Koniec restrykcji wjazdowych we Francji dla podróżnych z UK. Rząd pozostawił sobie jednak otwartą furtkę

Fot. Getty

Od 1 sierpnia we Francji nie obowiązuje już stan wyjątkowy związany z pandemią. Francuski parlament przegłosował zniesienie nadzwyczajnych środków, w tym ograniczeń dla podróżnych zagranicznych – jednak władze pozostawiły sobie możliwość przywrócenia testów wjazdowych i innych restrykcji w dowolnym momencie.

- Advertisement -

Jak donosi portal informacyjny SchengenVisaInfo, w ubiegłym tygodniu parlament francuski przegłosował większością 35 głosów zniesienie obowiązujących od 2020 roku przepisów covidowych. Oznacza to między innymi koniec restrykcji wjazdowych dla podróżnych przekraczających granicę francusko-brytyjską z Wielkiej Brytanii.

Francja zniosła przepisy covidowe

Za zmianą przepisów zagłosowało 184 francuskich deputowanych, a przeciwnych było 149. Mimo zniesienia obostrzeń, władze Francji pozostawiły sobie „furtkę” w postaci możliwości przywrócenia restrykcji, jeśli sytuacja epidemiologiczna pogorszy się – rząd będzie jednak musiał uzyskać na to zgodę parlamentu. Jak skomentował senator Philippe Bas cytowany przez SchengenVisaInfo:

„W przypadku kryzysu zdrowotnego w przyszłości, jeśli rząd będzie potrzebował wyjątkowych uprawnień, będzie musiał negocjować je pojedynczo z parlamentem”.

Dla podróżnych z UK oznacza to, że testy i inne wymogi wjazdowe mogą zostać przywrócone we Francji w dowolnym momencie – gdy tylko władze tego kraju zgodnie uznają, że jest to uzasadnione bieżącą sytuacją zdrowotną. Najprawdopodobniej więc ograniczenia wjazdowe zostałyby przywrócone w przypadku pogorszenia się sytuacji epidemiologicznej we Francji lub w Wielkiej Brytanii.

Przypomnijmy, że dotychczasowe obostrzenia obowiązywały we Francji jeszcze od marca 2020 roku, czyli od początku pandemii. Wśród nadzwyczajnych środków covidowych znajdowały się między innymi: możliwości dotyczące wprowadzania lockdownu, obowiązek noszenia maseczek czy wymogi dotyczące przepustek zdrowotnych. Podróżni zagraniczni z Wielkiej Brytanii musieli natomiast mieć przy sobie określone dokumenty potwierdzające ich status covidowy, np. negatywny wynik testu, (choć w praktyce dokumenty covidowe w ostatnim czasie były sprawdzane raczej wyrywkowo na francusko-brytyjskiej granicy).

Teksty tygodnia

Rewolucja w brytyjskiej gospodarce: więcej kredytów, mniej ograniczeń

15 lipca o godzinie 18.00 kanclerz skarbu Rachel Reeves wygłosiła przemówienie dotyczące zmian w brytyjskiej gospodarce. UK będzie bardziej atrakcyjne dla firm i przyciągnie nowe inwestycje!

Kurs funta spadł do najniższego poziomu od trzech tygodni

Kurs funta spadł do najniższego poziomu od trzech tygodni. Nastąpił po tym, jak szef Banku Anglii zasugerował obniżkę stóp procentowych.

W Wielkiej Brytanii zakwitły rzeki, a ludzie wpadają do nich myśląc, że to trawa

. Woda pokrywa się gęstą rzęsą. Kanały wyglądają jak trawa. W efekcie wiele osób przypadkowo wpada do wody.

Gigantyczna kara dla landlorda za nielegalny wynajem mieszkań

Sąd wyznaczył karę dla landlorda w wysokości 75 000 funtów. Mężczyzna nielegalnie wynajmował dwa mieszkania na krótkoterminowy wynajem.

Mięso z Polski sprzedawano jako niemieckie. Ogromna skala nieprawidłowości

Od lutego do czerwca br. Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych przeprowadziła zakrojoną na szeroką skalę kontrolę mięsa w sklepach na terenie całej Polski. Inspektorzy sprawdzili łącznie ponad 500 punktów sprzedaży. W sumie weryfikacji poddano przeszło 1800 partii mięsa. Wyniki są niepokojące.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie