wydłużenia czasu trwania nauki szkolnej. Obowiązujący system swoimi początkami sięga do XIX wieku. W tamtym czasie uczniów zwalniano ze szkół, aby mogli pomóc swoim rodzicom w pracy na farmie czy gospodarstwie. Dziś trudno już używać takich argumentów. Były minister edukacji Michael Gove mocno lobbował za zmianą w tym zakresie. Chciał, aby wakacje były krótsze, a nauka – dłuższa.

Specjaliście w dziedzinie edukacji się z nim całkowicie zgadzają – dłuższa edukacja ma niemal wyłącznie same zalety. Problemem jednak są… szkoły, a w zasadzie ich niedofinansowanie. Wydłużenie toku nauczania wiązało by się z podniesieniem nakładów na edukację, a niestety pieniędzy w budżecie na realizację tego celu po prostu nie ma. Związki zawodowe nauczycieli w tym przypadku "trzymają sztamę" z uczniami – choć z zupełnie innych powodów…

Wygląda więc na to, że wracająca w zasadzie przy okazji każdej przerwie letniej dyskusja na ten temat znowu spełznie na niczym…

 

Teksty tygodnia

Dramat w południowym Londynie. Kobieta raniła nożem nastolatków

Do niecodziennej sytuacji doszło wieczorem 25 kwietnia 2025 roku. 35-letnia kobieta zaatakowała nożem dwóch młodych mężczyzn. Ich obrażenia są poważne, jednak na szczęście nie zagrażają życiu chłopców.

Paszporty brytyjskie znów droższe! Zobacz, ile zapłacisz od kwietnia 2025

10 kwietnia podrożały brytyjskie paszporty. Koszt tych dokumentów wzrósł o 7 proc. do 94,50 funta. W ciągu dwóch lat ich cena wzrosła o ponad jedną czwartą.

Brytyjskie emerytury za granicą pozostaną zamrożone

Osoby pobierające brytyjskie emerytury, które mieszkają poza Wielką Brytanią, nie mogą liczyć na podwyżki State Pension.

Cyberataki na Marks and Spencer uderzają w klientów

Klienci są sfrustrowani, gdyż cyberataki na Marks and Spencer (M&S) trwają już drugi tydzień. Zawieszono płatności kartami i zakupy online.

Tesco szykuje się do obniżki cen w supermarketach

W supermarketach w Wielkiej Brytanii zaostrza się wojna cenowa. Tesco szykuje się do kolejnej obniżki cen, z czego klienci będą zadowoleni.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie