Jak rodzice dzieci dwujęzycznych mogą dbać o rozwój języka polskiego?

artykuł sponsorowany

Wspieranie dwujęzyczności dzieci to złożony proces, na który wpływa wiele czynników. Kluczowa jest częsta ekspozycja na język, najlepiej od różnych osób, w tym rówieśników. Motywacja dziecka do używania języka polskiego również odgrywa dużą rolę. Warto pomóc dziecku znaleźć powód, dla którego warto znać polski.

Rodzicom małych dzieci i przyszłym rodzicom zaleca się, aby mówili do dziecka po polsku od urodzenia. Ważne jest nie tylko mówienie, ale także angażowanie się w dialog z dzieckiem, dawanie mu szansy na odpowiedź poprzez gest, mimikę, ruch czy dźwięk. Rodzice intuicyjnie dostosowują język do wieku i potrzeb dziecka, co jest bardzo istotne. Warto rozmawiać z dzieckiem, nazywać przedmioty, zadawać pytania, dawać czas na odpowiedź i kontynuować rozmowę. Ekspresywne mówienie, powtarzanie i opisywanie rzeczywistości oraz czytanie dziecku od urodzenia, mają ogromne znaczenie dla jego zasobu słownictwa.

Dla starszych dzieci i nastolatków kluczowe jest utrzymywanie kontaktu z językiem polskim i wzmacnianie motywacji. Polska szkoła może być doskonałym wsparciem, ponieważ dzieci spotykają tam rówieśników, z którymi mogą się komunikować po polsku.

Rodzice mogą organizować grupy dzieci mówiących po polsku, proponować ciekawe filmy i książki w tym języku oraz utrzymywać kontakty ze znajomymi mówiącymi po polsku. Warto także podróżować do Polski, aby dzieci miały okazję używać języka w naturalnym środowisku. Ważne jest, aby stworzyć sprzyjające środowisko, gdzie używanie obu języków jest naturalne i akceptowane.

Pamiętajmy, że wspieranie dwujęzyczności to proces długotrwały, który warto kontynuować także w późniejszym okresie. Dbanie o język to projekt na całe życie.

Dlaczego badania nad dwujęzycznością są ważne?

Badania nad dwujęzycznością są niezwykle istotne, ponieważ pomagają nam zrozumieć, w jaki sposób dzieci przyswajają języki i jak ich używają. Podczas gdy normy rozwoju językowego dla dzieci jednojęzycznych są dobrze zbadane i ustalone, brakuje takiej wiedzy w odniesieniu dla dzieci dwu- i wielojęzycznych. Zresztą ustalenie takich norm jest zadaniem niezwykle skomplikowanym, ponieważ występuje ogromna różnorodność w tym, w jaki sposób i z jaką częstotliwością dzieci dwu- i wielojęzyczne mają styczność z poszczególnymi językami, które są obecne w ich środowisku.

Są na przykład dzieci, do których rodzice zwracają się tylko po polsku, a które uczęszczają do brytyjskiej szkoły, gdzie rozmawiają z rówieśnikami i nauczycielami tylko po angielsku. Są dzieci, których rodzice mówią do nich w różnych językach, a z polskim mają styczność głównie w soboty w polskich szkołach polonijnych, lub też podczas kontaktów z dziadkami i wakacyjnych wyjazdów do Polski.

Poszerzenie wiedzy o rozwoju wielojęzycznym przyczyni się do lepszego zrozumienia, jak najlepiej wspierać ten rozwój.

Nasz projekt – walidacja zadania do badania rozwoju językowego

Celem naszego projektu jest zweryfikowanie, czy jedno z zadań, które powszechnie stosowane jest w badaniach, jest skutecznym zadaniem do oceny rozwoju językowego dzieci dwu- i wielojęzycznych.

Co to jest walidacja?

Walidacja to proces sprawdzania, czy dane zadanie badawcze jest skuteczne i rzetelne. Chcemy mieć pewność, że nasze zadanie dostarczą wiarygodnych wyników, które mogą być używane przez innych badaczy, nauczycieli i terapeutów w pracy z dziećmi dwujęzycznymi.

Jak wygląda nasze badanie?

Jeśli mieszkają Państwo w Wielkiej Brytanii, ale bywają Państwo w Polsce, najchętniej spotkamy się z Państwem stacjonarnie, w Polsce. Poprosimy wówczas o informację, kiedy i w jakim regionie Polski będą Państwo przebywać. Nasze badaczki mieszkają w różnych miastach i są również gotowe do Państwa dojechać! Jeśli nie udałoby nam się spotkać stacjonarnie, istnieje też możliwość udziału w badaniu online.
Państwa poprosimy o wypełnienie kwestionariusza, a dziecko zaprosimy do wspólnego rozwiązywania zagadek obrazkowych. Nasze zadania są dla dzieci ciekawe i przyjemne. Niektóre polegają na wskazywaniu obrazków, inne – na odpowiadaniu na pytania lub powtórzeniu usłyszanego zdania. W podziękowaniu otrzymają Państwo od nas voucher upominkowy.

Zaproszenie do udziału w projekcie

Zapraszamy rodziny, w których są dzieci w wieku 5 lub 6 lat, i które słyszą na co dzień zarówno język polski, jak i angielski, do udziału w naszym projekcie.
Jeśli są Państwo zainteresowani udziałem w badaniu lub mają Państwo pytania, prosimy o kontakt. Wasze zaangażowanie i współpraca mogą przyczynić się do lepszego zrozumienia dwujęzyczności i wspierania rozwoju językowego dzieci.
Email: [email protected]
Formularz zgłoszeniowy: https://bit.ly/projektjezyk
Powyższy artykuł ma charakter tekstu sponsorowany i redakcja „Polish Express” nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

Teksty tygodnia

Czy urząd podatkowy odda niesłusznie pobrany podatek? Problemy z brytyjską emeryturą za granicą

Co trzeba wiedzieć i jak obronić się przed podwójnym opodatkowaniem? Przeczytaj nasz poradnik, co zrobić gdy po emeryturze wypracowanej w  UK wróciłeś do Polski a HMRC potrącił Ci niesłusznie podatek

Macie zaplanowany lot na maj lub czerwiec? Ryanair ostrzega

Linie Ryanair i EasyJet ostrzegają przed utrudnieniami w podróżowaniu. Osoby, które planują lot na maj, muszą liczyć się z opóźnieniami.

Tesco szykuje się do obniżki cen w supermarketach

W supermarketach w Wielkiej Brytanii zaostrza się wojna cenowa. Tesco szykuje się do kolejnej obniżki cen, z czego klienci będą zadowoleni.

Samochód wjechał w przechodniów w Rochdale. Jedna osoba nie żyje

W sobotę w Rochdale aresztowano 49-letniego mężczyznę pod zarzutem morderstwa po tym, jak wjechał w przechodniów samochodem.

Nowe uprawnienia urzędu podatkowego w UK

Nowe uprawnienia HMRC w Wielkiej Brytanii związane są z decyzją, jaką podjął ostatnio rząd Partii Pracy. Jak wygląda reforma i z czym wiąże się w praktyce. 

Ciekawe tematy

Macie zaplanowany lot na maj lub czerwiec? Ryanair ostrzega

Linie Ryanair i EasyJet ostrzegają przed utrudnieniami w podróżowaniu. Osoby, które planują lot na maj, muszą liczyć się z opóźnieniami.

Czy urząd podatkowy odda niesłusznie pobrany podatek? Problemy z brytyjską emeryturą za granicą

Co trzeba wiedzieć i jak obronić się przed podwójnym opodatkowaniem? Przeczytaj nasz poradnik, co zrobić gdy po emeryturze wypracowanej w  UK wróciłeś do Polski a HMRC potrącił Ci niesłusznie podatek

Policjanci celem ataków w Holandii

Liczba ataków na policjantów w 2024 wyniosła nieco ponad 12500 incydentów. Część z nich miała poważny charakter. Czy i dlaczego policjanci są celem ataków w Holandii? Czy to dużo?

Będą cięcia Winter Fuel Payments. Rząd jest nieustępliwy

Rząd potwierdził, że nie cofnie swojej decyzji o cięciach Winter Fuel Payments. Mimo że nawet członkowie Partii Pracy apelują o ponowne przemyślenie tego ruchu.

ETA do Wielkiej Brytanii – wszystko, co musisz wiedzieć przed podróżą

Wielka Brytania wprowadza system ETA. Od 2 kwietnia 2025 Polacy muszą posiadać elektroniczne zezwolenie na podróż. Sprawdź, jak złożyć wniosek!

Niemcy zaostrzą kontrole graniczne i politykę wobec imigrantów

Niemcy chcą zaostrzyć swoją politykę imigracyjną. Nowy minister spraw wewnętrznych, Alexander Dobrindt zamierza zwiększyć kontrole graniczne.

Przeczytaj także