Hiszpania mówi „dość!” pijanym brytyjskim turystom

Lokalne hiszpańskie władze na Balearach wprowadzają przepisy wymierzone w angielskich turystów. Co zmieniło się od 10 maja 2024 roku?

Od piątku 10 maja 2024 roku na hiszpańskich Balearach obowiązują przepisy, których założeniem jest walka z pijanymi Brytyjczykami (i nie tylko!). Ze względu na to, że lokalna administracja archipelagu położonego w zachodniej części Morza Śródziemnego mają dużo autonomię w sprawowaniu władzy, podjęto decyzję o wprowadzeniu zakazu spożywania alkoholu na ulicy.

Niestety, problem nie tyle pijanych, ile wręcz zalanych w trupa turystów z Niemiec czy Anglii, którzy przylecieli na krótszy lub dłuższy urlop na Ibizę czy Majorkę, uchodzące za znakomite miejsca na imprezę, stał się niezwykle dotkliwy. Regulacje będą dotyczyły tak znanych kurortów, jak Playa de Palma czy niezwykle popularnego wśród właśnie Brytyjczyków Magaluf na Majorce oraz Sant Antoni na Ibizie.

Jakie przepisy zostały wprowadzone na Balearach?

Władze samorządowe w stołecznej Palmie mają nadzieję, że takie działania w krótszej perspektywie zmniejszą liczbę zachowań antyspołecznych wśród turystów, a w dalszej będą miały wpływ na zmianę modelu turystycznego Balearów.

Zgodnie z nowymi przepisami zakaz spożywania napojów wyskokowych będzie obowiązywał przestrzeni publicznej z wyłączeniem określonych i wyznaczonych miejsc. Za picie alkoholu poza ich obrębem ryzykuje się grzywną w wysokości od 500 do nawet 1500 euro. Jak podaje IAR, zaostrzono także przepisy dotyczące łodzi imprezowych. Takie statki nie będą mogły zbliżać się do wyznaczonych obszarów na odległość mniejszą niż jedna mila morska.

Mniej pijanych turystów na Majorce i Ibizie

Warto również przypomnieć, że to nie pierwsza tego typu inicjatywa ze strony lokalnych władze na Balearach. W 2020 roku na Majorce, Minorce i Ibizie pojawiły się pionierskie przepisy związane z ograniczeniem sprzedaży w niektórych strefach turystycznych. Pierwsze tego typu przepisy w Europie sprawiły, że w godzinach od 21:30 do 8:00 czasu lokalnego obowiązuje zakaz sprzedaży napojów z procentami.

Z kolei w 2022 roku posunięto się jeszcze dalej, bo… ograniczoną liczbę drinków, jaką można zamówić w ramach wyjazdu all-inclusive. Limit ten wynosi sześć dziennie w danym hotelowym barze. Rzecz jasna można zamówić więcej, ale w takim wypadku może okazać się konieczna dopłata.

Teksty tygodnia

Rekordowe długi i kradzieże energii. Powód? Wysokie rachunki!

Eksperci alarmują: sytuacja wymyka się spod kontroli, a skala zjawiska zaskakuje nawet dostawców energii.

Rekompensata za zbyt wysokie rachunki za energię

Osoby, które posiadają umowy energetyczne o zmiennej stawce, mogą mieć prawo do rekompensaty za zbyt wysokie rachunki za energię.

Kontrowersyjna parada w Derry. Koktajle Mołotowa i aresztowania

W Poniedziałek Wielkanocny w Derry odbyła się kontrowersyjna parada zorganizowana przez ugrupowanie Saoradh. Jest ono politycznie powiązane z Nową IRA

Klasa średnia – jakie zarobki?

Czym jest klasa średnia? Ile trzeba zarabiać miesięcznie by się do niej zaliczać? Jakie zarobki i widełki wyznaczają jej ramy ekonomiczne? I czy tylko pieniądze decydują o przynależności do tej grupy? 

Czego Brytyjka dowiedziała się o Polsce i jej historii i kulturze z wystawy w Hull?

Na łamach lokalnego serwisu www.hulldailymail.co.uk Sofie Jackson opisała swoje...

Przeczytaj także