Kiedy przestawiamy zegarki na czas zimowy? Zobacz datę zmiany czasu jesienią 2021

Fot. Getty

Pierwszy dzień jesieni już dawno za nami, co oznacza, że dni nieuchronnie stają się coraz krótsze, a nim się obejrzymy – nadejdzie zima. Kiedy w tym roku przestawimy zegarki o godzinę do tyłu?

- Advertisement -

Choć zwyczaj przestawiania zegarków budzi wiele kontrowersji, zmiana czasu z letniego na zimowy jak co roku odbywa się w środku jesieni, gdy słońca jest coraz mniej, a wieczory stają się coraz dłuższe i ciemniejsze. Kiedy dokładnie w tym roku przypadnie przestawić zegarki o godzinę do tyłu? Kiedy pośpimy o godzinę dłużej?

 

Kiedy przestawiamy zegarki o godzinę do tyłu?

Zmiana czasu z letniego na zimowy następuje zawsze w ostatni weekend października. W nocy z soboty na niedzielę zegarki przestawiamy wtedy o godzinę do tyłu (z godziny trzeciej na godzinę drugą), dzięki czemu możemy o godzinę dłużej postać.

W Wielkiej Brytanii w okresie letnim używany jest czas oznaczany skrótem BST, co w rozwinięciu daje nazwę British Summer Time (czyli po prostu brytyjski czas letni). Natomiast w okresie zimowym stosowany jest czas oznaczany skrótem GMT, w rozwinięciu dającym nazwę Greenwich Mean Time, co na język polski tłumaczy się jako średni czas słoneczny Greenwich lub po prostu czas zachodnioeuropejski.

Zmiana czasu na zimowy 2021

W tym roku zmiana czasu na zimowy nastąpi dokładnie w Halloween, czyli w nocy z 30 na 31 października 2021 roku. Ponowna zmiana czasu na letni nastąpi dopiero pod koniec marca 2022 roku.

Teksty tygodnia

Polka pomaga tysiącom rodaków rozwieść się bezpiecznie w Anglii. Jak to robi?

Anna Montgomery pomaga Polakom w Anglii przejść przez rozwód bezpiecznie i z planem. Zobacz, jak uniknąć błędów i nie stracić majątku.

Emeryci kradną w sklepach. Nie stać ich na jedzenie

Sprzedawcy detaliczni twierdzą, że zaobserwowali „inny rodzaj złodziei sklepowych”. Okazuje się, że coraz częściej emeryci kradną w sklepach.

Podwyżka wieku emerytalnego. Ale nie dla wszystkich

Od 2026 ma nastąpić podwyżka wieku emerytalnego w Wielkiej Brytanii z 66 do 67 lat. A pełne wdrożenie zmiany planowane jest na 2028 rok.

Zamieszanie z kartami do głosowania. Karty za granicą bez ściętego rogu?

Część wyborców zgłosiła obawy dotyczące wyglądu kart do głosowania. Polonia głosująca za granicą donosi, że ich karty nie mają ściętego rogu.

Aż 1,5 mln imigrantów z UE poczeka dłużej na status zasiedlenia

Osoby, które przeprowadziły się do Wielkiej Brytanii w 2020 roku, będą musiały czekać dodatkowe pięć lat, aby otrzymać status zasiedlenia.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie