Najsłodsze muzeum w Londynie: Muzeum Czekolady

Jeśli szukasz wyjątkowego sposobu na spędzenie czasu z rodziną – Muzeum Czekolady to miejsce idealne. Wspaniale przygotowana ekspozycja, kawiarnia, a nawet warsztaty dla dzieci.

Muzeum Czekolady zostało założone w 2013 roku przez Isabelle Alaya – doświadczonego mistrza czekolady, która od 2008 roku produkuje czekoladę własnej receptury. W  muzeum można obejrzeć wyjątkowe eksponaty – przedmioty i naczynia służące do wyrobu i jedzenia czekolady.

- Advertisement -

Co można zobaczyć w muzeum?

Muzeum mieści się na dwóch piętrach – oprócz ekspozycji jest też kawiarnia i przestrzeń wydzielona dla tych, którzy chcą się uczyć trudnej sztuki komponowania czekolady.

Na niewielkiej przestrzeni muzeum można podziwiać tysiące eksponatów. Jak mówiła fundatorka Isabelle Alaya, w muzeum chciała pokazać bardzo długą i bogatą historię czekolady. Wystawa rozpoczyna się od czekolady w świecie Majów – jej ogromnego znaczenia zanurzonego w obrzędowości. Następne eksponaty pokazują, jaką drogę czekolada przebyła do Europy, kto miał do niej dostęp, jak była podawana.

Na wystawie można podziwiać tysiące unikatowych naczyń – jak filiżanki, dzbanki, łyżeczki, a nawet szkatułki służące przechowywaniu ziaren kakaowca.

W muzeum jest także wydzielona specjalna przestrzeń na historię brytyjskiej czekolady, w tym najpopularniejszej na Wyspach marki Cadburys. Na wystawie można zobaczyć oryginalną recepturę , a także formy czekoladek.

Wystawa to nie tylko przedmioty codziennego użytku. Alaya poświęciła też fragment swojej wystawy, żeby pokazać wszystkim, którzy ją odwiedzają szerszy wymiar surowca – bo przecież w XIX wieku był właśnie tym i jego wpływ na politykę wobec kolonii. Zdecydowanie warto zobaczyć.

Brytyjczycy roztrwonili wygraną z loterii, teraz domagają się zasiłków

Teksty tygodnia

Podpalenie domu premiera Keira Starmera. Policja podejrzewa motyw polityczny

W poniedziałek, 12 maja 2025 r. doszło do pożaru nieruchomości w północnym Londynie. Właścicielem nieruchomości jest Keir Starmer. Nie doszło do zagrożenia życia premiera Wielkiej Brytanii ani osób mu bliskich.

Pobierasz Universal Credit? To sprawdzi Departament Pracy i Emerytur (DWP) od 2026 roku!

Obecnie aż 7,5 miliona osób w UK pobiera Universal Credit. Departament Pracy i Emerytur - DWP - będzie analizowało konta i transakcje osób pobierających świadczenie. Jakie uprawnienia zyska DWP?

Czy potrzebuję ETA, gdy mam brytyjski paszport?

Od 2 kwietnia 2025 roku Polacy przyjeżdżający do Wielkiej Brytanii muszą posiadać Elektroniczne Zezwolenie na Podróż – ETA.

Zmiany, które musisz zgłosić brytyjskiemu ministerstwu, aby uniknąć kary

Ministerstwo Pracy i Emerytur (DWP) przypomina: nawet pozornie drobne zmiany w życiu mogą skutkować koniecznością zgłoszenia. W przeciwnym razie grozi nie tylko kara finansowa, ale także oskarżenie o nadużycie świadczeń.

Zamieszanie z kartami do głosowania. Karty za granicą bez ściętego rogu?

Część wyborców zgłosiła obawy dotyczące wyglądu kart do głosowania. Polonia głosująca za granicą donosi, że ich karty nie mają ściętego rogu.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie