piątek, 20 września, 2024

Sześć regionalnych lotnisk ponownie wprowadza ograniczenia dotyczące płynów

Departament Transportu poinformował właśnie, że sześć regionalnych portów lotniczych w Wielkiej Brytanii przywróci tymczasowo ograniczenia dotyczące przewozu płynów o pojemności powyżej 100 ml w bagażu podręcznym. Zmiana wejdzie w życie w niedzielę 9 czerwca.

Instalacja skanerów CT na lotniskach w UK z opóźnieniami

Wdrażanie nowych technologii na brytyjskich lotniskach nie poszło tak gładko, jak planowano. Większość portów lotniczych w UK nie wyrobiła się w terminie z instalacją skanerów CT, a bez nich nie jest przecież możliwe wprowadzenie nowych zasad przyspieszających odprawę pasażerów. Nowe regulacje dotyczące przewozu płynów i urządzeń elektronicznych w bagażu podręcznym, ogłoszone jeszcze w grudniu 2022 r., miały zacząć obowiązywać od czerwca tego roku. Ich głównym założeniem było znaczące zwiększenie limitów płynów przewożonych w bagażu podręcznym oraz zniesienie konieczności wyjmowania urządzeń elektrycznych z bagażu w trakcie kontroli bezpieczeństwa.

Niestety okazało się, że rządowe założenia w tej kwestii nijak nie pokrywały się z rzeczywistością. Nie wszystkie porty lotnicze na Wyspach zdążyły bowiem zainstalować zaawansowane technologicznie skanery 3D, dzięki którym zmiany byłyby możliwe. W związku z tym podjęto decyzję o przełożeniu daty wdrożenia nowych rozwiązań dla niektórych portów lotniczych. Downing Street ostatecznie wydłużyło termin instalacji skanerów CT o kolejnych 12 miesięcy, a więc do czerwca 2025 roku.

Chaos na lotniskach

W związku z tym, że część lotnisk zainstalowała skanery CT, a część nie, wśród pasażerów zapanował chaos. Przede wszystkim nie wszyscy wiedzą, w których portach lotniczych można sobie pozwolić na przewiezienie w bagażu podręcznym płynów o objętości do 2 litrów (zamiast obecnie obowiązujących 100ml). Ludzie nie mają też często pojęcia, gdzie z plecaków i toreb nie trzeba wyjmować laptopów, tabletów i innych urządzeń elektronicznych. Część podróżnych zakłada po prostu, że nowe przepisy obowiązują już wszędzie. A zatem do bagażu podręcznego pakują pojemniki z płynami, które nie mieszczą się już w “starym” limicie. W efekcie prowadzi to do wydłużenia procesu kontroli bezpieczeństwa. Jaka jest skala tego problemu? Według władz portu lotniczego w Birmingham średnio 15 proc. pasażerów wychodzi z błędnego przekonania o zniesieniu limitu 100 ml, przez co ich odprawa trwa po prostu dłużej.

Oto lotniska, które dysponują już skanerami CT:

  • London City Airport
  • London Southend Airport
  • Teesside International Airport
  • Newcastle International Airport
  • Birmingham Airport (obowiązuje limit 100 ml)
  • Aberdeen International Airport
  • Inverness Airport
  • Stornoway Airport
  • Bristol Airport (nowy limit wynoszący 330 ml zacznie obowiązywać od 14 czerwca 2024 r.)
  • Leeds/Bradford Airport

Kilka lotnisk regionalnych w UK wraca do starych zasad

Departament Transportu poinformował właśnie, że od niedzieli 9 czerwca sześć regionalnych portów lotniczych w Wielkiej Brytanii przywróci tymczasowo ograniczenia dotyczące przewozu płynów o pojemności powyżej 100 ml w bagażu podręcznym. Będą to lotniska London City Airport, Aberdeen International Airport, Newcastle International Airport, Leeds/Bradford Airport, London Southend Airport i Teesside International Airport. Wszystkie te lotniska posiadają co prawda zaawansowane technologicznie punkty kontroli bezpieczeństwa nowej generacji (ang. Next Generation Security Checkpoints, NGSC), ale postanowiły sobie dać jeszcze czas na dopracowanie tychże systemów.

– To tymczasowe posunięcie ma umożliwić dalsze ulepszenie nowych systemów punktów kontrolnych. I dotknie ono jedynie niewielką liczbę pasażerów. Dla większości podróżnych środki bezpieczeństwa w ogóle się nie zmienią. Pasażerowie powinni jednak w dalszym ciągu sprawdzać wymogi bezpieczeństwa na lotniskach, z których odlatują – zaznaczył rzecznik Departamentu Transportu.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Zasiłek dla bezrobotnych w Holandii

Dowiedz się, jakie warunki należy spełniać, aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych (WW-uitkering) w Holandii, jaka jest wysokość świadczenia i jak długo można je pobierać.

Rząd ubiega się o nadzwyczajne uprawnienia i chce ograniczenia praw uchodźców

Holenderskie władze chcą rozszerzyć swoje kompetencje, z całkowitym pominięciem jakichkolwiek ścieżek legislacyjnych, nie konsultując swoich decyzji z parlamentem.

Potrójne morderstwo w Luton. 18-latek zabił członków swojej rodziny

Do potrójnego morderstwa w Luton doszło w wieżowcu mieszkalnym w piątek. Zginęło tam trzech członków tej samej rodziny.

Ryanair przewiduje spadek cen biletów

Linie lotnicze Ryanair przewidują spadek cen biletów o od 5 proc. do 9 proc. w kwartale od lipca do września.

Pożyczka Support for Mortgage Interest – na czym polega ten program pomocowy?

Kto może się ubiegać o pożyczkę Support for Mortgage Interest? Ile można zyskać i jak wygląda spłata pożyczki?

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?