Home Office: Prawa imigrantów z UE NIE ZMIENIĄ SIĘ przed zakończeniem negocjacji z Brukselą

W związku z rosnącymi niepokojami unijnych obywateli mieszkających w UK w obliczu zbliżających się negocjacji dotyczących warunków Brexitu Home Office wystosowało specjalne pismo, z którym wszyscy Polacy mieszkający na Wyspie powinni się zapoznać.

Na oficjalnej stronie brytyjskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych opublikowano przewodnik zatytułowany "Status of EU nationals in the UK: what you need to know" ("Status obywateli UE w UK: wszystko, co musisz wiedzieć"). Jak sam tytuł wskazuje zawiera on podstawowe informacje dotyczące najbliższej przyszłości unijnych imigrantów mieszkających na terenie Zjednoczonego Królestwa, choć nie tylko.

Czy Wielka Brytania będzie miała dostęp do Jednolitego Rynku? Unia Europejska ma plan B

"W wyniku uruchomienia Artykułu nic nie trzeba robić. Dopóki UK pozostaje członkiem UE nie zajdą żadne zmiany dotyczące status unijnych obywateli mieszkających w Wielkiej Brytanii" – czytamy już na samym początku. Przynajmniej do czasu opuszczenia Wspólnoty wszystko jest jasne – zgodnie z prawem "Zjednoczone Królestwo pozostaje pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej do czasu wyjścia z jej struktur, a wszelkie prawa i zobowiązania wynikające z tego członkostwa do tego czasu pozostają takie same".

A co będzie dalej? Oficjalne stanowisko premier Theresy May w liście do prezydenta Rady Europejskiej Donalda Tuska wyraża chęć uzyskania wzajemnego porozumienia w tej kwestii. Zarówno Londyn, jak i Bruksela mają dołożyć wszelkich starań, aby zagwarantowano prawa zarówno obywateli UE mieszkających w UK, jak i obywateli UK mieszkających w UE. Czy tak stanie się w istocie? Pożyjemy, zobaczymy…

Czy przedterminowe wybory powstrzymają Brexit?

Oto konkretne informacje, które zostały opublikowane na stronie Home Office:

Obywatele unijni mieszkający w UK WIĘCEJ, niż 5 lat:

W wyniku uruchomienia artykułu 50 NIE MUSICIE NIC ROBIĆ. Do czasu wyjścia UK z UE możecie cieszyć się prawem do stałem pobytu. Więcej informacji znajdziecie na tej stronie.

Obywatele unijni mieszkający w UK MNIEJ, niż 5 lat:

W wyniku uruchomienia artykułu 50 NIE MUSICIE NIC ROBIĆ. Do czasu wyjścia UK z UE możecie cieszyć się prawem do stałem pobytu. Więcej informacji znajdziecie na tej stronie.

Obywatele unijny pragnący żyć lub odwiedzić UK:

Macie pełne prawo aby przyjechać do UK, żyć w nim i pracować legalnie. Do czasu wyjścia UK z UE nic się w tej kwestii nie zmienia. Więcej informacji znajdziecie na tej stronie.

Dalsza rodzina obywateli unijnych mieszkających w UK:

W tej kwestii również nic się nie zmieniło. Więcej informacji znajdziecie na tej stronie.

Komu może grozić deportacja? Tylko tym, którzy uważani się za poważne zagrożenie dla społeczeństwa, a więc generalnie przestępcom, nadużywającym praw związanych ze swobodnym przepływem osób oraz tym, którzy z punktu widzenia prawa brytyjskiego nie posiadają praw rezydenta, czyli innymi słowy – przebywają w kraju nielegalnie.

Teksty tygodnia

Obniżka stóp procentowych. W tle porozumienie między UK i Trumpem

Bank Anglii zdecydował się na obniżkę stóp procentowych po pesymistycznych danych ekonomicznych. W międzyczasie zawarto porozumienie handlowe z USA.

Wyprzedaż biletów w Ryanairze, na którą wszyscy czekali

Ryanair uruchomił dużą wyprzedaż biletów z irlandzkich lotnisk do popularnych europejskich miast. Musicie pospieszyć się z rezerwacją.

Polka znęcała się nad dziećmi w żłobku w Londynie. Wszystko nagrały kamery

22-letnia Polka znęcała się nad dziećmi w londyńskim żłobku. Jej ofiarą padło 23 dzieci. Kobieta uderzała je, szczypała i szarpała nimi.

Policjanci celem ataków w Holandii

Liczba ataków na policjantów w 2024 wyniosła nieco ponad 12500 incydentów. Część z nich miała poważny charakter. Czy i dlaczego policjanci są celem ataków w Holandii? Czy to dużo?

Samochód wjechał w przechodniów w Rochdale. Jedna osoba nie żyje

W sobotę w Rochdale aresztowano 49-letniego mężczyznę pod zarzutem morderstwa po tym, jak wjechał w przechodniów samochodem.

Przeczytaj także