artykuł sponsorowany
Wspieranie dwujęzyczności dzieci to złożony proces, na który wpływa wiele czynników. Kluczowa jest częsta ekspozycja na język, najlepiej od różnych osób, w tym rówieśników. Motywacja dziecka do używania języka polskiego również odgrywa dużą rolę. Warto pomóc dziecku znaleźć powód, dla którego warto znać polski.
Rodzicom małych dzieci i przyszłym rodzicom zaleca się, aby mówili do dziecka po polsku od urodzenia. Ważne jest nie tylko mówienie, ale także angażowanie się w dialog z dzieckiem, dawanie mu szansy na odpowiedź poprzez gest, mimikę, ruch czy dźwięk. Rodzice intuicyjnie dostosowują język do wieku i potrzeb dziecka, co jest bardzo istotne. Warto rozmawiać z dzieckiem, nazywać przedmioty, zadawać pytania, dawać czas na odpowiedź i kontynuować rozmowę. Ekspresywne mówienie, powtarzanie i opisywanie rzeczywistości oraz czytanie dziecku od urodzenia, mają ogromne znaczenie dla jego zasobu słownictwa.
Dla starszych dzieci i nastolatków kluczowe jest utrzymywanie kontaktu z językiem polskim i wzmacnianie motywacji. Polska szkoła może być doskonałym wsparciem, ponieważ dzieci spotykają tam rówieśników, z którymi mogą się komunikować po polsku.
Rodzice mogą organizować grupy dzieci mówiących po polsku, proponować ciekawe filmy i książki w tym języku oraz utrzymywać kontakty ze znajomymi mówiącymi po polsku. Warto także podróżować do Polski, aby dzieci miały okazję używać języka w naturalnym środowisku. Ważne jest, aby stworzyć sprzyjające środowisko, gdzie używanie obu języków jest naturalne i akceptowane.
Pamiętajmy, że wspieranie dwujęzyczności to proces długotrwały, który warto kontynuować także w późniejszym okresie. Dbanie o język to projekt na całe życie.
Dlaczego badania nad dwujęzycznością są ważne?
Badania nad dwujęzycznością są niezwykle istotne, ponieważ pomagają nam zrozumieć, w jaki sposób dzieci przyswajają języki i jak ich używają. Podczas gdy normy rozwoju językowego dla dzieci jednojęzycznych są dobrze zbadane i ustalone, brakuje takiej wiedzy w odniesieniu dla dzieci dwu- i wielojęzycznych. Zresztą ustalenie takich norm jest zadaniem niezwykle skomplikowanym, ponieważ występuje ogromna różnorodność w tym, w jaki sposób i z jaką częstotliwością dzieci dwu- i wielojęzyczne mają styczność z poszczególnymi językami, które są obecne w ich środowisku.
Są na przykład dzieci, do których rodzice zwracają się tylko po polsku, a które uczęszczają do brytyjskiej szkoły, gdzie rozmawiają z rówieśnikami i nauczycielami tylko po angielsku. Są dzieci, których rodzice mówią do nich w różnych językach, a z polskim mają styczność głównie w soboty w polskich szkołach polonijnych, lub też podczas kontaktów z dziadkami i wakacyjnych wyjazdów do Polski.
Poszerzenie wiedzy o rozwoju wielojęzycznym przyczyni się do lepszego zrozumienia, jak najlepiej wspierać ten rozwój.
Nasz projekt – walidacja zadania do badania rozwoju językowego
Celem naszego projektu jest zweryfikowanie, czy jedno z zadań, które powszechnie stosowane jest w badaniach, jest skutecznym zadaniem do oceny rozwoju językowego dzieci dwu- i wielojęzycznych.
Co to jest walidacja?
Walidacja to proces sprawdzania, czy dane zadanie badawcze jest skuteczne i rzetelne. Chcemy mieć pewność, że nasze zadanie dostarczą wiarygodnych wyników, które mogą być używane przez innych badaczy, nauczycieli i terapeutów w pracy z dziećmi dwujęzycznymi.