Jedziesz z Polski do UK? Dokumenty, kwarantanna, testy – wszystko, co musisz wiedzieć o aktualnych zasadach wjazdu na Wyspy

Fot. Getty

Wybierasz się w podróż z Polski do Wielkiej Brytanii? Sprawdź, jakie dokumenty musisz mieć ze sobą, czy obowiązuje Cię kwarantanna, a jeśli tak – to przez ile dni, a także jakie testy trzeba wykonać przed wjazdem, a jakie po. Oto aktualne zasady dla osób podróżujących do UK.

- Advertisement -

Aktualnie zasady wjazdu są niemal identyczne w każdej z czterech części Zjednoczonego Królestwa – w Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii Północnej. Przedstawiamy więc najważniejsze kwestie dotyczące dokumentów podróżnych związanych z epidemią koronawirusa, kwarantanny oraz obowiązkowych testów dla podróżnych.

 

Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie, podróżując do UK?

Według aktualnych zasad, osoby podróżujące do Wielkiej Brytanii muszą mieć przy sobie następujące dokumenty przekraczając granicę:

  1. wypełniony formularz PLF (Passenger Locator Form) – w formularzu trzeba podać między innymi adres, pod którym będzie się odbywać kwarantannę, a także informacje na temat wykupionego przed wyjazdem zestawu dwóch testów (do wykonania 2. i 8. dnia kwarantanny)
  2. dokument potwierdzający negatywny wynik testu na koronawirusa, wykonanego w ciągu ostatnich 3 dni przed przekroczeniem granicy UK (więcej informacji: Oto jak powinien wyglądać dokument potwierdzający negatywny wynik testu).

Kwarantanna dla osób podróżujących z Polski do UK

Osoby podróżujące z Polski do Wielkiej Brytanii mają obowiązek poddać się kwarantannie po przyjeździe na Wyspy. Obowiązuje to zarówno w przypadku podróży samolotem, jak i innym środkiem transportu (np. samochodem). Kwarantanna dla podróżnych w UK obecnie trwa 10 dni. W Anglii kwarantannę można skrócić, jeśli piątego dnia wykona się dodatkowy test (płatny), którego wynik okaże się ujemny.

Aktualnie wszystkie osoby podróżujące do Szkocji spoza UK muszą poddać się kwarantannie hotelowej. W Anglii kwarantanna hotelowa obowiązuje przyjezdnych z krajów znajdujących się na „czerwonej liście” – pozostali podróżni muszą poddać się kwarantannie domowej. Kwarantannę hotelową trzeba zabukować przed podróżą i opłacić z własnej kieszeni (koszt to 1750 funtów). Obecnie Polska nie znajduje się na „czerwonej liście”.

Jakie testy należy zrobić podróżując z PL do UK?

Według aktualnych zasad, podróżując z Polski do Wielkiej Brytanii należy na własny koszt wykonać co najmniej trzy testy na koronawirusa:

  • test 1 – wykonany przed wjazdem do UK, ale nie wcześniej niż 72 h przed przekroczeniem granicy
  • test 2 – po wjeździe do UK – wykonany drugiego dnia kwarantanny na terytorium UK
  • test 3 – po wjeździe do UK – wykonany ósmego dnia kwarantanny na terytorium UK.

W Irlandii Północnej wymagany jest obecnie tylko testy nr 1 – ale od 12 kwietnia wymagane będą też testy nr 2 i 3 (czyli drugiego i ósmego dnia kwarantanny). W Anglii, Walii i Szkocji aktualnie trzeba zrobić wszystkie trzy testy.

Test 1 trzeba zrobić przed podróżą do UK, ale nie wcześniej niż 72 godziny przed podróżą do Wielkiej Brytanii. Na chwilę obecną test przed podróżą może być testem PCR, LAMP lub testem antygenowym. Każdy z tych typów testów związany jest z innym przedziałem cenowym – najtańsze są testy antygenowe, a najdroższe – PCR. W przypadku podróży samochodem musimy jednak pamiętać, że testy mogą być też wymagane w krajach, przez które będziemy przejeżdżać, dlatego wybierając test nr 1 dobrze jest wziąć pod uwagę jego przydatność podczas całej podróży.

Test 2 i test 3 trzeba zamówić i opłacić przed podróżą, a następnie należy wykonać je odpowiednio drugiego i ósmego dnia kwarantanny w UK. Testy muszą zostać zakupione u producenta, który spełnia rządowe kryteria. Listę licencjonowanych producentów oraz ceny zestawów testowych można znaleźć na stronie rządowej.

Dodatkowo, w Anglii można wykonać test 4 piątego dnia kwarantanny – jeśli wyjdzie negatywny, kwarantanna zostanie skrócona. Należy jednak pamiętać, że pozytywny wynik testu automatycznie wydłuża kwarantannę. Test 4 również jest płatny.

Należy pamiętać, że w przypadku Anglii powyższe zasady będą obowiązywać do czasu zniesienia zakazu niekoniecznych podróży zagraniczych, czyli co najmniej do 17 maja. O zasadach, które zaczną obowiązywać po tym terminie przeczytasz w naszym artykule: Rząd ogłosił nowe zasady dla przyjezdnych po zniesieniu zakazu podróży w Anglii. Jak będzie działać system „sygnalizacji świetlnej”?

POBIERZ aplikację "Polish Express" na swój telefon z Androidem – KLIKNIJ TUTAJ!

pobierz z Google Play

 

Teksty tygodnia

Wyjazd z dzieckiem do UK. Kiedy wystarczy ETA, a kiedy konieczny jest status?

Kiedy wyrobić status dla dziecka na podstawie programu łączenia rodzin, a kiedy wystarczy ETA? Który dokument wybrać wyjeżdżając z dzieckiem do UK?

Octopus Energy zapłaci za błędy w rachunkach. Ile odzyskają klienci?

Brytyjski regulator rynku energii – Ofgem – ujawnił niepokojące wyniki dochodzenia dotyczącego firmy Octopus Energy. Poszło o błędy w rachunkach. W wyniku śledztwa okazało się, że ponad 34 tys. klientów korzystających z liczników przedpłatowych nie otrzymało ostatecznych rachunków w wymaganym terminie sześciu tygodni od zamknięcia konta.

Rewolucja w brytyjskiej gospodarce: więcej kredytów, mniej ograniczeń

15 lipca o godzinie 18.00 kanclerz skarbu Rachel Reeves wygłosiła przemówienie dotyczące zmian w brytyjskiej gospodarce. UK będzie bardziej atrakcyjne dla firm i przyciągnie nowe inwestycje!

Ważne zmiany w statusie zasiedlenia dla imigrantów z UE

16 lipca Wielka Brytania wprowadza ważne zmiany w statusie zasiedlenia, które dotyczą imigrantów z UE, w tym Polaków. Związane są one z ciągłością pobytu na Wyspach i kwalifikowania się do otrzymania Settled Status.

Fale upałów mogą wywoływać 34 tys. zgonów rocznie w samej Wielkiej Brytanii

Eksperci alarmują, że w Anglii i Walii liczba zgonów spowodowanych falami upałów może znacznie wzrosnąć. Naukowcy przeanalizowali piętnaście scenariuszy obejmujących najbliższe pięćdziesiąt lat, uwzględniając różne poziomy globalnego ocieplenia, stopień przystosowania społeczeństwa, starzenie się populacji oraz lokalne różnice klimatyczne.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie