Król Karol III szuka profesjonalnego zarządcy ogrodów przy Pałacu Buckingham. Ile ma zarabiać?

Fot. Getty

Zamiłowanie króla Karola III do przyrody, a do ogrodów szczególnie, jest powszechnie znane. Teraz monarcha poszukuje profesjonalnego zarządcy ogrodów przy Pałacu Buckingham, który ma zarabiać £40 000 rocznie. 

Ogrody Pałacu Buckingham wymagają specjalnej troski

Ogrody Pałacu Buckingham (ang. Buckingham Palace Gardens) to prywatne ogrody rodziny królewskiej, które rozciągają się na tyłach Pałacu Buckingham na obszarze 17 hektarów. Ogrody zostały zaprojektowane przez angielskiego ogrodnika Henry'ego Wise'a i są przedzielone żwirowymi ścieżkami, a mieszkańcy UK mają do nich wstęp jedynie przy wyjątkowych okazjach, np. w czasie królewskich jubileuszy. Ogrody pełne są różnorodnych gatunków roślin, w tym rzadkich gatunków drzew, takich jak srebrny klon, kasztan indyjski czy cyprys bagienny. Poza tym przy Pałacu Buckingham rośnie też kilka niezwykle cennych okazów pomnikowych, w tym drzewo morwy, które pamięta czasy Jakuba I Stuarta – monarchy zainteresowanego utworzeniem własnej, lokalnej hodowli jedwabników (bez powodzenia jednak). 

Z uwagi na bogactwo i niezwykłą wartość flory ogrodów okalających Pałac Buckingham, nad ich utrzymaniem musi czuwać profesjonalny ogrodnik. I właśnie o takiego będzie się właśnie starał król Karol III. 

Zarządzanie królewskimi ogrodami tylko dla kogoś z pasją?

Wiemy już, że monarcha nie chce powierzać dobrostanu roślin okalających Pałac Buckingham byle komu. To zadanie ma przypaść nie tylko profesjonaliście, który zna się na rzeczy, ale też przede wszystkim osobie, która „pasjonuje się przyrodą”. Zarządca ogrodów królewskich ma być dyspozycyjny 39 godzin tygodniowo, a za swoją pracę ma pobierać wynagrodzenie w wysokości £40 000 rocznie. „Jako Zarządca Ogrodów będziesz odpowiedzialny za utrzymanie i prezentację Ogrodów Pałacu Buckingham na wyjątkowym poziomie. Będziesz dumny, obserwując tysiące ludzi napawających wzrok [piękną roślinnością] w trakcie przyjęć w ogrodach” – komunikat o tej treści widnieje w ofercie pracy na królewskiej stronie. 

 

 

 

Jakie są zadania królewskiego ogrodnika?

Zarządca Ogrodów Pałacu Buckingham ma troszczyć się o roślinność w taki sposób, żeby mogły je „podziwiać tysiące ludzi”. Główny ogrodnik sam ma się napawać pięknem tejże roślinności i ma czerpać przyjemność z pracy dla „słynnej na całym świecie instytucji”. Do zadań zarządcy, za pensję rzędu £40 000 rocznie, będzie należała pielęgnacja trawników, a także opiekowanie się krzewami, roślinami zielnymi i różami. Poza tym główny ogrodnik będzie miał niebagatelną rolę „w zakresie kształtowania przyszłości” ogrodów królewskich. „Dzięki zaangażowaniu w ogrodnictwo skupisz się na realizacji naszych projektów mających na celu ochronę i poprawę bogatej bioróżnorodności naszych ogrodów”. Jeśli tak samo pasjonujesz się roślinami, jak ludźmi, to ta rola jest właśnie dla Ciebie” – czytamy w ogłoszeniu.

Ogrodnik poszukiwany do pracy na Zamku Windsor

Okazuje się, że zarządca ogrodów i szkółki leśnej jest też pilnie poszukiwany do pracy na Zamku Windsor. Tam jednak niższe jest oferowane wynagrodzenie, które oscyluje w granicach £38 000 rocznie. Zarządca ogrodów w jednej z ukochanych posiadłości zmarłej niedawno Elżbiety II, również musi pałać znaczną „pasją do roślin i ludzi”. „Jako kierownik ogrodów będziesz odpowiedzialny za utrzymanie i prezentację ogrodów i terenów [okalających] Zamek Windsor oraz za zarządzanie szkółką leśną” – czytamy w tym z kolei ogłoszeniu dotyczącym pracy na rzecz monarchii. Do zadań głównego ogrodnika w Widsorze należeć będą opieka nad Ogrodem Fosowym (ang. Moat Garden) oraz utrzymanie w znakomitym stanie niezwykle cennej kolekcji roślin wewnętrznych i zewnętrznych. Poza tym ogrodnik będzie też czuwał nad uprawą roślin komercyjnych, dostępnych w Sklepie Windsor Farm. „Dzięki zaangażowaniu w ogrodnictwo skupisz się na dostarczaniu naszych planów ochrony ogrodów, a także na prowadzeniu nowych, specjalistycznych projektów mających na celu ochronę i poprawę bogatej bioróżnorodności naszych ogrodów” – czytamy w ogłoszeniu. 

Osoby zainteresowane pracą dla Karola III w charakterze zarządcy ogrodów – czy to na terenie Pałacu Buckingham, czy też na Zamku Windsor, mają czas na składanie wniosków do 3 listopada.

 

Zajrzyj także na naszą stronę główną polishexpress.co.uk i bądź na bieżąco z wiadomościami z UK!

Artykuły polecane przez Polish Express:

Teksty tygodnia

Rekordowe długi i kradzieże energii. Powód? Wysokie rachunki!

Eksperci alarmują: sytuacja wymyka się spod kontroli, a skala zjawiska zaskakuje nawet dostawców energii.

Brytyjczycy obchodzą nowe przepisy, Polacy powinni być czujni

Właściciele domów w UK, w tym Polacy, unikają wyższego Council Tax dzięki lukom prawnym. Sprawdź, co się zmieniło i jak się przygotować.

Polskie miasta w UK. Jak wygląda codzienność w Bostonie czy Slough?

Niedawno w sieci ukazała się ciekawa mapa, pokazująca w jakich miastach Wielkiej Brytanii częsty jest język polski. W efekcie łatwo prześledzić, gdzie skoncentrowała się mniejszość niemiecka, gdzie rumuńska, litewska czy polska.

Sytuacja na brytyjskim rynku pracy

Liczba pracowników na etacie w brytyjskich firmach spadała najszybciej od szczytu pandemii Covid-19. Na rynku rośnie niepewność, która ufundowana jest na polityce fiskalnej Rachel Reeves oraz globalnej zmienności ekonomicznej.

Morderstwa, dźgnięcia nożem, przestępczość w Londynie – a według danych w UK jest “bezpieczniej”

Powyższa lista to tylko wyimek tego, co w ciągu doby dzieje się w UK. Poczucie bezpieczeństwa u mieszkańców wysp jest niezwykle niskie. Przestępczość w Londynie jest widoczna każdego dnia

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie