Główne przejścia graniczne przygotowują się do startu systemu EES

Na głównych przejściach granicznych w Wielkiej Brytanii trwają przygotowania do wdrożenia nowego zautomatyzowanego systemu informatycznego EES. Będzie on rejestrował wjazdy i wyjazdy podróżnych.

Mimo obaw związanych z chaosem, jaki wywoła to wśród podróżnych przekraczających kanał La Manche, nowy system EES (Entry Exit System) rejestrujący wjazdy i wyjazdy podróżnych z krajów nienależących do UE, zostanie wprowadzony w październiku.

Przygotowania do wdrożenia systemu EES

W Wielkiej Brytanii trwają przygotowania do wdrożenia nowego zautomatyzowanego systemu informatycznego na przejściach granicznych. W ramach EES obywatele spoza UE, w tym Brytyjczycy, będą musieli zarejestrować dane biometryczne przy pierwszym przekraczaniu granicy.

Niestety powstają w związku z tym obawy dotyczące ogromnych opóźnień na przejściach granicznych. Obecnie dziesiątki milionów funtów trafia na sprzęt i przysposobienie odpowiednich miejsc w porcie Dover. A także na stacji końcowej Eurostar St Pancras w Londynie i na terenie Folkestone.

Przygotowania w porcie Dover, na stacji St Pancras

Port Dover planuje oddzielnie sprawdzać autokary i samochody, co pozwoli na odzyskanie doku od morza w celu stworzenia większej przestrzeni. Z kolei Eurostar rozszerzy swoje działanie o nowe obszary stacji St Pancras, aby zmieścić nowe kioski obsługujące system EES.

Po wdrożeniu nowego systemu podróżni korzystający z samolotów będą przekazywać dane biometryczne po wylądowaniu na europejskich lotniskach.

Jednak w porcie Dover, w Folkestone i London St Pancras, system podwójnych kontroli granicznych sprawia, że ​​francuscy funkcjonariusze graniczni obecnie sprawdzają i stemplują paszporty osób opuszczających Wielką Brytanię.

Nowy system EES

Po wdrożeniu nowego systemu EES paszporty nie będą już musiały być stemplowane. Ale konieczne będzie pobranie odcisków palców i zrobienie zdjęcia. Podróżni będą również musieli odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących swojej podróży.

Będziemy musieli liczyć się z kolejkami w portach i na stacji ze względu na fakt, że proces rejestracji będzie przeprowadzany osobiście.

Problemy w Dover

Już teraz w porcie Dover są problemy w godzinach szczytu z dużymi kolejkami. Dyrektor naczelny portu, Doug Bannister powiedział, że ma plany dotyczące „zminimalizowania czasu postoju, kolejek i oczywiście zatorów w sieci drogowej w całym mieście”.

Po uruchomieniu systemu EES autokary z podróżnymi pojadą do zachodnich doków – z dala od głównych stanowisk odpraw. Mają tam zostać wybudowane hale autokarowe i nowe kioski do rejestracji danych.

Inaczej będzie w przypadku samochodów osobowych i innych pojazdów. Po przybyciu do portu ustawią się na zwykłych pasach. Szacuje się, że czas potrzebny na przejście kontroli granicznej wzrośnie z 45 – 90 sekund do kilku minut lub więcej na osobę przy rejestracji w EES.

Teksty tygodnia

Zakłady fryzjerskie celem nalotów funkcjonariuszy imigracyjnych

W Wielkiej Brytanii funkcjonariusze imigracyjni przeprowadzili setki nalotów na zakłady fryzjerskie zatrudniające nielegalnych pracowników.

Jak w UK obchodzi się święta wielkanocne?

Świętowanie Wielkanocy w UK.

Jakie zwyczaje są charakterystyczne dla Brytyjczyków?

Londyn przestaje być miastem milionerów i miliarderów

Czasy, gdy Londyn był wymarzonym miejscem do życia dla bogaczy (bezpowrotnie?), minęły. W ostatnim czasie w brytyjskiej stolicy doszło do prawdziwego eksodusu milionerów, multimilionerów i miliarderów.

Niemcy emigrują do Polski. Mit czy niedaleka przyszłość?

Sytuacja społeczna i gospodarcza w Niemczech nie wzbudza optymizmu. Niepokoje społeczne i zamachy powodują poczucie zagrożenia. Jednocześnie rynek pracy nie jest już tak atrakcyjny i stabilny jak kiedyś. W efekcie wielu Niemców rozważa emigrację czasową lub na stałe.

Kontrowersyjna parada w Derry. Koktajle Mołotowa i aresztowania

W Poniedziałek Wielkanocny w Derry odbyła się kontrowersyjna parada zorganizowana przez ugrupowanie Saoradh. Jest ono politycznie powiązane z Nową IRA

Przeczytaj także