Niemcy być może obowiązkowo pójdą w kamasze. Bo w armii brakuje ludzi

Coraz częściej w niemieckiej debacie publicznej powraca temat przywrócenia obowiązkowej służby wojskowej. Przewodniczący związku rezerwistów Bundeswehry, Patrick Sensburg, otwarcie stwierdził, że z powodów demograficznych oraz potrzeb obronnych Niemcy powinny na nowo wprowadzić obowiązek odbycia służby w armii.

Jak zaznaczył w rozmowie z redakcją RND, obecny model oparty wyłącznie na ochotnikach nie wystarcza do zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Konieczne jest stworzenie systemu, który będzie w stanie szybko uzupełnić szeregi Bundeswehry.

- Advertisement -

Służba wojskowa w armii również dla kobiet – niech zdecyduje referendum

Obowiązkowa służba wojskowa w Niemczech została zawieszona ponad dekadę temu. Jednak zmiany geopolityczne oraz rosnące potrzeby kadrowe Bundeswehry sprawiają, że temat ten ponownie zyskuje na znaczeniu. Przewodniczący związku rezerwistów uważa, że państwo powinno być gotowe na poważną debatę społeczną, która uwzględni także rolę kobiet w armii.

Patrick Sensburg zaproponował przeprowadzenie ogólnokrajowego referendum, w którym Niemcy mogliby zdecydować, czy obowiązkowa służba wojskowa powinna objąć również panie. To propozycja, która – jego zdaniem – mogłaby wyznaczyć nowy kierunek w organizacji sił zbrojnych.

Bundeswehra potrzebuje kilkudziesięciu tysięcy dodatkowych żołnierzy

Aktualnie niemieckie siły zbrojne liczą niespełna 200 tys. żołnierzy. Jak szacuje minister obrony Boris Pistorius – potrzeba jeszcze od 50 do 60 tys. dodatkowych osób, by wzmocnić potencjał armii. Rosnące zagrożenia międzynarodowe, presja na zwiększenie zaangażowania w ramach NATO oraz potrzeba lepszej reakcji na sytuacje kryzysowe sprawiają, że dobrowolny model rekrutacji staje się niewystarczający.

służba wojskowa
O potrzebie rozważenia przywrócenia powszechnego poboru mówią zarówno przedstawiciele opozycji, jak i rządu / fot. Getty Images

Z tego względu głosy wzywające do przywrócenia poboru znajdują coraz większe zrozumienie wśród polityków. Dotyczy to nie tylko opozycji, ale także przedstawicieli partii rządzących.

Kanclerz Merz: „To prawdopodobnie konieczne”

Kanclerz Niemiec Friedrich Merz również wyraził przekonanie, że przywrócenie obowiązkowej służby wojskowej może być nieuniknione. Choć przyznał, że nie należy w pełni wracać do starego modelu poboru, zaznaczył, że Bundeswehra musi znów znaleźć się w centrum społecznego zainteresowania.

Powrót do obowiązku służby wojskowej może nie tylko wzmocnić potencjał obronny kraju, ale także przyczynić się do lepszego zintegrowania młodego pokolenia z instytucjami państwowymi.

Przeczytaj także

Wypadek w Bohmte. Chłopiec skakał na trampolinie. Potrącił go samochód, który wbił się w dach

Do niezwykłego wypadku doszło w Bohmte. Samochód uderzył w dziecko skaczące na trampolinie, a następnie wbił się w dach stodoły. Kilka osób zostało rannych, a stan potrąconego siedmiolatka jest ciężki.

W Niemczech przyczyną politycznego sporu stały się… wakacje

Południowe kraje związkowe Niemiec – Bawaria i Badenia-Wirtembergia – od lat korzystają z najbardziej dogodnego terminu wakacji letnich. Taki układ od dawna budzi niezadowolenie wśród pozostałych landów.

Tylko co trzeci student w Niemczech kończy studia w terminie

W Niemczech coraz więcej osób rozpoczyna studia, ale coraz mniej kończy edukację w standardowym terminie.

Frustracja polskich kierowców na polsko-niemieckiej granicy

Polscy kierowcy skarżą się na korki i opóźnienia wynikające z przywrócenia kontroli na polsko-niemieckiej granicy. Zmiany wpływają negatywnie na branżę transportową.

Czy zamordował polską teściową? Głośny proces lekarza oskarżonego o 15 zabójstw

14 lipca w Berlinie rozpoczął się głośny proces lekarza oskarżonego o 15 morderstw. Najprawdopodobniej zabójstw było więcej. Prokuratura prowadzi dochodzenie w przypadku kolejnych 71 podejrzanych przypadków śmierci z udziałem lekarza.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Niemczech

Wydarzenia kryminalne

Transport