Po Brexicie imigranci z UE (w tym Polacy), którzy nie posiadają settled ani pre-settled status, mogą przyjechać do Wielkiej Brytanii w celach turystycznych na maksymalnie 6 miesięcy. Powstaje jednak pytanie, po jakim czasie ich ponowny przyjazd na Wyspy jest możliwy, także w ramach pobytu turystycznego?
Na brytyjskiej stronie rządowej czytamy, że w przypadku, gdy nie posiadamy statusu zasiedlenia, „możemy odwiedzić Wielką Brytanię jako standardowy gość (Standard Visitor) w celach turystycznych, biznesowych, edukacyjnych (kursy do 6 miesięcy)”.
„Zwykle możesz przebywać w Wielkiej Brytanii do 6 miesięcy. W pewnych okolicznościach możesz ubiegać się o dłuższy pobyt, na przykład w celu poddania się leczeniu” – czytamy dalej. Nie ma jednak sprecyzowanej informacji dotyczącej tego, po jakim czasie – po upływie wspomnianych 6 miesięcy – możemy ponownie do Wielkiej Brytanii (także w celach turystycznych) przyjechać.
Po jakim czasie można ponownie przyjechać do UK w celach turystycznych?
W przypadku, gdy mamy już za sobą 6-miesięczny pobyt turystyczny w Wielkiej Brytanii, termin ponownego przyjazdu do UK budzi pewne wątpliwości. Nie ma bowiem zapisu, który określałby ramy czasowe dotyczące odstępu między wyjazdem z Wysp i ewentualnym kolejnym przyjazdem.
Problem ten jest także poruszany przez Polaków w Wielkiej Brytanii, którzy pytają o tę kwestię na grupach na Facebooku. Jedna z użytkowniczek FB pisze: „W tym roku przyjeżdżam do rodziny, u której mam zamiar zostać nie dłużej niż 6 mc. Później wracam do Polski. Po jakim terminie mogę ponownie przylecieć do UK?”
Zdecydowana większość odpowiadających twierdzi, że każdy kolejny przyjazd do UK może zacząć nowy 6-miesięczny pobyt turystyczny i to od służb granicznych zależy, czy wydadzą im się podejrzane zbyt częste nasze wizyty na Wyspach.
Jedna z użytkowniczek pisze: „Nie liczy się 6 miesięcy pobytu w roku. Każde przekroczenie granicy zaczyna nowy, 6-cio miesięczny pobyt turystyczny”.
Mityczna zasada dotycząca 180 dni w roku, czyli 6 miesięcy pobytu w roku
Wśród odpowiedzi pojawiła się także sugestia, że 6-miesięczny pobyt turystyczny przypada na 12 miesięcy, czyli pełen rok. Takiego zapisu jednak na stronie rządowej nie ma, co też zaznaczają pozostali użytkownicy grupy biorący udział w dyskusji.
Co ważne, w oficjalnych „Wskazówkach ws. wizyt” (Visit guidance) podanych przez Home Office dotyczących tego, jak ocenić, czy dana osoba wybiera Wielką Brytanię jako swoje główne miejsce zamieszkania, należy sprawdzić historię podróży tej osoby, w tym czas, jaki spędza w Wielkiej Brytanii i jak często do niej przyjeżdża.
W szczególności zaleca się, aby przyjrzeć się liczbie wizyt dokonanych w ciągu ostatnich 12 miesięcy, w tym długości pobytu (za każdym razem), czasowi, jaki upłynął od ostatniej wizyty i czy oznacza to, że osoby te spędzają więcej czasu w Wielkiej Brytanii niż w ich ojczystym kraju.
Zatem, chociaż mityczna zasada 180-dniowego pobytu turystycznego na 12 miesięcy nie jest w żaden sposób podana, jej zwolennicy mają zwykle mniejsze problemy z uzyskaniem zezwolenia na wjazd do Wielkiej Brytanii jako goście, chociaż również budzą podejrzenia i jak najbardziej mogą otrzymać zakaz wjazdu ze strony brytyjskich służb granicznych.
Możemy zostać zatrzymani na granicy
Okazuje się, że w przypadkach, w których ostatnia historia podróży danej osoby ujawnia kolejne wizyty, z których każda trwała maksymalnie 6 miesięcy, urzędnicy imigracyjni mogą zinterpretować to jako naruszenie zasad. Z odmową wjazdu mogą się spotkać także ci, których historia podróży ujawnia nadmierną liczbę wizyt w krótkim okresie czasu. Wiele w tym wypadku zależy od pracowników Border Force.
Osoby te ryzykują również, że ich pobyt turystyczny może zostać skrócony, co może stwarzać trudności nie do pokonania przy ponownym ubieganiu się o zezwolenie na wjazd w późniejszym terminie.
Co w przypadku odmowy wjazdu do UK?
Przyjezdnym, którym odmówiono wjazdu do Wielkiej Brytanii – na przykład z wyżej opisanych powodów – zaleca się wcześniejsze złożenie wniosku o wizę przed ponownym wjazdem do Wielkiej Brytanii, chociaż każda niekorzystna historia imigracyjna może nadal działać na ich szkodę.
Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!
Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:
Rok podatkowy 2023/2024 w Wielkiej Brytanii: Do jakiej kwoty nie zapłacimy podatku?
Oto najlepiej płatne zawody w UK, które nie wymagają dyplomu