piątek, 20 września, 2024

Koszty pogrzebu w UK rosną. Ile na Wyspach trzeba zapłacić za ostatnie pożegnanie?

Ile kosztuje pogrzeb w Wielkiej Brytanii? Kryzys kosztów utrzymania wywindował ceny ostatniego pożegnania, które osiągnęły rekordowy poziom.

Jak wynika z raportu przygotowanego przez firmę ubezpieczeniową SunLife rośnie liczba „pogrzebów biedaków” i bezpośrednich kremacji. Jest to efektem tego, iż koszty „umierania” w Wielkiej Brytanii osiągnęły rekordowy poziom. Jak czytamy na łamach „Guardiana”, coraz większa liczba rodzin pogrążonych w żałobie, aby pokryć koszty ostatniego pożegnania, musi sprzedaż część swojego dobytku, zapożyczyć się u znajomych lub sięgnąć do oszczędności.

Ile kosztuje pogrzeb w Wielkiej Brytanii?

Po dwóch latach spadków kosztów organizacji pogrzebu na Wyspie odnotowano wzrost w tym zakresie. W ciągu ostatniego roku jego dynamika sięgnęła 4,7%, a średnia cena przygotowania ostatniego pożegnania wynosi obecnie 4141 funtów, jak podaje SunLife. Dla kontekstu warto dodać, iż w 2004 koszt ten zamykał się w kwocie 1835 funtów. W przeciągu 20 lat ceny poszły w górę o 126%. W tym samym czasie inflacja cen konsumpcyjnych wyniosła 72%.

Dodajmy, iż średni całkowity „koszt śmierci” w UK, który obejmuje opłaty za pochówek lub kremację, koszty przedsiębiorstwa pogrzebowego, średniej klasy trumnę, jedną limuzynę pogrzebową, lekarza i celebransa oraz opłaty za administrację majątkiem osiągnął kwotę 9658 funtów.

Jak kryzys kosztów utrzymania wpłynął na branżę pogrzebową w UK?

W raporcie przygotowanym, przez SunLife czytamy również, iż wysokie opłaty za pogrzeb w czasie kryzysu kosztów utrzymania „popychają rodziny w długi i wpływają na ich dobrostan psychiczny i fizyczny”.

Warto również dodać, iż na Wyspie rośnie także ilość „public health funerals”, znanych także, jako „pogrzeby nędzarzy”. Są to ceremonie organizowane przez samorządy lokalne w imieniu osób, które zmarły bez bliskich i nie zostawiły środków na opłacenie ostatniego pożegnania.

Jak ludzie radzą sobie z rosnącymi cenami?

Większość osób (70% badanych na potrzeby raportu) faktycznie gromadzi środki na pokrycie kosztów pogrzebu przed śmiercią. Z tego grona 54% zostawia środki wystarczające na pokrycie pełnych kosztów. Oznacza to, że ogólnie jedynie 43% osób zapewnia odpowiednie środki finansowe na własny pogrzeb.

Jedna na pięć rodzin doświadcza „poważnych problemów finansowych” w związku z koniecznością opłacenia pogrzebu. Wielu z nich stwierdziło, że udało się zebrać te środki poprzez sprzedaż części dobytku, pożyczkę u przyjaciół lub sięgnięci po oszczędności.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Minister ds. policji i przestępczości ukradziono torebkę na konferencji dotyczącej… kieszonkowców

Do tych zdarzeń doszło w miniony wtorek, 10 września 2024 roku, podczas konferencji Stowarzyszenia Kuratorów (Police Superintendents' Association) w Kenilworth, w środkowej Anglii.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Bezrobocie w Irlandii spadło – na „Zielonej Wyspie” ciągle trzeba rąk do pracy

Odsetek osób pozostających bez zatrudnienia na "Zielonej Wyspie" wyniósł 4,3%, jak podaje CSO. Miesiąc wcześniej, w lipcu, stopa bezrobocia wynosiła nieco więcej, bo 4,7%.

Polak w Holandii pomagał swoim rodakom oszukiwać na zasiłkach

44-letni Polak stanął przed holenderskim sądem za "pomaganie" swoim rodakom mieszkającym w "Kraju tulipanów" w staraniu się o zasiłek dla bezrobotnych. O co chodzi?

Szabrownicy wykorzystują tragedię powodzian

Podano niepokojące informacje z Kłodzka i Lewina Brzeskiego, gdzie pojawili się szabrownicy, którzy wykorzystują tragedię powodzian.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?