Gdzie w Anglii obowiązuje nakaz noszenia maseczki ochronnej?

Jak to jest z tym noszeniem maseczek w Wielkiej Brytanii? Oto wszystko, co powinieneś wiedzieć na temat oficjalnych rządowych wytycznych, które obowiązuję od dnia 24 września 2020 roku.

Zasadniczo, obowiązek zakrywania ust i nosa dotyczy sklepów i supermarketów oraz środkach transportu publicznego w Anglii. Oprócz tego, zgodnie z najnowszymi restrykcjami zakrywanie twarzy będzie również obowiązkowe w tzw. "obiektach gościnnych" (hospitality venues), chyba że klienci właśnie siadają do jedzenia lub picia.

- Advertisement -

GDZIE MUSIMY ZAKRYWAĆ NOS I USTA?

Transport publiczny – dla każdego podróżującego środkami transportu publicznego w Anglii noszenie zakrycia twarzy jest już obowiązkowe. Zasada dotyczy osób korzystających z autobusów, autokarów, pociągów, tramwajów, metra, promów czy samolotów. Dotyczy to również węzłów komunikacyjnych, takich jak stacje i lotniska. W Anglii wymaga się również noszenia masek w taksówkach i innych prywatnych wynajmowanych pojazdach.

Sklepy – noszenie maseczek ochronnych w sklepach jest obowiązkowe od 24 lipca.

Bary, restauracje, puby i inne lokale gastronomiczne – wytyczne obowiązują od 24 września, chyba że klienci tych lokali siadają do jedzenia lub picia.

Szpitale – wszystkim odwiedzającym szpitale i pacjentom ambulatoryjnym w Anglii również zaleca się zakrywanie twarzy.

Ruchliwe miejsca publiczne – oficjalne wytyczne mówią, że mieszkańcy Anglii powinni również nosić zakrycia twarzy w zamkniętych przestrzeniach publicznych, gdzie dystans społeczny nie jest możliwy do zachowania. Noszenia maseczek obowiązuje więc w bibliotekach, miejscach kultu, urzędach pocztowych, salonach kosmetycznych i innych budynkach użyteczności publicznej.

KARANIE ZA BRAK MASECZEK

Jeśli dana osoba nie nosi maseczki to ryzykuje grzywną w wysokości 200 funtów – obniżoną do 100 funtów, jeśli zostanie zapłacona w ciągu 14 dni. Ci, którzy będą notorycznie łamać te wytyczne muszą liczyć się z wyższymi karami, a stawka grzywny będzie podwajana. 

Druga grzywna wyniesie 400 GBP, a trzecia 800 GBP – i tak dalej, aż do maksymalnej grzywny w wysokości 6400 GBP. W przypadku każdej kolejnej grzywny nie można liczyć na zniżkę 50% w razie wcześniejszej zapłaty. Tak wygląda to w teorii, bo w praktyce z egzekwowaniem tego obowiązku bywa różnie.

Nakładanie kar będzie zależeć od policji, a nie do właścicieli firm lub pracowników sklepów, chociaż proszeni są o zachęcanie klientów do przestrzegania wytycznych.

CZEGO DOTYCZĄ WYJĄTKI OD TYCH WYTYCZNYCH?

Dzieci w wieku poniżej 11 lat, personel danej placówki, funkcjonariusze transportu, policjanci i inni pracownicy służb ratunkowych podczas pełnienia służby nie muszą przestrzegać zasady zakrywania twarzy w Anglii. Są również wyjątki z powodów medycznych wynikające z choroby fizycznej lub psychicznej, upośledzenia lub niepełnosprawności. Prawo nie ma również zastosowania do osób czytających z ruchu warg podróżujących z inną osobą, która polega na nich w komunikacji.

JAK DŁUGO BĘDĄ OBOWIĄZYWAĆ TE WYTYCZNE?

Rząd musi dokonać przeglądu przepisów w ciągu sześciu miesięcy, a prawo wygasa po roku, jeśli wcześniej nie zostanie zmienone.

Teksty tygodnia

Błędy medyczne, które mogły kosztować życie. Policja bada sprawę zgonów po zabiegach

Brytyjska policja rozpoczęła dochodzenie dotyczące kilkunastu zabiegów kardiologicznych przeprowadzonych w szpitalu Castle Hill Hospital, niedaleko Hull. Sprawa zyskała rozgłos po doniesieniach o możliwych błędach medycznych i nieprawidłowościach w dokumentacji pośmiertnej.

Katastrofa samolotu lecącego do Londynu. Na pokładzie 242 osoby

Boeing 787-8 Dreamliner linii Air India, lecący z Ahmadabadu do Londynu, rozbił się krótko po starcie. Na pokładzie znajdowały się 242 osoby.

Tani lot, drogi bagaż – pasażerowie mają dość „ukrytych” opłat

Coraz więcej pasażerów i organizacji konsumenckich ma dość nieprzejrzystych zasad dotyczących bagażu podręcznego w tanich liniach lotniczych. Mimo że sądownie jasno zabroniono pobierania opłat za rozsądnych rozmiarów bagaż podręczny, wiele przewoźników nadal obciąża podróżnych dodatkowymi kosztami.

Zabili 4 dziennikarzy. Po ponad 40 latach bezkarności wreszcie trafią do więzienia

W marcu 1982 roku czterech holenderskich dziennikarzy – Koos Koster, Jan Kuiper, Hans ter Laag i Joop Willemsen – przebywało w Salwadorze i przygotowywało reportaż na temat krwawej wojny domowej. Za swoją odwagę zapłacili życiem. Sprawcy brutalnego morderstwa przez dekady pozostawali nieuchwytni.

Zamieszki w Irlandii Północnej po tym, jak dwóch 14-latków zostało oskarżonych o próbę gwałtu na Polce

W dzielnicy Harryville w Ballymenie (hrabstwo Antrim) zebrało się blisko 2500 osób po wydarzeniach z ostatniej soboty. Dwóch 14-latków stanęło przed sądem, oskarżonych o napaść seksualną na polską nastolatkę przy Clonavon Terrace.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie