Użycie zaimka „On”, "Jego", czy określenia "Ojciec" w odniesieniu do Boga ma zostać przez władze Kościoła anglikańskiego gruntownie przemyślane i zweryfikowane wiosną tego roku. Stanie się tak na wniosek samych księży, którzy chcieliby używać zaimka neutralnego pod względem płci.
Nowy projekt, prowadzony przez dwa organy kościoła, rozpocznie się wiosną. Wszelkie potencjalne zmiany oznaczałyby odejście od tradycyjnych nauk żydowskich i chrześcijańskich, ale niektórzy już krytykują możliwość zmian.
Bóg już nie będzie rodzaju męskiego?
Kościół anglikański zastanawia się nad tym, aby przestać odnosić się do Boga jako „Jego”, po tym jak księża poprosili o pozwolenie na używanie terminów neutralnych pod względem płci.
Kościół zapowiedział, że wiosną powoła nową komisję w sprawie rezygnacji z zaimka męskiego w odniesieniu do Boga. Ewentualne zmiany, które oznaczałyby odejście od tradycyjnych nauk sprzed tysiącleci, musiałyby zostać zatwierdzone przez synod, organ decyzyjny Kościoła.
Ks. dr Michael Ipgrave, biskup Lichfield i wiceprzewodniczący komisji liturgicznej odpowiedzialnej za tę sprawę, powiedział, że kościół „od kilku lat badał użycie języka neutralnego płciowo w odniesieniu do Boga”.
– Po przeprowadzonym dialogu między dwiema komisjami w tej dziedzinie, wiosną rozpocznie się nowy wspólny projekt dotyczący języka neutralnego płciowo. Wspólnie z innymi potencjalnymi zmianami w zatwierdzonych przepisach liturgicznych, zmiana brzmienia i liczby autoryzowanych form rozgrzeszenia wymagałaby zatwierdzenia pełnego procesu synodalnego – powiedział.
Język dla wszystkich
Szczegóły projektu nie są jeszcze znane. Komentarz biskupa pojawił się w odpowiedzi na pytanie zadane na synodzie przez wielebną Joannę Stobart, wikariusza Ilminster i Whitelackington w Somerset, o postępy w rozwijaniu „przeznaczonego bardziej dla wszystkich języka” w nabożeństwach.
Nie jest jasne, co zastąpiłoby określenie „Ojcze nasz” w Modlitwie Pańskiej, głównej chrześcijańskiej modlitwie, którą – zgodnie z założeniem – Jezus polecił swoim naśladowcom odmawiać wspólnie przez pokolenia.
Co na to krytycy?
Konserwatywni krytycy odpowiedzieli na możliwość zmian, a wielebny dr Ian Paul powiedział „Daily Telegraph”, że oznaczałoby to porzucenie własnej doktryny Kościoła.
Jak powiedział:
– Fakt, że Bóg jest nazywany„ Ojcem ”, nie może być zastąpiony przez „Matkę” bez zmiany znaczenia, ani nie może być neutralizowany pod względem płci do „Rodzica” bez utraty znaczenia. Ojcowie i matki nie są wymienni, ale odnoszą się do swojego potomstwa na różne sposoby. Wielebny dr Ian Paul dodał również, że także chrześcijanie nie wierzą, iż Bóg ma określoną płeć.
Bóg bezpłciowy
Rzecznik Kościoła anglikańskiego powiedział:
– To nic nowego. Chrześcijanie od czasów starożytnych uznawali, że Bóg nie jest ani mężczyzną, ani kobietą, jednak różnorodność sposobów zwracania się do Boga i opisywania go w Piśmie Świętym nie zawsze znajdowała odzwierciedlenie w naszym uwielbieniu. Zainteresowanie odkrywaniem nowego języka wzrosło od czasu wprowadzenia naszych obecnych form służby we współczesnym języku ponad 20 lat temu. Absolutnie nie ma planów zniesienia lub istotnej rewizji obecnie zatwierdzonych liturgii i żadne takie zmiany nie mogłyby zostać wprowadzone bez obszernego ustawodawstwa.
Co na to kobiety?
Organizacja Women and the Church (WATCH) powiedziała:
– WATCH z zadowoleniem przyjmuje rozpoczęcie kolejnego projektu w Kościele anglikańskim, mającego na celu przyjrzenie się rozwojowi bardziej inkluzywnego języka w naszej autoryzowanej liturgii. Mamy nadzieję, że propozycja zostanie wkrótce przedstawiona na synodzie, ponieważ uważamy, że teologiczna błędna interpretacja Boga jako wyłącznie mężczyzny jest motorem ciągłej dyskryminacji i seksizmu wobec kobiet.
W 2018 roku arcybiskup Canterbury, Justin Welby powiedział, że Bóg nie jest ojcem w taki sam sposób, w jaki jest nim człowiek, te opisy Boga nazwał „metaforycznymi”. Przemawiając w St Martin-in-the-Fields w Londynie, powiedział:
– Bóg nie jest mężczyzną ani kobietą. Boga nie da się zdefiniować.
Arcybiskup, Justin Welby dodałł, że Bóg jest doskonały i „kocha mnie bezwarunkowo”.
Z kolei 36-letni Bingo Allison, "pierwszy" niebinarny ksiądz Kościoła anglikańskiego w Wielkiej Brytanii powiedział, że odkrywanie nowych sposobów rozumienia płci ma „całkowity sens dla Boga, który kocha różnorodność”.
Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!
Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:
Jak "zabrać się" do ponownej emigracji do Wielkiej Brytanii po "powrocie" do Polski?