Łączenie rodzin i sprowadzenie dziecka do UK

Polacy posiadający status osoby osiedlonej często korzystają z programu dotyczącego łączenia rodzin. Aby to zrobić aplikują o tzw. EU Settlement Scheme family permit. Dzięki temu mogą sprowadzić niektórych swoich bliskich na Wyspy. Poniżej przedstawiamy kompleksowy przewodnik dotyczący programu łączenia rodzin. 

Opisywaliśmy już różne przypadki sprowadzania przez naszych rodaków swoich bliskich do Wielkiej Brytanii na podstawie programu łączenia rodzin.

Czym jest program łączenia rodzin?

W ramach EU Settlement Scheme Polacy posiadający settled lub pre-settled status mogą korzystać z programu łączenia rodzin. Program łączenia rodzin w Wielkiej Brytanii umożliwia obywatelm UE, które posiadają status osoby osiedlonej (settled status) lub prawo do pobytu w UK, sprowadzenie najbliższych członków rodziny do wspólnego zamieszkania w kraju. Dotyczy to przede wszystkim małżonków, partnerów, dzieci, rodziców i innych krewnych w wyjątkowych przypadkach. Osoby takie mogą pracować i studiować w UK. Dzięki niemu sprowadzenie bliskich do Wielkiej Brytanii jest możliwe, ale pod pewnymi warunkami.

Kogo można sprowadzić do UK w ramach łączenia rodzin?

W ramach łączenia rodzin, do UK mogą przyjechać najbliżsi osoby posiadającej settled status, w tym:

  • małżonek, partner cywilny lub partner stanu wolnego
  • dziecko lub wnuk poniżej 21 roku życia
  • pozostające na utrzymaniu dziecko lub wnuk w wieku powyżej 21 lat
  • rodzic lub dziadek pozostający na utrzymaniu

Obejmuje to członków rodziny, którzy zostali adoptowani na podstawie nakazu adopcji uznawanego przez prawo brytyjskie.

Najłatwiej jest uzyskać zgodę na sprowadzenie dziecka i małżonka.  rodzin. Bez większych wymagań możemy sprowadzić na Wyspy swoje dziecko, wnuka czy prawnuka, jeśli ich wiek nie przekracza 21 lat.

W przypadku jednak, gdy nasze dziecko, wnuk lub prawnuk, mają 21 lat lub więcej, możemy sprowadzić ich do Wielkiej Brytanii tylko wtedy, gdy udowodnimy, że znajdują się na naszym utrzymaniu (bądź utrzymaniu naszego partnera lub partnerki). To samo tyczy rodziców i dziadków.

Co ze sprowadzeniem siostry lub brata w ramach łączenia rodzin?

W ramach łączenia rodzin siostra lub brat mogą dołączyć do nas tylko w wyjątkowych sytuacjach. Aby ich sprowadzić, musimy udowodnić, że nie są w stanie samodzielnie funkcjonować i wymagają naszej opieki (np. ze względu na wiek, chorobę, niepełnosprawność). Więcej w artykule na ten temat.

Złożenie wniosku o łączenie rodzin w praktyce

Istotne jest to, aby wniosek złożyć przed wyjazdem z Polski. O status składa się aplikację online z poza UK. Do czasu otrzymania statusu nie ma żadnych praw w UK w tym do pracy również. Nie zaleca się w czasie oczekiwania na status podróżowania do UK. Normalnie każdy może wjechać turystycznie, ale składając o status osoba przestaje być turystą. Dlatego też na granicy mogą (nie muszą, ale mają prawo) go nie przepuścić”.

Aby rozpocząć procedurę łączenia rodzin, osoba jadąca do UK powinna ściągnać aplikację EU EXIT: Id document check. Następnie musi zeskanować swój paszport i zrobić zdjęcie twarzy. Później przejść na stronę rządową, gdzie automatycznie prowadzi go aplikacja.

Przy pytaniu o pobyt w UK przed 31.12.2020 rokiem należy zaznaczyć „nie”. Kolejnym krokiem jest pytanie o sponsora, przy którym powinien podać dane rodzica (w tym przypadku ojca) i jego numer UAN. Do dokumentów należy dołączyć akt urodzenia.

Jak już wspomniano, procedurę powinno się zacząć w momencie, gdy osoba sprowadzana  jeszcze przebywa poza Wielką Brytanią. I dopóki nie dostanie odpowiedzi z Home Office, powinno się wstrzymać z przyjazdem na Wyspy.

Jakie dokumenty są wymagane do wniosku?

W procesie składania wniosku wymagane są różne dokumenty, w zależności jaka jest relacja osoby sprowadzanej na Wyspy.

Podstawowe dokumenty to:

  • ważny paszport
  • ważny krajowy dowód tożsamości, jeśli pochodzisz z UE, Szwajcarii, Norwegii, Islandii lub Liechtensteinu.

Należy także podać numer UAN, czyli numer nadany podczas przyznania settled status. Jest to 16-cyfrowy numer – na przykład „1234-5678-1234-5678” – znajdujący się w wiadomości e-mail od Home Office do członka rodziny potwierdzającej jego status osoby osiedlonej lub wstępnie osiedlonej.

Dokumenty, jeśli jesteś małżonkiem lub partnerem cywilnym

Musisz wykazać, że jesteś obecnie w związku małżeńskim lub partnerskim z osobą, do której dołączasz, oraz że związek ten rozpoczął się przed 31 grudnia 2020 r. W tym celu należy przedstawić

  • akt małżeństwa lub związku partnerskiego
  • dokument wydany zgodnie z przepisami EOG potwierdzający, że jesteś małżonkiem lub partnerem cywilnym tej osoby – na przykład zezwolenie rodzinne lub kartę pobytu w ramach programu osiedleńczego UE.

Jeśli wziąłeś ślub lub zawarłeś związek partnerski po 31 grudnia 2020 r., będziesz również potrzebować dowodów na to, że przed tą datą byłeś ich partnerem stanu wolnego.

Dokumenty, jeśli jesteś partnerem stanu wolnego

Jeśli jesteś partnerem stanu wolnego, musisz przedstawić dowody na to, że do 31 grudnia 2020 r. pozostawałeś w długotrwałym związku.

Zazwyczaj oznacza to wykazanie, że mieszkaliście razem przez 2 lata. Dowody mogą obejmować:

  • wyciągi bankowe, rachunki za media, umowy najmu lub kredytu hipotecznego lub inna oficjalna korespondencja, która pokazuje, że Ty i Twój partner mieszkacie pod tym samym adresem
  • dokumenty pokazujące wspólne finanse, takie jak zeznanie podatkowe
  • dokumenty wskazujące na wspólne przedsięwzięcia biznesowe lub zobowiązania, takie jak umowy biznesowe lub wspólne inwestycje
  • akty urodzenia lub umowy dotyczące opieki nad dziećmi wskazujące na wspólną odpowiedzialność za dzieci podczas wspólnego zamieszkiwania.

Musisz również przedstawić dowody na to, że nadal jesteś w związku w momencie składania wniosku.

Dokumenty jeśli chcesz sprowadzić dziecko powyżej 21 lat, wnuka, rodzica, dziadka na utrzymaniu

Będziesz musiał przedstawić dowody na pokrewieństwo z członkiem rodziny, takie jak akt urodzenia. W zależności od okoliczności konieczne może być również przedstawienie dowodów potwierdzających zależność.

Przykłady dowodów, które możesz przedstawić, obejmują

  • wyciągi bankowe lub przelewy pieniężne, które wskazują na zależność finansową od danej osoby
  • dowody na zależność w zakresie opieki zdrowotnej, na przykład pismo od lekarza
  • rachunki i paragony za zakupy robione na rzecz danej osoby

Pamiętaj, że sprowadzając dziecko poniżej 21 roku życia, nie musisz udowadniać, że je utrzymujesz.

Czy warto wystąpić o EU Settlement Scheme family permit?

Zezwolenie rodzinne w ramach programu osiedleńczego UE ułatwia podróżowanie do Wielkiej Brytanii. Zezwala ono na przyjazd do Wielkiej Brytanii na okres do 6 miesięcy. W tym czasie osoba z pozwoleniem może pracować i studiować w UK oraz przyjeżdżać i wyjeżdżać wiele razy, zanim zezwolenie wygaśnie. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą przyjechać do UK do pracy wakacyjnej lub na kurs językowy.

Teksty tygodnia

Ministerstwo sprawdza konta osób pobierających Universal Credit

Osoby pobierające Universal Credit poproszono o zgłaszanie następujących zmian. Ministerstwo sprawdza konta tych osób.

Kobiety, stawiajmy zdrowie na pierwszym miejscu – udział w badaniu przesiewowym piersi NHS może uratować życie

Artykuł powstał we współpracy z NHS Jesteśmy czymś więcej niż...

Naciski na gigantów handlu, aby dali pracownikom podwyżki

Powstają naciski, aby zapewnić podwyżki dla pracowników sieci handlowych. Podwyżki te powinny uwzględnić wysokość Real Living Wage.

Brytyjki imprezujące w Krakowie zostały zaatakowane

Podczas pobytu w Krakowie, na wieczorze panieńskim, grupa kobiet z UK padła ofiarą ataku niezidentyfikowanych mężczyzn.

Wielka Brytania planuje zaostrzenie polityki imigracyjnej

Minister spraw wewnętrznych planuje zaostrzenie polityki imigracyjnej. Chce zająć się unikaniem przez nielegalnych imigrantów deportacji.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

2000 euro dla opiekunów już wkrótce

Czym jest grant wsparcia opiekuna  - czyli Carer's Support Grant i jak się o niego ubiegać? W najbliższych tygodniach Irlandia wypłaci jednorazową kwotę. 2000 Euro dla opiekunów to realna pomoc?

Jak aplikować o ETA? Coraz więcej Polaków o to pyta

Coraz więcej Polaków pyta, jak aplikować o ETA. Od 2 kwietnia osoby, które będą wybierać się na Wyspy, powinny uzyskać ten dokument.

WAŻNE! Dyżur paszportowy w Norwich i Peterborough

Jak czytamy w oficjalnym komunikacie podanym przez serwis RP,...

Wielka Brytania planuje zaostrzenie polityki imigracyjnej

Minister spraw wewnętrznych planuje zaostrzenie polityki imigracyjnej. Chce zająć się unikaniem przez nielegalnych imigrantów deportacji.

Jak pasażerowie oceniają program Ryanair Prime?

Za i przeciw - jak oceniany jest program Ryanair Prime? Czy korzyści, które płyną z wykupienia „abonamentu lotniczego” w cenie 79 funtów, uzasadniają jego koszt?

Kamery z systemem rozpoznawania twarzy w Croydon

Działacze na rzecz ochrony prywatności biją na alarm. Ich zdaniem życie w UK „powoli staje się dystopijnym koszmarem”.