Jak rodzice dzieci dwujęzycznych mogą dbać o rozwój języka polskiego?

artykuł sponsorowany

Wspieranie dwujęzyczności dzieci to złożony proces, na który wpływa wiele czynników. Kluczowa jest częsta ekspozycja na język, najlepiej od różnych osób, w tym rówieśników. Motywacja dziecka do używania języka polskiego również odgrywa dużą rolę. Warto pomóc dziecku znaleźć powód, dla którego warto znać polski.

Rodzicom małych dzieci i przyszłym rodzicom zaleca się, aby mówili do dziecka po polsku od urodzenia. Ważne jest nie tylko mówienie, ale także angażowanie się w dialog z dzieckiem, dawanie mu szansy na odpowiedź poprzez gest, mimikę, ruch czy dźwięk. Rodzice intuicyjnie dostosowują język do wieku i potrzeb dziecka, co jest bardzo istotne. Warto rozmawiać z dzieckiem, nazywać przedmioty, zadawać pytania, dawać czas na odpowiedź i kontynuować rozmowę. Ekspresywne mówienie, powtarzanie i opisywanie rzeczywistości oraz czytanie dziecku od urodzenia, mają ogromne znaczenie dla jego zasobu słownictwa.

Dla starszych dzieci i nastolatków kluczowe jest utrzymywanie kontaktu z językiem polskim i wzmacnianie motywacji. Polska szkoła może być doskonałym wsparciem, ponieważ dzieci spotykają tam rówieśników, z którymi mogą się komunikować po polsku.

Rodzice mogą organizować grupy dzieci mówiących po polsku, proponować ciekawe filmy i książki w tym języku oraz utrzymywać kontakty ze znajomymi mówiącymi po polsku. Warto także podróżować do Polski, aby dzieci miały okazję używać języka w naturalnym środowisku. Ważne jest, aby stworzyć sprzyjające środowisko, gdzie używanie obu języków jest naturalne i akceptowane.

Pamiętajmy, że wspieranie dwujęzyczności to proces długotrwały, który warto kontynuować także w późniejszym okresie. Dbanie o język to projekt na całe życie.

Dlaczego badania nad dwujęzycznością są ważne?

Badania nad dwujęzycznością są niezwykle istotne, ponieważ pomagają nam zrozumieć, w jaki sposób dzieci przyswajają języki i jak ich używają. Podczas gdy normy rozwoju językowego dla dzieci jednojęzycznych są dobrze zbadane i ustalone, brakuje takiej wiedzy w odniesieniu dla dzieci dwu- i wielojęzycznych. Zresztą ustalenie takich norm jest zadaniem niezwykle skomplikowanym, ponieważ występuje ogromna różnorodność w tym, w jaki sposób i z jaką częstotliwością dzieci dwu- i wielojęzyczne mają styczność z poszczególnymi językami, które są obecne w ich środowisku.

Są na przykład dzieci, do których rodzice zwracają się tylko po polsku, a które uczęszczają do brytyjskiej szkoły, gdzie rozmawiają z rówieśnikami i nauczycielami tylko po angielsku. Są dzieci, których rodzice mówią do nich w różnych językach, a z polskim mają styczność głównie w soboty w polskich szkołach polonijnych, lub też podczas kontaktów z dziadkami i wakacyjnych wyjazdów do Polski.

Poszerzenie wiedzy o rozwoju wielojęzycznym przyczyni się do lepszego zrozumienia, jak najlepiej wspierać ten rozwój.

Nasz projekt – walidacja zadania do badania rozwoju językowego

Celem naszego projektu jest zweryfikowanie, czy jedno z zadań, które powszechnie stosowane jest w badaniach, jest skutecznym zadaniem do oceny rozwoju językowego dzieci dwu- i wielojęzycznych.

Co to jest walidacja?

Walidacja to proces sprawdzania, czy dane zadanie badawcze jest skuteczne i rzetelne. Chcemy mieć pewność, że nasze zadanie dostarczą wiarygodnych wyników, które mogą być używane przez innych badaczy, nauczycieli i terapeutów w pracy z dziećmi dwujęzycznymi.

Jak wygląda nasze badanie?

Jeśli mieszkają Państwo w Wielkiej Brytanii, ale bywają Państwo w Polsce, najchętniej spotkamy się z Państwem stacjonarnie, w Polsce. Poprosimy wówczas o informację, kiedy i w jakim regionie Polski będą Państwo przebywać. Nasze badaczki mieszkają w różnych miastach i są również gotowe do Państwa dojechać! Jeśli nie udałoby nam się spotkać stacjonarnie, istnieje też możliwość udziału w badaniu online.
Państwa poprosimy o wypełnienie kwestionariusza, a dziecko zaprosimy do wspólnego rozwiązywania zagadek obrazkowych. Nasze zadania są dla dzieci ciekawe i przyjemne. Niektóre polegają na wskazywaniu obrazków, inne – na odpowiadaniu na pytania lub powtórzeniu usłyszanego zdania. W podziękowaniu otrzymają Państwo od nas voucher upominkowy.

Zaproszenie do udziału w projekcie

Zapraszamy rodziny, w których są dzieci w wieku 5 lub 6 lat, i które słyszą na co dzień zarówno język polski, jak i angielski, do udziału w naszym projekcie.
Jeśli są Państwo zainteresowani udziałem w badaniu lub mają Państwo pytania, prosimy o kontakt. Wasze zaangażowanie i współpraca mogą przyczynić się do lepszego zrozumienia dwujęzyczności i wspierania rozwoju językowego dzieci.
Email: [email protected]
Formularz zgłoszeniowy: https://bit.ly/projektjezyk
Powyższy artykuł ma charakter tekstu sponsorowany i redakcja „Polish Express” nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

Teksty tygodnia

Oszustwa przy aplikowaniu o ETA. Jest coraz więcej zgłoszeń

Gwałtownie rośnie liczba zgłaszanych oszustw przy aplikowaniu o ETA. Przestępcy wykorzystują brytyjskie przepisy dotyczące nowej polityki imigracyjnej.

Powraca dodatek na opał w wysokości 924 euro

Kolejne świadczenie, które można uzyskać w Irlandii. Realna pomoc potrzebującym. Kto może dostać dodatek na opał i jakie warunki trzeba spełnić? 

Kryzys dentystyczny w NHS. Coraz więcej pacjentów szuka pomocy poza systemem

Usługi dentystyczne NHS w najgorszym stanie od dekad. Polacy szukają pomocy poza systemem. Sprawdź, jak odpowiada na to klinika Smile4Life z Nottingham.

Nawet 8000 Euro. Dofinansowanie na remont domu! Dla kogo pieniądze?

W Irlandii właściciele domów mogą dostać nawet 8000 Euro. To duża kwota. Jakie warunki trzeba spełnić i co można sfinansować dotacji.

Przygotuj się na kontrolę! DWP ma nowe uprawnienia do szpiegowania kont

DWP nie przystaje ani na moment. Dlatego ciągle intensywnie poszukuje osób wyłudzających świadczenia. Równie skutecznie wyłapuje najdrobniejsze uchybienia w przypadkach, gdzie zasiłki przysługują.

Ciekawe tematy

Najnowsze zmiany w przepisach imigracyjnych w Wielkiej Brytanii

Rząd jest na etapie wprowadzania zmian w przepisach imigracyjnych, aby ograniczyć napływ obcokrajowców do UK.

Koniec złotej ery „saksów”? Coraz mniej Polaków wyjeżdża do pracy sezonowej za granicą

Jeszcze kilka lat temu wakacyjna praca na Zachodzie była dla tysięcy Polaków szansą na szybki i atrakcyjny zarobek. Dziś, jak zauważa „Rzeczpospolita”, coraz mniej osób decyduje się na wyjazd. Nawet mimo to średnie stawki w Niemczech, Holandii czy Skandynawii wciąż są dwa razy wyższe niż w Polsce.

Przełomowy zabieg in vitro z DNA trzech osób w Wielkiej Brytanii

Naukowcy są zadowoleni z przełomowego zabiegu in vitro, który przeprowadzono w Wielkiej Brytanii. Pobrano w nim materiał genetyczny od trzech osób.

Zielony zwrot wstecz? Niemcy likwidują strefy czystego transportu

W Polsce trwa intensywna debata nad zasadnością wprowadzania stref czystego transportu, a tymczasem Niemcy – które jako jedne z pierwszych wdrożyły takie rozwiązania – zaczynają się z nich wycofywać.

Przyszli emeryci w UK będą mieć niższe emerytury niż obecni

Osoby, które przejdą na emeryturę za 25 lat, będą mieć ją niższą niż obecni emeryci w UK, jeśli nie zwiększą oszczędności emerytalnych. Rząd chce zaradzić tej sytuacji.

Licencja TV. Miliony ludzi może dostać ją za darmo w kilka minut

Licencja telewizyjna jest wymagana, jeśli oglądasz lub nagrywasz programy na telewizorze, komputerze bądź innym urządzeniu. Jej koszt to obecnie 174,50 funta rocznie, a w przypadku telewizora czarno-białego – 58,50 funta. Warto jednak wiedzieć, że wiele osób w Wielkiej Brytanii może uzyskać ją za darmo – i to w zaledwie kilka minut.

Przeczytaj także