Francja zamierza zlikwidować publiczne wi-fi w obawie przed terrorystami

Francja zamierza zablokować publiczne wi-fi i uniemożliwić użytkownikom internetu anonimowe przeglądanie sieci. Wszystko to jest częścią antyterrorystycznych działań po listopadowych zamachach w Paryżu.

Kontrowersyjne plany wyciekły do mediów (opisał je „Le Monde”) i wzbudziły we Francji spore zaniepokojenie. Czy walka z terrorem może uzasadniać wszechobecną inwigilację każdego obywatela? To, co planują władze Francji dziwnie przypomina ograniczenia, wprowadzane dotąd jedynie w Chinach i innych krajach niebyt przejmujących się prawami człowieka.

- Advertisement -

Ujawniony przez dziennikarzy dokument zakłada likwidację publicznych, darmowych sieci wi-fi, które pomagają ukryć informacje o podłączonym urządzeniu oraz jego użytkowniku. Wszystko to wprawdzie planuje się na 3 miesiące stanu wyjątkowego, ale trudno powiedzieć czy nie zostanie wydłużony a czas nieokreślony.

Francuskie władze planuję również uniemożliwić instalowanie oprogramowania, które pozwala użytkownikowi na anonimowość dzięki ukrywaniu adresu IP urządzenia oraz jego geolokalizacji . Chodzi głównie o przeglądarki takie jak Tor, ale ograniczenia, jeśli wejdą w życie, dotkną pewnie również osób korzystających narzędzi jak ZenMate.

Argumentem władz  jest fakt, że anonimowość służy terrorystom i cyberprzestępcom. Nowe zasady uderzą też jednak w innych, choćby dziennikarzy, którzy często korzystali z takich technik do komunikowania się ze swymi źródłami informacji.

Stan wyjątkowy już daje władzom ogromne uprawnienia. Mogą skasować stronę internetową bez uzasadnienia, jeśli tyko zostanie uznana za niosąca zagrożenie; mogą przeszukiwać mieszkania bez nakazu sądu; nielegalne są wszelkie demonstracje i strajki.

Google Logo Dodaj "Polish Express" do preferowanych źródeł Google + Dodaj źródło

Nasza misja

Polish Express to rzetelne źródło informacji dla Polaków za granicą. Publikujemy wyłącznie sprawdzone wiadomości. Dowiedz się, jakie są nasze zasady redakcyjne!

Teksty tygodnia

Londyn w ogniu: sauna w metrze i ulice nagrzane do 60°C

Podczas wczorajszej fali upałów kamery termowizyjne pokazały przerażającą prawdę...

Niemcy tną Wohngeld. Jedna trzecia rodzin straci prawo do dodatku mieszkaniowego

Według zapowiedzi ministerstwa około jedna trzecia obecnych gospodarstw domowych otrzymujących Wohngeld może w przyszłości wypaść z systemu.

Policja ponownie prosi o informacje w sprawie Beaty Szauer

Beata Szauer została znaleziona martwa w swoim domu przy Brook Street w Luton 7 stycznia 2026 roku. Najprawdopodobniej zginęła od ciosów nożem. Policja nadal prowadzi śledztwo i prosi o informacje.

W tych landach najbardziej tną etaty. Sprawdź, czy twój region jest na liście

W niemieckim przemyśle nadal pracuje bardzo wielu obywateli Polski, szczególnie w motoryzacji, logistyce produkcyjnej, montażu oraz w firmach podwykonawczych i agencjach pracy.

HMRC przez 10 lat źle naliczało podatek. Sprawdź, czy należy ci się zwrot

HMRC dostawało sygnały o błędzie i nie reagowało, a wielu podatników dopiero teraz dowiaduje się, że mogli przepłacać przez lata bez swojej wiedzy.

Przeczytaj także