Kolejna konsekwencja Brexitu – brytyjskie rolnictwo może stracić 330 mln funtów

Premier David Cameron znowu przestrzega przed wyjściem z Unii Europejskiej. Tym razem polityk na tapetę bierze rolnictwo, które ewentualny Brexit może słono kosztować. Nawet 330 mln funtów.

Jeśli dostęp do unijnego rynku zostanie utrudniony koszt eksportu wizytówki brytyjskich hodowców, a więc wołowiny i baraniny znacznie wzrośnie. W pierwszym rzędzie ten wzrost odczują firmy zajmujące się eksportem, następnie farmerzy hodujący trzodę, a na samym końcu my. Zwyczajni ludzie, klienci, którzy w sklepie kupują swoje ulubione mięsne przysmaki.

- Advertisement -

Koszt wyjścia z UE w tym przypadku ma sięgnąć nawet 330 mln funtów. „Ucierpi nasza agrokultura, ucierpią nasi rolnicy, ucierpi nasz rynek pracy” – przestrzega lider rządzącej partii. „Jeśli opuścimy unijny rynek to będzie dla nasz olbrzymi cios”.

Nigel Farage: To, co królowa mówi prywatnie, a co mówi publicznie, to są dwie różne rzeczy

Cameron w swoich spekulacjach opiera się na wyliczeniach Światowej Organizacji Handlu, zwracając uwagę, że ponad 90% wyprodukowanego mięsa w UK trafia do innych krajów Europy. Sam eksport wart jest grubo ponad pół miliarda funtów, a cały sektor rolniczy zapewnia zatrudnienie pół miliona ludziom i dokłada niemal 10 miliardów funtów do gospodarki w UK.

„Nasi farmerzy i hodowcy są zależni od unijnego rynku” – tłumaczy dalej Cameron. „Daje im on dostęp do 500 milionów klientów, którym mogą sprzedawać swoje produkty. Nie krępują ich żadnego granice, opłaty celne, ani wymyślne regulacje zdrowotne”.

Dlaczego niektórzy politycy chcą z tego zrezygnować?

Teksty tygodnia

Kryzys dentystyczny w NHS. Coraz więcej pacjentów szuka pomocy poza systemem

Usługi dentystyczne NHS w najgorszym stanie od dekad. Polacy szukają pomocy poza systemem. Sprawdź, jak odpowiada na to klinika Smile4Life z Nottingham.

Bonus dla pobierających Universal Credit. Nie wszyscy o nim wiedzą

Tysiącom osób przysługuje bonus, jeśli pobierają Universal Credit. Jednak nie wszyscy korzystają z programu Help to Save.

Wyjazd z dzieckiem do UK. Kiedy wystarczy ETA, a kiedy konieczny jest status?

Kiedy wyrobić status dla dziecka na podstawie programu łączenia rodzin, a kiedy wystarczy ETA? Który dokument wybrać wyjeżdżając z dzieckiem do UK?

Ile teraz zapłacimy za prąd i gaz? Nowy limit cenowy od lipca

Od 1 lipca w Wielkiej Brytanii obowiązuje nowy limit cenowy na energię, ustalony przez regulatora rynku – Ofgem. Przeciętne gospodarstwo domowe korzystające z prądu i gazu zapłaci rocznie około 1 568 funtów, o mniej więcej 7 proc. mniej względem poprzedniego kwartału.

Kto naprawdę korzysta z zasiłków w UK? Dane obalają mity

Universal Credit (UC) to zasiłek mający na celu pomoc w pokryciu kosztów życia. Trafia zarówno do osób pracujących, jak i bezrobotnych. Od momentu wprowadzenia go w 2013 roku liczba beneficjentów znacząco wzrosła.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie