Koniec kwarantanny i systemu NHS Test and Trace, jak wynika z wycieku rządowych dokumentów

Brytyjski rząd w przyszłym roku może znieść obowiązek poddawania się samoizolacji po pozytywnym wyniku testu na koronawirusa oraz całkowicie zlikwidować system NHS Test and Trace. Potwierdzają to dokumenty, do który dotarli dziennikarze "Mail on Sunday".

Rządowe materiały kryjące się pod kryptonimem "Operation Rampdown", do którego dotarli brytyjscy dziennikarze, mają określać polityką gabinetu Borisa Johnsona na najbliższe miesiące po zimie. Jakie są najważniejsze wnioski płynące z wycieku rządowego dokumentu, liczącego sobie 160 stron? Jeśli wierzyć ustaleniom "Mail on Sunday" na początku przyszłego roku możemy spodziewać znaczącego zwrotu w brytyjskiej polityce wobec pandemii. Po sezonie zimowym rząd rozważa tak radykalne kroki, jak całkowite zniesienie systemu NHS Test and Trace, na który wydał 37 miliardów funtów, odejście nie tylko od obowiązkowej samoizolacji po uzyskaniu pozytywnego wyniku testu na Covid-19, ale również w ogóle od strategii masowego testowania. Badanie pod kątem zakażenia w UK nadal będzie się odbywać, ale na innych zasadach, a same testy mają stać się darmowe.

- Advertisement -

To główne założenia tego planu. Co jeszcze się zmieni?

Szykuje się RADYKALNA zmiana polityki rządu wobec koronawirusa?

Kolejny etap "życia z koronawirusem" w UK ma polegać na odejściu od walki z pandemia na poziomie krajowym, na rzecz przyjmowania odpowiednich restrykcji i środków zapobiegawczych na szczeblu lokalnym. Co to oznacza? Obostrzenia mają przestać być masowe, ale zróżnicowane nie tylko pod kątem regionalnym, lecz także w perspektywie konkretnych przypadków. Rząd chce, aby położyć nacisk na ochronę starszych osób, mieszkańców domów opieki oraz osoby, którym po przejściu Covid-19 mogą grozić niebezpieczne powikłania. Zmiany te mają wejść w życie na wiosnę 2022 roku.

Zgodnie z założeniami zawartymi w "Operation Rampdown" brytyjski rząd godzi się fakt, że koronawirus na Wyspach pozostanie zagrożeniem endemicznym przez przynajmniej kilka najbliższych lat. Co z potencjalną "świąteczną" falą zachorowań? W najbliższym czasie władze nie spodziewają się, aby w kraju sytuacja pogorszyła się w tak znaczny sposób, jak miało to miejsce w zeszłym roku.

Dziennikarze brytyjscy dotarli do dokumentów poświęconych planom władzy na wiosnę 2022

Według nowych założeń wprowadzanie kolejnych lockdownów nie jest wykluczone, ale żeby takie zamknięcie stało się faktem muszą zostać spełnione konkretne warunki. W dodatku środki tego typu mają nie dotyczyć całego kraju, ale obowiązywać jedynie w wybranych regionach, na szczeblu lokalnym.

Na zakończenie warto również dodać, że w decyzjach w kwestii wprowadzania restrykcji i obostrzeń, które zapadają w gabinetach urzędników w Whithall, mają być brane pod uwagę wszystkie potencjalne konsekwencje. Władza będzie musiała dokładnie rozważyć wszelkie za i przeciw danego przypadku.

 

Teksty tygodnia

Zwolnienia i zniżki w Council Tax. Kto nie musi płacić i jak uzyskać ulgę?

Podwyżki council tax są jednym z najczęściej dyskutowanych podatków w Wielkiej Brytanii. Jednak są osoby, które nie muszą go płacić. Kto jest zwolniony z podatku lokalnego?

Podatek dochodowy. Emeryci mogą zaoszczędzić tysiące funtów

Emerytura często kojarzy się z czasem odpoczynku, ale to nie oznacza końca obowiązków podatkowych. Aby skutecznie zarządzać swoimi finansami, emeryci powinni dobrze rozumieć, jak działa podatek dochodowy.

Czy konflikt pomiędzy Izraelem a Iranem wpłynie na ceny w UK?

Czy Wielką Brytanię czeka wzrost cen? Jak wygląda sytuacja w związku z rozwojem konfliktu pomiędzy Izraelem a Iranem? Kanclerz Rachel Reeves zapytana o sytuację wyjaśniła, jak może wyglądać rynek oraz czego można się spodziewać.

Spending review 2025: Rząd zapowiada budowę setek tysięcy tanich domów

W środę w brytyjskim parlamencie przedstawiono plan wydatków publicznych (spending review). Kanclerz skarbu Rachel Reeves ogłosiła, że w ramach pakietu o wartości 39 miliardów funtów rząd zamierza w ciągu najbliższych dziesięciu lat wybudować setki tysięcy tanich mieszkań.

Spanie pod gołym niebem przestanie być przestępstwem

Rząd Wielkiej Brytanii planuje zakończyć obowiązywanie jednej z najstarszych i najbardziej kontrowersyjnych ustaw, tzw. Vagrancy Act z 1824 roku. Zgodnie z zapowiedziami ministerialnymi nocowanie na ulicy czy żebranie nie będą już traktowane jako przestępstwa w Anglii i Walii.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie