Eksmisja z mieszkania z powodu zaległości w płaceniu czynszu – jak wygląda w UK?

Fot. Getty

Jeśli masz zaległości w płaceniu czynszu w UK, to Twój landlord prawdopodobnie będzie chciał Cię eksmitować. Ale eksmisja rządzi się swoimi prawami i żeby do niej doszło, landlord musi przestrzegać procedury. Eksmisję można też, w uzasadnionych przypadkach, zwyczajnie zawiesić lub opóźnić. 

Eksmisja z powodu zaległości w płaceniu czynszu

Każdy lokator, który ma zaległości w płaceniu czynszu, podlega eksmisji. Landlord może dokonać eksmisji w ramach procedury „wezwania do zwrotu przedmiotu najmu” (ang. seeking possession). Aby jednak doszło do eksmisji, landlord musi przestrzegać procedury – inaczej może on bowiem ponieść odpowiedzialność za bezprawną eksmisję. Przede wszystkim landlord zobowiązany jest przedstawić niepłacącemu czynszu lokatorowi wypowiedzenie umowy najmu, w którym zażąda zwrotu swojej nieruchomości. Otrzymanie powiadomienia nie zawsze jednak oznacza, że lokator musi opuścić dom do wyznaczonej daty, ponieważ w większości przypadków landlord, aby dokonać eksmisji, musi uzyskać nakaz sądowy. A o nakaz taki – wezwanie do opuszczenia mieszkania (ang. possession order) – landlord może się ubiegać w sądzie dopiero po upłynięciu okresu wypowiedzenia. Jeśli lokator nie opuści nieruchomości do daty wyznaczonej w wezwaniu, to właściciel musi jeszcze uzyskać nakaz eksmisji (ang. warrant of eviction), zezwalający na dokonanie jej komornikowi. 

Wezwanie do opuszczenia mieszkania 

Jeśli landlord uzyskał już w sądzie wezwanie do opuszczenia mieszkania (possession order), to lokator będzie miał na to prawdopodobnie nie więcej niż 14 dni (w uzasadnionych przypadkach można się postarać o wydłużenie tego okresu). Jeśli w sprawie eksmisji odbywa się rozprawa sądowa, to landlord może uzyskać: 

  • bezwarunkowe wezwanie do opuszczenia mieszkania (ang. outright possession order);
  • wezwanie do opuszczenia mieszkania w zawieszeniu (ang. suspended possession order);
  • odroczone wezwanie do opuszczenia mieszkania (ang. postponed possession order).

Do wydania bezwarunkowego wezwania do opuszczenia mieszkania dochodzi gdy:

  • lokatorowi nie udało się przekonać sędziego, że dotrzyma warunków zapłaty czynszu i ureguluje zaległości;
  • lokator ma zagwarantowany najem krótkoterminowy i otrzymał wypowiedzenie na podstawie „section 8 notice”;
  • lokatorowi przysługiwał najem elastyczny, a określony czas najmu dobiegł końca.

Bezwarunkowe wezwanie do opuszczenia mieszkania posiada określoną datę – jeśli lokator do tego czasu nie opuści nieruchomości, to landlord może go usunąć przy pomocy komornika.

Wezwanie do opuszczenia mieszkania w zawieszeniu i odroczone wezwanie do opuszczenia mieszkania są do siebie podobne – w obu bowiem lokator zobowiązuje się terminowego regulowania płatności i uiszczenia stosownych zaległości. Jedyna różnica polega tu na tym, że w pierwszym przypadku, w razie niedotrzymania przez lokatora ustaleń, landlord może się od razu postarać o nakaz eksmisji, a w drugim – musi ponownie przejść całą procedurę przed sądem. 

 

 

 

Nakaz eksmisji w UK

W razie nieopuszczenia mieszkania przez lokatora w terminie wskazanym w wezwaniu possession order, landlord występuje do sądu okręgowego o nakaz eksmisji. Nakaz taki jest przekazywany komornikowi, który dokonuje eksmisji. W nakazie określona jest data i godzina eksmisji, a stosowne zawiadomienie lokator otrzymuje także od komornika. Zalegający z płatnościami za czynsz lokator może jednak jeszcze postarać się w sądzie o zawieszenie lub uchylenie nakazu eksmisji. Zgoda sądu oznacza w tym przypadku, że eksmisja nie może się odbyć, a zawieszenie nakazu eksmisji następuje na czas nieokreślony. Wcześniej jednak lokator musi przekonać sąd, dlaczego tak się powinno stać – np. dlaczego nie zdołał on dotrzymać ustaleń w ramach wezwania do opuszczenia mieszkania w zawieszeniu lub odroczonego wezwania do opuszczenia mieszkania. 

Teksty tygodnia

Stworzył farbę w nowym kolorze i sprzedaje ją za 10 000 funtów

Brytyjski artysta, Stuart Semple twierdzi, że stworzył farbę w nowym kolorze. Naukowcy twierdzą, że nowy kolor jest nie do odtworzenia.

Brytyjczycy obchodzą nowe przepisy, Polacy powinni być czujni

Właściciele domów w UK, w tym Polacy, unikają wyższego Council Tax dzięki lukom prawnym. Sprawdź, co się zmieniło i jak się przygotować.

Zamieszkaj tam, gdzie inni jeżdżą tylko na wakacje – 7 zalet mieszkania w Hiszpanii

Marzysz o słońcu, plaży i własnym apartamencie nad Morzem Śródziemnym? Przekonaj się, dlaczego coraz więcej osób wybiera Hiszpanię jako swój drugi dom – i jak Casa Playa pomaga to marzenie spełnić.

Sytuacja na brytyjskim rynku pracy

Liczba pracowników na etacie w brytyjskich firmach spadała najszybciej od szczytu pandemii Covid-19. Na rynku rośnie niepewność, która ufundowana jest na polityce fiskalnej Rachel Reeves oraz globalnej zmienności ekonomicznej.

Lekarze rodzinni nagradzani za brak skierowania pacjenta do szpitala

Lekarze rodzinni w Anglii będą mogli ubiegać się o 20 funtów za każdym razem, gdy nie skierują pacjenta do szpitala. Strategia ta ma skrócić listy oczekujących.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie