Lista tras Ryanaira do likwidacji w 2025 roku

Irlandzki przewoźnik już wcześniej ostrzegał, że zmniejszy liczbę lotów w Europie do wielu popularnych miejsc wypoczynkowych. Teraz opublikowano listę tras Ryanaira, które będą wycofane w tym roku.

Ryanair stopniowo likwiduje część swoich tras europejskich. Za konieczność podjęcia takiej decyzji obwinia podwyżkę podatków i opłat lotniczych. Szczególnie w takich krajach jak Hiszpania, Dania, Włochy i Francja.

- Advertisement -

Irlandzki przewoźnik wprowadza zmiany w lotach

Dyrektor generalny Ryanaira, Michael O’Leary wyraził swoją frustrację w związku z podwyżką podatków lotniczych. Ostro skrytykował też decyzję Wielkiej Brytanii o podniesieniu podatku APD dla pasażerów krótkodystansowych lotów ekonomicznych z 13 do 15 funtów. Nazwał ją szaleństwem i porównał do „stawki podatku wynoszącej 33 proc. od średniej ceny biletu”.

Obecnie irlandzki przewoźnik nie zlikwidował jeszcze żadnych konkretnych francuskich tras. Jednak zasygnalizował redukcje lotów, jeśli Francja zdecyduje się na podwyżkę podatku. Podwyżka zwiększy podatek od krótkodystansowych lotów w klasie ekonomicznej z 2,63 euro do 7,40 euro. O’Leary skrytykował to podejście:

– Francja idzie pod prąd. Europa nie stanie się bardziej wydajna ani bardziej konkurencyjna przez zawyżanie cen biletów lotniczych.

Ryanair stopniowo część swoich tras europejskich
Ryanair stopniowo część swoich tras europejskich / fot. pixabay

Trasy Ryanaira, które znikną w 2025 roku

Podano listę tras Ryanaira, na które wpłynęły ostatnie zmiany i które zostaną usunięte w tym roku z rozkładu lotów.

Hiszpania

W Hiszpanii tani przewoźnik redukuje swój letni rozkład lotów o 12 tras, co odpowiada 800 000 dostępnym miejscom. Dotyczy to między innymi wycofania działalności z Jerez i Valladolid, zamknięcia bazy w Santiago i zmniejszenia ruchu w wielu innych lokalizacjach.
Ryanair twierdzi, że zmian tych można było „całkowicie uniknąć” i że są one „niszczycielskie dla regionalnej komunikacji, miejsc pracy i turystyki w Hiszpanii”.

Dania

Natomiast w Danii Ryanair wstrzymuje trasy do i z Aalborga pod koniec marca. Stało się to po tym, jak przewoźnik ujawnił plany zamknięcia dwusamolotowej bazy na lotnisku Billund z powodu nowego podatku lotniczego w Danii.

Spowodowało to utratę inwestycji w wysokości 200 mln dolarów (158 mln funtów). W rezultacie Dania straci 1,7 mln miejsc pracy i 32 trasy na lato. Obecnie pasażerowie mogą znaleźć bilety za 14,99 funta z London Stansted do historycznego miasta, ale od przyszłego miesiąca wszystkie loty będą wstrzymane.

Zamknięta zostanie również baza na lotnisku Billund, na którym obecnie znajdują się dwa samoloty. Wprawdzie pasażerowie nie będą mogli polecieć Ryanairem, jednak British Airways nadal będzie świadczyć usługi do tej destynacji.

Włochy

W ubiegłym miesiącu irlandzkie linie lotnicze potwierdziły, że usuną jeden ze swoich samolotów z rzymskiego lotniska Fiumicino. Jest to największe lotnisko we Włoszech. Powodem są dopłaty, które zaczną obowiązywać od 1 kwietnia 2025 roku.

Niemcy

Ryanair będzie obsługiwał o 12 proc. mniej lotów także do i z Niemiec tego lata. A powodem są cięcia wysokich kosztów kontroli ruchu lotniczego ATC i podatki lotnicze.
Łącznie z różnych baz irlandzkie linie zlikwidują 22 trasy w całym kraju. W tym redukcja na poziomie 60 proc. nastąpi w Hamburgu. Ponadto przewoźnik zrezygnuje z baz w Lipsku, Dortmundzie i Dreźnie.

Francja

Jak już wspomnieliśmy trasy do i z Francji także są zagrożone, gdyż kraj ten również w tym roku chce podnieść podatek lotniczy. Podwyżkę tę popiera minister finansów publicznych, Amelie de Montchalin. Powiedziała ona, że „20 populacji o najwyższych dochodach odpowiada za ponad połowę wydatków przeznaczonych na podróże lotnicze”. Według niej jest to „miarą niesprawiedliwości fiskalnej i ekologicznej”.

Teksty tygodnia

Ryanair odwołał 170 lotów. Dziesiątki tysięcy pasażerów w opałach!

We Francji rozpoczął się dwudniowy strajk kontrolerów ruchu lotniczego. Kontrolerzy protestują przeciwko planowanym reformom systemu kontroli ruchu, domagają się podwyżek, zwracają uwagę na niedobór personelu i na przestarzałe narzędzia pracy. W związku ze strajkiem Ryanair odwołał aż 170 lotów. To oznacza problemy dla ponad 30 tys. pasażerów.

Strajki i utrudnienia w ruchu lotniczym w lipcu

Warto wiedzieć jak planowane są strajki i utrudnienia w ruchu lotniczym w lipcu oraz co zrobić w sytuacji, gdy Twój lot nakłada się na planowane utrudnienia. 

Wstajesz pierwszy – wysiądziesz ostatni. Ryanair i lekcja kultury w podróży

Samolot wylądował, pasy odpięte, a tu nagle wszyscy zaczynają wstawać jak na komendę. Wstajesz pierwszy, myślisz: „Będę pierwszy przy wyjściu!”. Tylko że… nic z tego!

Uszkodzony bagaż w Ryanairze. Gdzie należy zgłosić?

Uszkodzony bagaż to problem, który może przytrafić się każdemu. Jednak nie wszyscy wiedzą, co zrobić, gdy akurat znajdziemy się w impasie.

Ceny domów w UK spadają. Wszystko przez kupujących żądających zniżek

Z najnowszego raportu Nationwide Building Society wynika, że w czerwcu ceny domów w Wielkiej Brytanii odnotowały największy miesięczny spadek od ponad dwóch lat. Powodem są kupujący, którzy coraz częściej oczekują znaczących obniżek cen.

Przeczytaj także